DRUŽABNA OMREŽJA

Odvisni
 od všečkov

Objavljeno 03. januar 2015 09.30 | Posodobljeno 03. januar 2015 09.30 | Piše: E. B.

Vam samozavest dvigujejo všečki na družabnem omrežju? Ste žalostni, če nimate dostopa do interneta? Virtualnim prijateljem namenite pet ur na dan ali več? Če ste odgovorili pritrdilno, ste najverjetneje zboleli za novodobno odvisnostjo.

Facebook

Po svetu vsak dan zaokroži okoli 500 milijonov tvitov, facebook pa uporablja več kot milijarda ljudi: družabna omrežja so torej postala pomemben del sodobne družbe, vendar so le redki tisti, ki jih obiskujejo le občasno in po potrebi, torej za vnovično vzpostavljanje izgubljenih stikov ali objavo pomembnih novic, vse več je namreč uporabnikov, ki dan začnejo in končajo za računalnikom. Kam pa se uvrščate vi? Ste zmerni uporabnik ali vaše vedenje že meji na odvisnost?

Cilj vseh vaših dejavnosti, od službenih do prostočasnih, je objava na spletu. Kuhate in pečete, telovadite ali poležavate, se družite ali samevate, žurirate ali pa se dolgočasite: kar koli že počnete, podelite s prijatelji pa tudi neznanci na družabnem omrežju, vaše življenje se tako odvija tako rekoč povsem javno, za zasebnost vam namreč ni več mar. Svoje objave seveda redno bogatite s fotografskim gradivom, pomembno in zanimivo se vam zdi vse: od družabnega dogodka do lakiranja nohtov in sprehoda s psom ter igre z dojenčkom, morda dokumentirate jed, ki ste jo naročili v restavraciji, nekateri pa prestopate celo prag intime. Samozavest vam krojijo mnenja drugih, všečki in drugi podobni komentarji, vaše razpoloženje tako niha glede na ocene, ki vam jih podeljujejo uporabniki omrežja. Nedvomno znak za preplah, opozarjajo strokovnjaki, odpovedali ste se zasebnosti, da bi potešili radovednost javnosti!

Mnogo preveč veste o svojih virtualnih prijateljih: morda gre za neznance, s katerimi se še niste srečali v živo, pa dodobra poznate njihove higienske in prehranske navade. Vprašajte se, zakaj toliko časa posvečate nekomu, s katerim ne morete vzpostaviti pristnega stika, in zakaj vam po drugi strani neznansko veliko pomeni njihovo mnenje, opozarjajo strokovnjaki in svetujejo tistim, ki so izgubili smisel za druženje, da prevetrijo svoje prijateljske vezi, tako virtualne kot tudi tiste otipljive. Menite, da v življenju niste dosegli vsega, kar bi si želeli?

Ste prepričani, da zmorete in si tudi zaslužite več? Če se držite meril, ki jih postavljajo družabna omrežja, je težko doseči zadovoljstvo, poudarjajo strokovnjaki: na profilih se po večini hvalijo s pozitivnimi in zabavnimi dogodki ter velikimi dosežki, redko kdaj kdo podeli žalostno izkušnjo, denimo, neuspeh v službi ali prepir s partnerjem. Prav zato je lahko virtualni svet za marsikoga past, saj ga opozarja na lastne poraze in obžalovanje: zdrave primerjave so mogoče le v resničnem svetu, z ljudmi iz mesa in krvi, menijo strokovnjaki, družabna omrežja pa so načeloma neškodljiva le za samozavestne ter tiste z debelo kožo in sposobnostjo samonadzora.

Lahko začnete ali končate dan brez pogleda na pametni telefon, tablico ali računalnik? Ste nemirni, če niste obveščeni o aktualnem dogajanju na družabnem omrežju? Ne morete zaspati, ne da bi se poslovili od virtualnih prijateljev, in komaj čakate jutro, da se boste lahko znova vključili v spletno dogajanje? Bi si privoščili nekajdnevni oddih brez tehnoloških pripomočkov? Občutite srečo, ko se vključite v medmrežje, in žalost, ko ga zapuščate? Odgovori na vprašanja vam nedvoumno ponujajo morebitno diagnozo odvisnosti od družabnih omrežij, če si sami ne zmorete pomagati iz začaranega kroga, čim prej poiščite strokovno pomoč! Fenomen novodobne odvisnosti se je že razpasel po Otoku, kjer pomoč pri premagovanju tegobe iščejo predvsem mladostniki in odrasli, mlajši od 35 let. Zasvojeni z družabnimi omrežji naj bi bili vsi, ki ta medij uporabljajo več kot pet ur na dan, skupni imenovalec pa je po dozdajšnjih raziskavah preobremenjenost z všečkanjem. 

Deli s prijatelji