ODKRIJTE

Odkrit gen, ki vpliva na gluhost

Objavljeno 14. januar 2012 12.00 | Posodobljeno 14. januar 2012 12.00 | Piše: M. F.

Odkritje ameriških znanstvenikov bi lahko pomenilo revolucijo v zdravljenju težav s sluhom.

Vzroki za izgubo sluha so različni, znanstveniki pa verjamejo, da jo bo mogoče v prihodnosti popolnoma odpraviti.

Znanstveniki z univerze Washington so v svoji najnovejši raziskavi odkrili gen, ki so ga poimenovali  JFGF20, zdaj pa upajo, da bo lahko ozdravil gluhost. To bi predstavljalo pravo revolucijo na področju medicine, saj izguba sluha prizadene vsako tristoto osebo na svetu.

S poskusi na živalih jim je uspelo izločiti omenjeni gen iz organizma. Živali so bile sicer zdrave, a popolnoma gluhe. Ameriški znanstveniki so odkrili, da je po odstranitvi omenjenega gena še tretjina celic, ki se nahajajo v notranjem ušesu in so zaslužne za pojačanje zvoka, izginila.

»Prisotnost tega gena je torej ključna za sluh. Če bi nam z njegovo pomočjo uspelo najti način, kako vzgojiti celice, ki so potrebne za dober sluh, bi tega lahko izboljšali in gluhost popolnoma pozdravili, predvsem kadar je izguba sluha povezana s starostnimi spremembami, z izpostavljenostjo hrupu ali nekaterimi genskimi boleznimi,« je povedal vodja raziskave dr. Sung-Ho Huh.

»Skupnost znanstvenikov z velikim pričakovanjem spremlja razvoj in nadaljnje raziskave gena JFGF20,«  je povedala Karen Steel, strokovnjakinja za genske okvare sluha z univerze Cambridge.

Deli s prijatelji