DEBELOST

Odvečni kilogrami ovirajo spočetje

Objavljeno 28. februar 2017 19.45 | Posodobljeno 28. februar 2017 19.45 | Piše: M. F.

Pari, kjer oba partnerja tehtata preveč, težje osnujejo družino.

Odvečni kilogrami vplivajo tudi na plodnost.

Pari, kjer imata oba partnerja preveč kilogramov, težje spočnejo novo življenje v primerjavi z drugimi, dokazuje nova ameriška študija, katere izsledke povzema publikacija Human Reproduction

Pot do spoznanja

Tamkajšnji nacionalni inštitut za zdravje je izvedel dolgoročno raziskavo, v kateri je preverjal vpliv debelosti na možnost spočetja. V študiji, ki je potekala v letih od 2005 do 2009, je sodeloval 501 par. Ženske so bile stare od 18 do 44 let, vsi moški pa starejši od 18 let. Glede na indeks telesne mase, so jih strokovnjaki razdelili v dve kategoriji: stopnja debelosti ena (ITM od 30 do 34,9) in stopnja debelosti dve (ITM 35 in več).

Ženske so med potekom beležile menstrualni cikel, število spolnih odnosov in število doma opravljenih testov nosečnosti od začetka študije do zanositve oziroma do enega leta poteka raziskave. Strokovnjaki so na koncu preverjali povprečen čas, ki ga je par potreboval za spočetje, in rezultate primerjali s podatki iz skupine parov, kjer debelost ni bila težava.

Debelost, starost in slog življenja

Izkazalo se je, da so se tisti z najvišjim indeksom telesne mase morali truditi dlje. S statističnimi izračuni so ugotovili, da so pari iz prve skupine za spočetje potrebovali 55 odstotkov več časa kot pari z normalno telesno maso. Čas se je pri sodelujočih, ki so ob debelosti kadili, niso vadili, so imeli povišan holesterol ali so spadali v starejšo starostno skupino, povečal še za štiri odstotke.

Vplivajo tudi kilogrami moških

Raziskovalec Rajeshwari Sundaram je povedal: »Več podobnih raziskav se je osredotočalo zgolj na telesno maso in življenjski slog ženske, naša pa dokazuje, da na zmožnost spočetja vplivajo kilogrami, skrb za zdravje in telesna pripravljenost obeh partnerjev, kar bi nedvomno morali upoštevati pri pomoči tistim, ki imajo težave s plodnostjo.«

Strokovnjaki ob tem dodajajo, da primerna telesna masa ne vpliva zgolj na reprodukcijo, temveč tudi zmanjšuje verjetnost diabetesa tipa dve, srčnih bolezni in tudi raka.

 

Deli s prijatelji