PREVIDNO

Olja, ki ne varujejo pred soncem

Objavljeno 03. avgust 2014 15.10 | Posodobljeno 03. avgust 2014 15.12 | Piše: M. F.

Olivno in šentjanževo olje imata na kožo blagodejen vpliv, ne varujeta pa je pred sončnimi žarki.

Sonce je vir življenja, zdravja in dobrega razpoloženja. Pretirano izpostavljanje sončnim žarkom pa je škodljivo. Zlasti če pri tem ne uporabljate primerne zaščite in se pred UV-žarki poskušate zavarovati z naravnimi olji. Strokovnjaki zato opozarjajo na številne nevarnosti, ki jih različni domači pripravki za domnevno zaščito pred soncem predstavljajo.

Olivno olje na plažo ne spada

Olivno olje je za polt fantastično, saj jo na navlaži in ji zagotavlja elastičnost, ne varuje pa pred sončnimi žarki. Ob njegovi uporabi na žgočem soncu zato lahko pride do opeklin, hiperpigmentacije, solarne keratoze, ki nastane kot posledica poškodb celic kože, in celo do kožnega raka.

Olje šentjanževk občutljivost kože poveča

Tudi šentjanževo na povrhnjici ne ustvarja varovalnega sloja. Če ga uporabljate za običajno nego telesa, se 24 ur po njegovem nanosu ne smete izpostavljati soncu, občutljivost kože na sočne žarke se namreč pod njegovim vplivom še poveča.

Varuje le primeren faktor

Za zaščito pred UVA- in UVB-sevanjem, ki povzročata neljube spremembe na koži in sta tesno povezana z nastankom kožnega raka, je uporaba krem z zaščitnim faktorjem obvezna. Pri tem je ključnega pomena prava stopnja zaščite, ki mora biti pri svetlopoltih višja. Zaščitni faktor 50 tako učinkovito zadrži 98 odstotkov UVA-žarkov, ki v nasprotnem primeru pridejo do naše kože.

Šentjanževo olje in drugi naravni pripravki pa so koristni za nego kože po sončenju ali za blažitev sončnih opeklin.

Deli s prijatelji