ZLATI ABC

Odgovornejši pri spolnosti

Objavljeno 01. oktober 2012 19.30 | Posodobljeno 01. oktober 2012 19.30 | Piše: Ema Bubanj

Trend zviševanja spolne dejavnosti se med mladostniki umirja, Slovenija pa je pri preprečevanju najstniških nosečnosti najuspešnejša v EU in razvitem svetu.

Tvoja – prihodnost, izbira, kontracepcija. S takšnim geslom je svet ta teden zaznamoval dan kontracepcije, ko je zdravstvena stroka predvsem mladostnike še glasneje opozarjala na najrazličnejše metode zaščite pred neželeno nosečnostjo in spolno prenosljivimi boleznimi ter ohranjanje reproduktivnega zdravja.

Zlati ABC

A-bstinenca (angl. abstinence): vzdržnost od tveganih spolnih odnosov, odlaganje prvega spolnega odnosa na poznejši čas, na obdobje večje zrelosti, vzdržnost od spolnih odnosov brez ustrezne zaščite, vzdržnost od spolnih odnosov, dokler se partnerja ne spoznata dobro in dokler odnos ni zaupljiv in zanesljiv, vzdržnost od spolnih odnosov, dokler partnerja nista sposobna poskrbeti za učinkovito zaščito ob spolnih odnosih.

B-odi zvest (angl. be faithful): zveza z enim stalnim zvestim neokuženim partnerjem in uporaba zanesljive kontracepcije, zmanjšanje števila spolnih partnerjev.

C-ondom – kondom (angl. condom): redna uporaba kondoma z drugo kontracepcijo ali brez.

Mladi kondom, odrasli hormonsko zaščito

In kot kaže, smo v Sloveniji pri ozaveščanju o zdravem in zrelem odnosu do spolnosti čedalje uspešnejši, zadovoljno opaža tudi prof. dr. Bojana Pinter, dr. med., spec. ginekologije in porodništva iz Ginekološke klinike UKC Ljubljana: »Po podatkih naše zadnje reprezentativne raziskave o spolnem vedenju slovenskih srednješolcev, ki smo jo izvedli spomladi 2012, je ob zadnjem spolnem odnosu 54 odstotkov spolno dejavnih srednješolcev (oba spola skupaj) uporabilo kondom, 27 odstotkov hormonsko kontracepcijo, štirje odstotki dvojno metodo, torej kondom in hormonsko kontracepcijo hkrati, štirje odstotki prekinjen odnos, štirje odstotki druge metode, sedem odstotkov pa jih ni uporabilo nobene metode. Ob zadnjem spolnem odnosu je tako 85 odstotkov spolno dejavnih slovenskih srednješolcev uporabilo eno od zanesljivih metod kontracepcije, kar je odlično!« Mladostniki se torej najraje zanašajo na kondom, mehansko zaščito, po priljubljenosti mu sledi hormonska kontracepcija, ocene spolnega vedenja odraslih, ki sicer niso tako natančne, pa kažejo, da približno tretjina spolno dejavnih žensk uporablja hormonsko kontracepcijo, okoli 10 odstotkov maternični vložek, do trije odstotki sterilizacijo, približno 20 odstotkov parov pa uporablja kondom. »Sicer pa med spolno dejavnimi slovenskimi petnajstletnicami 25 odstotkov deklet uporablja hormonsko kontracepcijo, delež pa se s starostjo in stabilnejšimi zvezami počasi povečuje,« še pojasni prof. dr. Pinterjeva in pristavi, da takšna oblika zaščite velja za eno najučinkovitejših metod: »Ob njihovi uporabi zanosi manj kot ena od tristo žensk v enem letu uporabe!«

Ključen posvet 
z ginekologom

Podatkov o varni in zdravi spolnosti dandanes resnično ne manjka: najstnikom, radovednim in vsem spolno dejavnim so na voljo tako rekoč na vsakem koraku ali kar vsakem kliku, denimo spletna stran www.your-life.com, ki je na voljo tudi v slovenščini, ponuja obilo vsebin in koristnih informacij predvsem za negotove mladostnike, ki se zaradi zadrege morda raje vzdržujejo pogovora s starši in vrstniki ali obiska pri ginekologu. A posveta pri strokovnjaku ne more nadomestiti noben vir informacij, zato se mu nikakor ne gre izogibati, opozarja sogovornica: »Idealno je, da si dekle izbere ginekologa že pred začetkom spolne dejavnosti, da se z ginekologom pogovori o možnostih kontracepcije, o ukrepih v nujnih primerih in da ve, kam se lahko kadar koli obrne po nasvet oziroma pomoč. Dekleta lahko obiščejo ginekologa že pred spolno dejavnostjo, na primer zaradi težav, povezanih z menstruacijskimi ciklusi. Osebnega ginekologa si lahko izberejo od trinajstega leta naprej, po dvajsetem letu pa je pomembno, da hodijo na redne preventivne preglede na tri leta za odvzem brisa za predrakave spremembe materničnega vratu.«

 

Da vam lifestyle novice ne bodo ušle in boste vedno na tekočem s trendi, novostmi in nasveti za zdravo in lepo življenje, nam sledite na facebooku

Ginekolog je torej najpomembnejši svetovalec pri izbiri vrste kontracepcije: vsaka ima svoje prednosti in slabosti, s katerimi se mora uporabnica dodobra seznaniti, preden izbere metodo, ki ustreza tako njenemu zdravju kot življenjskemu slogu. Kondom ostaja edina oblika zaščite, ki varuje pred spolno prenosljivimi okužbami, je pa nekoliko manj zanesljiva pri preprečevanju nosečnosti, tukaj se bolje izkažejo kontracepcijske tabletke – strokovnjaki zato vse bolj spodbujajo dvojno metodo. Čedalje bolj je priljubljen tudi maternični vložek, ki pa je primernejši za ženske, ki se želijo vsaj za nekaj let obvarovati pred zanositvijo. »Maternični vložki, tako s hormonom kot z bakrom, so primerni za ženske, ki dlje nočejo zanositi, zaščita namreč traja do pet let. Predvsem so primerni za ženske, ki so že rodile in imajo stabilno zvezo. Tistim, ki menjavajo partnerje oziroma imajo njihovi partnerji sočasna partnerstva, se zaradi tveganja za prenos spolno prenosljivih okužb in posledična vnetja rodil maternični vložek odsvetuje,« pojasnjuje prof. dr. Pinterjeva.

Uspešno preprečujemo najstniško nosečnost

Raziskave iz zadnjih let spodbudno kažejo, da se slovenski mladostniki v spolnost podajajo preudarneje in pozneje, najnovejša študija srednješolcev pa kaže, da je spolne odnose imelo že 52 odstotkov dijakov in 57 odstotkov dijakinj iz tretjih letnikov. »Trend zviševanja spolne dejavnosti mladih se v Sloveniji umirja, ob prvem spolnem odnosu je osemdeset odstotkov srednješolcev uporabilo kondom, pet odstotkov hormonsko kontracepcijo, dva odstotka dvojno metodo, odstotek prekinjen odnos, štirje odstotki druge metode, osem odstotkov pa ni uporabilo nobene metode. Sodeč po teh podatkih se mladi dobro zavedajo svoje odgovornosti do sebe in do svojega partnerja oziroma partnerice – tako v pogledu preprečevanja spolno prenosljivih okužb kot neželene nosečnosti,« ocenjuje. In še izjemno pomemben podatek: »Po zadnjih evropsko primerljivih podatkih je Slovenija najuspešnejša država v preprečevanju mladostniške nosečnosti z najnižjim skupnim deležem dovoljenih splavov in porodov pri mladostnicah v Evropski uniji in razvitem svetu. Po nizkem deležu dovoljenih splavov smo takoj za Litvo, kje pa imajo 3,4-krat več porodov med mladostnicami kot v Sloveniji.«

Po mnenju sogovornice je slovenska mladina dobro ozaveščena o varni in odgovorni spolnosti, vsekakor pa ne gre zanemariti preventive, ki jo morajo vztrajno izvajati strokovnjaki, učitelji in mediji. Za zdravi partnerski odnos in spolno življenje velja univerzalno pravilo ABC, na katero, čeprav je že utrjeno in dobro znano, vsekakor velja opomniti (v okvirčku).

Deli s prijatelji