SLADKORNA BOLEZEN

Obolelih bo čedalje več

Objavljeno 12. november 2017 12.00 | Posodobljeno 12. november 2017 12.00 | Piše: Aleksander Brudar

Sladkorna bolezen lahko precej oteži življenje; ne ignorirajte vabil na pregled in z redno telovadbo preprečite najhujše.

»Ko ste vabljeni na pregled, se ga vsekakor udeležite,« svetuje Jelka Zaletel. Foto: osebni arhiv

Če še vedno mislite, da sladkorna bolezen ni nevarna, živite v zmoti. Največji problem je njena zahrbtnost, saj lahko dolgo sploh ne povzroča težav in ljudje ne vedo, da jo imajo. Njene posledice pa so lahko precej daljnosežne.

"Sladkorna bolezen je glavni vzrok slepote med delovno aktivno populacijo, za amputacije spodnjih okončin, med najpogostejšimi vzroki za odpoved delovanja ledvic in je pogosto povezana s slabšim razpletom aterosklerotičnega obolenja koronarnega žilja ter žilja za prekrvitev možganov, ledvic in nog. Da se ti zapleti pojavijo, morajo biti stene žil več let, vsaj pet, deset let, izpostavljene previsokemu krvnemu sladkorju," opozarja diabetologinja dr. Jelka Zaletel z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) in UKC Ljubljana.

Prvi znaki, ki že lahko kažejo na začetek sladkorne bolezni, so huda žeja, pogosto uriniranje in nehoteno hujšanje.

Da bi se izognili vsem zapletom, velja upoštevati vabila na preventivne preglede, ki jih zdravnik specialist družinske medicine oziroma diplomirana medicinska sestra v referenčni ambulanti družinske medicine izvajata pri vseh posameznikih po 30. letu starosti.

Huda žeja

"Ko ste na tak pregled vabljeni, se ga vsekakor udeležite. Pomemben je tudi zato, ker poleg sladkorne bolezni tipa 2 iščejo tudi vse druge najpogostejše kronične bolezni, ki so pomembne za ohranjanje zdravja," pove Zaletelova in doda, da lahko diagnozo postavijo na podlagi določitve krvnega sladkorja, na tešče ali s pomočjo testa s pitjem točno določene količine glukoze (sladkorja), med katerim določijo glukozo na začetku testa in po 120 minutah.

"Pri sladkorni bolezni je pomembno učinkovito zdravljenje tako previsokega krvnega sladkorja kot tudi krvnega tlaka in maščob. Vse troje je pomembno hkrati. Če z zdravljenjem dosežemo cilje, v štirih letih za polovico zmanjšamo tveganje za pojav okvar drobnega žilja, v osmih za okvaro velikih žil, ter po 10–15 letih zmanjšamo umrljivost zaradi sladkorne bolezni," nadaljuje sogovornica.

Ne sedite križem rok, ampak dobro opazujte svoje telo. Prvi znaki, ki denimo že lahko kažejo na začetek sladkorne bolezni, so po besedah strokovnjakinje huda žeja, pogosto uriniranje in nehoteno hujšanje. "Takšne težave se pojavijo, ko je krvni sladkor že zelo visok, prek 10 mmol/l. Pri večini ljudi je potek sladkorne bolezni tipa 2 takšen, da jo je mogoče odkriti že bistveno prej, pred nastopom tako visokih vrednosti krvnega sladkorja. Udeležba na preventivnih pregledih lahko ohrani kakovostno življenje."

Vedno več pacientov

Sladkorna bolezen ima dva tipa. Za prvim, tako imenovanim tipom 1, zbolevajo predvsem otroci in mlajši odrasli. Pri tem druge rešitve kot takojšnje nadomeščanja inzulina ne obstajajo. Zaletelova pravi, da se ta tip sladkorne bolezni lahko pojavi v katerem koli življenjskem obdobju. Za sladkorno boleznijo tipa 2 zboli največji ljudi. "Število bolnikov se veča predvsem zaradi staranja prebivalstva. Res pa je, da se ob čezmerni telesni teži sladkorna bolezen tipa 2 pojavi prej, a le pri tistih, pri katerih je prisotno tudi odpovedovanje trebušne slinavke (tistega dela celic, ki so odgovorne za tvorbo inzulina). Žal velja, da debeli otroci pogosto zrastejo v debele odrasle," še pojasni strokovnjakinja.

Za vse nejeverne Tomaže na koncu še ta podatek: po ocenah strokovnjakov bo leta 2030 v Sloveniji za sladkorno boleznijo trpelo kar 8,9 odstotka prebivalcev. To je dobrih 180.000 ljudi. Boste še vedno le zamahnili z roko? 

Gibanje

Redna telesna aktivnost poleg ustrezne prehrane in zdravil je eden od ključnih dejavnikov za preprečevanje in zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2, pravijo na NIJZ. »S pomočjo redne telesne dejavnosti se lahko zniža raven glukoze v krvi, saj ta pripomore k večji porabi glukoze v mišicah. Mišice so največji porabnik glukoze v telesu, zato je zelo pomembno, da v vseh življenjskih obdobjih ohranjamo ustrezno mišično maso. Strokovnjaki priporočajo aerobno vadbo oziroma kombinacijo aerobne in neaerobne.«




 

Deli s prijatelji