VARNO SONČENJE

Opoldne nimamo kaj iskati na soncu

Objavljeno 14. junij 2013 18.20 | Posodobljeno 14. junij 2013 18.21 | Piše: Melita Meršol

Naše življenje se začne z nežno kožo, ki pa z leti izgublja prožnost.

Sredstva so resda vodoodporna, vendar je po vsakem plavanju priporočljiv vnovičen nanos, saj več kot 85 odstotkov žarkov prodre tudi v vodo.

Številni zunanji in notranji dejavniki vplivajo na to, kdaj se bo starala in kako. Teksture, kakršno imamo, se sicer ne da spreminjati, z redno nego pa jo lahko ohranjamo zdravo in čvrsto. Prvi korak je ustrezna zaščita pred sončnimi žarki. Poškodbe kože zaradi sonca so sprva nezaznavne, a se kljub temu seštevajo, po nekaj letih pa postanejo vidne kot pozne posledice pretiranega izpostavljanja žarkom. Koža se prezgodaj postara, polna je pigmentnih znamenj, razvije se lahko kožni rak. Ne dovolimo si, da nas to doleti.

Izbira

Po posvetu s strokovnjakom izberemo primerno zaščito. Pri nakupu varovalnih pripravkov za sončenje si omislimo takšne, ki imajo različno kombinacijo UV-filtrov (UVA in UVB) in so brez konzervansov, dišav ter sestavin, ki povzročajo alergije in fototoksične reakcije. Pomembno je tudi, da so vodoodporni in da jih z lahkoto nanesemo na kožo.

Nanos

Počasneje in z zmernostjo pridobljena zagorelost bo vsekakor obstojnejša. Za prve dneve je priporočljiva uporaba višjih faktorjev, od 30 do 35. Na nekaterih sredstvih piše, da so vodoodporna, vendar je po vsakem plavanju priporočljiv nov nanos, saj več kot 85 odstotkov žarkov prodre tudi v vodo. Približno dvajset minut pred sončenjem vtremo v telo sredstvo z zaščitnim faktorjem, ki je prilagojeno tipu kože. Vnovičen nanos je nujen po dvajsetih minutah, saj koža šele tedaj popolnoma absorbira kremo in je zavarovana pred nevarnimi žarki. Pri nanašanju mazil ne smemo pozabiti na občutljivejše predele, kot so stopala, ušesa in predel bikinija. Znatneje namažimo tudi usta in veke, običajno s posebnimi stiki, ki prav tako vsebujejo zaščitni faktor. In ne nazadnje: opoldne nimamo kaj iskati na soncu.

Zavedanje

Le redko kdo se še vedno brezskrbno izpostavlja soncu. Zaščitna sredstva lahko preprečijo veliko škode, vendar je koža še vedno obremenjena in potrebuje posebno nego. Po večernem prhanju so zato obvezni izdelki za nego po sončenju. Ti znova naredijo hidrolipidni film oziroma ga obnovijo. Za te izdelke je značilna osnova iz blagih, nemastnih emulzij, ki vsebujejo le malo maščob. Hladilni učinek nastane zaradi velikega deleža vode. Za kožo, nagnjeno k alergijam, so na voljo posebni geli, ki jo varujejo pred alergijo na sonce, če pa nas to ujame nepripravljene in nas opeče, se naslednjih 24 ur izogibajmo žarkom in nanašajmo hladilni losjon. 

Deli s prijatelji