NA POMOČ

Ob prometni nesreči bi pomagalo le štiri desetine Slovencev

Objavljeno 06. september 2013 13.35 | Posodobljeno 06. september 2013 13.36 | Piše: E. B.

Po svetu se vsakih 30 sekund zgodi prometna nesreča s smrtnim izidom in več kot 50 odstotkov ponesrečencev umre v prvih minutah po njej.

Ob prometni nesreči bi bilo pripravljenih pomagati le 40,2 odstotka Slovencev – ste med njimi? Obnovite znanje prve pomoči, zase in za svoje bližnje, ob letošnjem svetovnem dnevu, ki ga v Sloveniji zaznamujemo vsakega 11. septembra, poziva Špela Kenda, strokovna sodelavka Območnega združenja Rdečega križa Ljubljana.

Več kot polovica ne bi pomagala

»Kazalci o številu vključenih v različne programe prve pomoči na Območnem združenju Rdečega križa Ljubljana in zanimanje za prvo pomoč na javnih predstavitvah kažejo, da ozaveščenost narašča,« pojasnjuje Kendova, »veča pa se tudi število ljudi, ki k ozaveščenosti pristopijo resno in jo nadgradijo z znanjem. Zaznati je tudi vse več objav in promocije v medijih, kar lahko interpretiramo kot vzrok ali posledico večje ozaveščenosti, vsekakor pa objave te vrste podpiramo, saj pripomorejo k pozitivnemu trendu.«

Skrb vzbujajoč je  podatek, da bi prvo pomoč ponudilo le 40,2 slovenskih voznikov in povprečno 65,8 odstotka voznikov v Evropi.

Verjetnost, da bomo priča nesreči in pomagali neznancu, je sicer minimalna v primerjavi z verjetnostjo, da bomo življenje rešili prijatelju, znancu, sodelavcu ali družinskemu članu – lahko se znajdemo v situaciji, v kateri življenje rešimo celo samemu sebi. Pomislite, s kom se največ družite, poudarja sogovornica in opozarja na pomembne izsledke nedavne raziskave, ki sta jo s skupnimi močmi izvedla Avto-moto zveza Slovenije in Rdeči križ Slovenije pod konzorcijem EuroTest: »Rezultati so pokazali paradoks. Znanje povprečnega slovenskega voznika je boljše v primerjavi z vozniki iz vse Evrope. V Sloveniji je pravilno temeljne postopke oživljanja praktično prikazalo 25,7 odstotka voznikov, evropsko povprečje pa znaša 19,7 odstotka. Je pa skrb vzbujajoč podatek, da bi prvo pomoč ponudilo le 40,2 slovenskih voznikov in povprečno 65,8 odstotka voznikov v Evropi. Pri drugem vprašanju smo se z odgovori uvrstili povsem na dno lestvice.« Kot poudarja generalni sekretar Mednarodne federacije društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca Bekele Gelet, bo osrednja tema tokratnega svetovnega dneva prva pomoč in varnost v cestnem prometu: vsakih 30 sekund se zgodi prometna nesreča, v kateri nekdo umre, in več kot 50 odstotkov ponesrečencev umre v prvih minutah po nesreči – jasno je, seveda, da bi bil delež mnogo manjši, če bi jim očividci znali in hoteli pomagati.

Učenje že v osnovni šoli

Obvezno opravljanje izpita prve pomoči za pridobitev vozniškega dovoljenja za upravljanje motornih vozil je v Sloveniji trenutno edina pot, po kateri življenjsko znanje doseže večjo populacijo prebivalstva. »Največja težava je, da ni na nobenem drugem področju predpisano obnavljanje znanja prve pomoči za podoben obseg populacije,« obžaluje Špela Kenda. »Znanje bi bilo treba obnavljati vsaj na vsakih pet let, priporočljivo pa je na tri leta. Dostopnost tečajev je preprosta. Rdeči križ Slovenije kot nosilec javnega pooblastila za izvajanje tečajev prve pomoči prek območnih združenj organizira deseturne tečaje. Namenjeni so vsem, ki si želijo obnoviti osnovno znanje prve pomoči. Rdeči križ tečaje izvaja redno po vsej Sloveniji. Informacije so na voljo pri najbližjem območnem združenju ali so objavljene na njihovi spletni strani,« pravi Kendova.

Vsebine prve pomoči so brezplačno vse bolj prisotne na številnih javnih dogodkih, denimo Otroškem bazarju in Študentski areni, kljub temu pa bi bilo treba, sploh glede na statistiko, k večji ozaveščenosti in sistematičnemu podajanju znanja pristopiti že v mladih letih – vzgoja in izobrazba lahko ključno pripomoreta k človekovi pripravljenosti, da pomaga sočloveku, je prepričana sogovornica. »Zavod za šolstvo se žal neuspešno že nekaj let trudi, da bi prva pomoč postala del obveznih učnih vsebin v osnovnih šolah. Letos je Rdeči križ Slovenije v sodelovanju z zavodom za šolstvo ponovno vložil omenjeno pobudo. Odločitev ministrstva za šolstvo trenutno še ni znana. Poleg tega je pripravljen program za izbirni predmet prve pomoči v osnovnih šolah za osmi in deveti razred, ki ga bo RKS naslednje šolsko leto dal v obravnavo. Na osnovnih šolah se s podporo OZRK RKS izvajajo krožki prve pomoči, vendar je odločitev o izvajanju prepuščena ravnateljem, vsi pa se zanj ne odločijo. V okviru krožka prve pomoči pod okriljem Območnih združenj RK vsako leto najprej potekajo lokalna in nato regijska preverjanja osnovnošolskih ekip prve pomoči. RKS pa v okviru tedna Rdečega križa organizira državno preverjanje osnovnošolskih ekip prve pomoči.«

K večji ozaveščenosti je treba pristopiti že v mladih letih.

Pravilno nudenje ukrepov prve pomoči v nujnih situacijah odloča med življenjem in smrtjo, sklene sogovornica: »V primeru poškodb in nujnih stanj, ki ogrožajo življenje, sta takojšen klic na številko 112 in čakanje prihoda nujne medicinske pomoči sicer nujna koraka, vendar nezadostna. V takšnih situacijah je življenje prizadetega dobesedno v rokah očividca.«

Deli s prijatelji