ZDRAVJE

Ogrevanje z jogo

Objavljeno 27. december 2015 18.00 | Posodobljeno 27. december 2015 18.00 | Piše: Petra Godeša

Podžgimo notranji ogenj

Redna jogijska vadba v zimskih mesecih ogreje telo, preprečuje otrdelost sklepov in mišic ter obenem poživi prekrvitev in metabolizem organizma. Maja Miklič, avtorica knjig o jogi v treh jezikih in učiteljica joge na Nizozemskem, nam je zaupala nekaj vaj, ki bodo tistim zmrzljivim pogrele okončine in telo pripravile na aktivnosti brez domačega kavča. Narava se v zimskem času umiri, na zunaj popolnoma ustavi in obmiruje. A mir je le navidezen, v resnici zbira in obnavlja energijo za ponoven pomladanski razcvet. Ljudje delamo stvari po svoje, zato nam boj z ledenim vetrom in nizkimi temperaturami ne uide. V čas, namenjen sebi, lahko vključimo tudi nežno jogijsko raztezanje, ki bo razgibalo zakrčene mišice in v telo vneslo svežo življenjsko energijo. Vaja za ogrevanje ali dve – in mraz ni več tako strašen!

  • 1. Prehlad in smrkav nos sta za mnoge zimska stalnica, proti kateri se gre spopadati le z debelim svežnjem robcev. Dihalne vaje oziroma krije in jogijski položaji, ki odpirajo prsni koš, grlo in sinuse, bodo ogreli telo ter spodbudili premik sluzi v dihalnih organih.

Dih ognja (Agnisara)

Sedimo z ravnim hrbtom v polovičnem lotosu. Desna dlan je sproščena na desnem, leva pa na levem kolenu. Obe roki sta iztegnjeni. Dihamo globoko skozi nos. Vdihnemo in izdihnemo ves zrak iz pljuč. Pozornost prenesemo na popek, ki ga nekajkrat z vso močjo potegnemo navznoter proti hrbtenici. Ta trenutek smo brez zraka. Nato globoko vdihnemo in izdihnemo. Vajo ponovimo še dvakrat. Popolnoma sprostimo trebuh. Začutimo toploto od znotraj. Ta dihalna vaja ima prečiščevalni učinek in ustvarja toploto v telesu. 

Obrnjena kobra (Tiryaka Bhujangasana)

Ležimo na trebuhu. Noge so iztegnjene. Roke pokrčimo in postavimo dlani pod ramena na tla. Prsti so usmerjeni naprej. Ob vdihu dvignemo glavo in prsni koš od tal. Sprostimo napetost v ramenih. V tem položaju pogledamo čez desno in levo ramo nazaj. Gledamo naprej in se z izdihom vrnemo na tla. Brado položimo na tla in začutimo učinek vaje. 

  • 2. Ravnotežni položaji so ravno prav naporni za celotno telo, da postanejo prezeble okončine po nekaj minutah le še slab spomin. Napete mišice, ki se proti padcu borijo z gravitacijo, in ostra osredotočenost uma ogrejejo telo hitreje kot klasičen tek ali poskoki.

Stol z rokami za glavo (Utkatasana)

Postavimo se v malo širši razkorak. Stopala so usmerjena navzven. Vdihnemo in ob izdihu pokrčimo kolena. Roke popeljemo za glavo in prepletemo prste. Ob vdihu dvignemo pete od tal in jih ob izdihu spet položimo na tla. Hrbet ostaja raven. Dihamo globoko skozi nos in s trebuhom. Vajo nekajkrat ponovimo. 

  • 3. Nič ne ogreje bolje kot stara dobra stoja na rokah! Inverzni položaji telo dobesedno obrnejo na glavo, kar močno poživi krvožilni sistem, zviša pritisk in odpre dotok svežih idej. Obstaja kar nekaj različic in težavnosti položajev, za začetnike bo najboljša izbira stoja ob steni ali prijatelju.

Polovična stoja na glavi 
(Ardha Sirsasana)

Smo na kolenih. Komolca postavimo na tla v širino ramen. Prepletemo prste in postavimo teme glave ob dlani na tla. Poskrbimo, da smo glavo pravilno položili na tla. S stopali se sprehodimo proti glavi in vzravnamo hrbet. V tem položaju ostanemo nekaj trenutkov in se nato vrnemo. Položimo čelo na tla, sedne kosti so na petah. Sprostimo hrbet in začutimo učinek vaje.

Deli s prijatelji