PAZITE

Občutljivi zobni vratovi

Objavljeno 18. junij 2017 12.00 | Posodobljeno 18. junij 2017 12.00 | Piše: Ema Bubanj

Skelenje zob in neprijetni občutki ob uživanju mrzlih ali vročih pijač, morda tudi sladkih, kislih ali slanih živil, niso tuji nikomur; težave lahko po ušamo blažiti sami, a bomo najverjetneje potrebovali pomoč zobozdravnika.

Običajno občutljivost povzročajo kemični ali toplotni dražljaji, in sicer na mestih, kjer zobna sklenina ne pokriva dentina oziroma notranje zobovine, ki je veliko mehkejša od sklenine in zato tudi veliko bolj občutljiva za dražljaje,« pojasnjuje Aleksandra Križaj Dumić, zobozdravnica in direktorica Zobozdravstvene in estetske klinike Križaj.

»Sklenina na zobnem vratu je tanka kot luska in se sčasoma lahko poškoduje in s tem se razgali dentin, ki je pod njo. Razlogi za poškodbe sklenine na zobnem vratu so različni, lahko pride do raztapljanja sklenine zaradi kemičnih snovi, sklenino lahko poškodujemo tudi mehanično, ko nepravilno krtačkamo zobe, sklenina lahko poka na zobnem vratu zaradi okluzijskih nepravilnosti, kjer pri žvečenju prihaja do prekomernih stri- žnih preobremenitev, ki se odražajo na zobnem vratu.« Zobna sklenina je zunanja plast zoba, ki varuje zobno krono pred toplotnimi in kemičnimi dražljaji. Kadar sklenina na določenem delu zoba ne pokriva notranjosti zoba (dentina) v celoti, lahko zob ob dražljaju zaskeli, nadaljuje sogovornica: »Občutljiv dentin se lahko razgali pri odlomu dela zoba, kariesu, umiku dlesni, erozijah ali abfrakcijah in kislinskih erozijah. Vzrok za umik dlesni je lahko vnetje, nezadostno ščetkanje ali stalno prisoten zobni kamen. Do občutljivosti pa lahko pride tudi zaradi žvečenja, nočnega stiskanja ali škrtanja z zobmi.«

Če vas skeli, obiščite zobozdravnika.

Kot pojasnjuje sogovornica, se v Sloveniji z obrabljeno sklenino spopada več kot 600.000 ljudi: »Na primer sadje in zelenjava, kis, gazirane pijače, vino in druge alkoholne pijače, ledeni čaj ter športni napitki vsebujejo veliko kislin, ki razjedajo našo zobno sklenino. Pacienti kislinske erozije sami ne bodo opazili. Začetne znake, kot so krhka, tanka, prosojna, porumenela in oslabljena zobna sklenina, lahko opazi zdravnik na preventivnih pregledih. Zato je prav, da se jih ljudje redno udeležujejo. 

Pomembno je, da erozijo zob pravočasno prepoznamo in s pravilnim ravnanjem poskušamo preprečiti nepopravljive poškodbe zob.« Kako lahko težave bla- žimo, ko se pojavijo? »V primeru kislinske erozije včasih pomaga že, če zmanjšamo vnos kislih živil ali po zaužitju izperemo usta z vodo. Tako izperemo kislost v ustih in dvignemo vrednost pH,« pojasnjuje Križaj Dumićeva.

»Pacientom polagam na srce, naj si po vsaki hrani in pijači z nizkim pH-jem poplaknejo usta s kozarcem vode. S tem bodo ph v ustih dvignili in hkrati tudi zmanjšali količino hrane, ki je po obroku ostala v ustih. Zavedati se moramo, da to ni dovolj, a je vseeno bolje, kot če za ustno higieno po obroku ne bi storili ničesar.« Manjše bolečine lahko blažimo tudi z uporabo zobne kreme za občutljive zobe, ki pa svoj učinek dosežejo šele po nekajtedenski redni uporabi. Zobje nas lahko skelijo tudi zaradi poškodb, ki so posledica nepravilnega ščetkanja. »Težave lahko ublažimo s pravilno tehniko ščetkanja zob. S tem lahko preprečimo dodatne poškodbe že tako razgaljenega dentina. Pomembna je tudi ustrezna izbira zobne paste in ščetke. Pri srednjih poškodbah, ko je razgaljen zobni vrat, zobozdravnik lahko zob premaže s posebnim impregnacijskim lakom, ki za nekaj časa omilil bolečine. Pri večjih poškodbah pa je potrebno plombiranje, včasih celo koreninsko zdravljenje.« 

Deli s prijatelji