PRIMERNA PREHRANA

Odporni v zimo

Objavljeno 17. november 2017 11.50 | Posodobljeno 17. november 2017 11.51 | Piše: A. B.

Z redno aktivnostjo, zdravo prehrano in dolgim spancem lahko ojačate imunski sistem; če ne želite zboleti, se izogibajte cigaretam in se cepite proti gripi.

Ste obležali v postelji zaradi močnejšega prehlada ali gripe? Ste se ob tem spraševali, kje ste se okužili, kaj bi lahko bilo krivo? A je razmišljanje o tem v tistem trenutku žal prepozno, zato je dobro, da se za zdravje pobrigate prej. Verjetnost, da boste zboleli, bo precej manjša, če boste okrepili svoj imunski sistem.

Če spadate med tiste posameznike, ki se sami težko spravijo v pogon oziroma na katero izmed mnogih oblik rekreacije, sebi in svojemu telesu delate še največ škode. Z dobro telesno kondicijo ne boste postali le močnejši, gibljivi in vzdržljivejši, ampak si boste tudi okrepili imunski sistem ter postali odpornejši proti boleznim. Kot svetujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ), si lahko čestitate, če ste vsak dan telesno dejavni vsaj 30 minut. Pa naj bo to v fitnesu, pešačenje do trgovine ali pospravljanje stanovanja. Hkrati morate poskrbeti tudi za primerno prehrano. Sladkane in gazirane pijače, mastna in ocvrta hrana nič kaj blagodejno ne vplivajo na imunski sistem, na jedilniku naj bo čim več zelenjave in sadja, ki sta bogat vir vitaminov in mineralov. Pomembno je tudi izogibanje stresu. Če temu nikakor ne morete ubežati, si zvečer privoščite meditacijo ali masažo. Poskrbite tudi, da boste dovolj naspani, saj kronično pomanjkanja spanja povečuje možnost, da zbolite. Raziskave pri mladih mamah so denimo pokazale, da so imele tiste, ki so jih ponoči pogosto zbujali otroci, več okužb dihal kot tiste, ki so se naspale. Zelo zgovorna je tudi raziskava, med katero so prostovoljcem pod nos pomolili prehladne viruse. Tisti moški in ženske, ki so spali manj kot sedem ur, so imeli kar trikrat več možnosti, da so zboleli, kot tisti, ki so spali osem ali več ur.

Gripa vsako leto doseže vrh januarja ali februarja, ko v naših bolnišnicah beležijo največ obolelih.

Cepite se

Zagotovo vam je mama ali stara mama že kdaj rekla: »Dobro se obleci, če greš ven, drugače se boš prehladil.« Pa je to res? Raziskave niso pokazale povezanosti med normalno izpostavljenostjo mrazu in prehladom. Večina strokovnjakov se strinja, da se pozimi največ ljudi sreča z gripo ali s prehladom, ker se več časa zadržujemo v zaprtih prostorih in imamo tako več možnosti, da se od drugih nalezemo virusov.

No, če se že pred prehladi ne moremo zaščititi, se lahko pred gripo, s cepljenjem. Gripa vsako leto doseže vrh januarja ali februarja, ko v naših bolnišnicah beležijo največ obolelih. Zdravniki cepljenje svetujejo vsem prebivalcem, še posebno starejšim od 65 let, kroničnim bolnikom in njihovim družinskim članom, ljudem, ki imajo izrazito povečano telesno težo, majhnim otrokom, nosečnicam in njihovim družinskim članom, zdravstvenim delavcem in drugim delavcem v nujnih službah.

Adijo, cigareta!

Če spadate med strastne kadilce, potem se nikar ne čudite nenehnim prehladom. Zaradi cigaretnega dima ste lahko bolj dovzetni za prehlad, saj ta poškoduje sluznico dihal. V nevarnosti niso samo kadilci, ampak tudi nekadilci, ki so izpostavljeni t. i. pasivnemu kajenju. Pri teh se lahko, kažejo raziskave, pogosteje pojavijo bronhitis, pljučnica in tudi vnetje srednjega ušesa.
In ne pozabite na ustrezno higieno. Številnim bakterijam se lahko izognete, če si denimo zelo dobro in redno umivate roke. Ob tem velja spomniti, da pretiravanje s higieno (če želite prav povsod odstraniti vse bakterije) tudi ni dobro, saj to lahko poveča možnost za nastanek alergijskih reakcij in oslabi imunski sistem. 

Deli s prijatelji