PRVA POMOČ

Ob nezgodah na plaži

Objavljeno 05. avgust 2013 21.00 | Posodobljeno 05. avgust 2013 21.00 | Piše: M. F.

Poskrbite za brezskrbne počitnice in premagajte pogoste nadloge, ki med njimi prežijo na vas.

Na plaži je vedno dobrodošlo vsaj malce znanja iz prve pomoči.

Saj vemo, da se na plažo nikoli ne odpravite brez zaščitne kreme in se tam z njo pridno mažete, kajti sončne opekline niso le neprijetne, ampak tudi nevarne. Žal pa niso edina nadloga, ki vas lahko doleti na oddihu. Poglejte, katere so še in kako jih premagati.

Plavalno uho

Pri plavalcih pogosto pride do draženja ali celo do vnetja sluhovoda zaradi ostankov vode v njem. Če se tudi vam zgodi, da vam ob plavanju in potapljanju v uho uide voda, nagnite glavo na stran in se povlecite za uhelj. Voda bi morala izteči. Če to ne pomaga, na prizadeto uho pritisnite dlan in ustvarite vakuum. Voda bo iztekla, ko boste dlan umaknili. Prav tako je priporočljivo sušenje z vogalom brisače. Če voda v ušesu ostane in po dveh dneh v njem še vedno čutite bolečino, je najbrž prišlo do okužbe. V tem primeru obiščite zdravnika, ki bo predpisal primerna zdravila za prizadeti sluhovod.

Dehidracija

Še preden se podate na plažo, morate dodobra navlažiti telo tudi od znotraj. Skrbite torej, da boste zaužili dovolj tekočine, občasno si privoščite športni napitek, ta bo pomagal nadomestiti zaradi znojenja izgubljene elektrolite. Zlasti previdni naj bodo ljudje s kroničnimi težavami, nosečnice in otroci.

Ožig meduze

Pri tem je ključna hitra pomoč: s palčko sladoleda ali kreditno kartico s kože odstranite ostanke ožigalkarja, nato pa opečeno mesto splaknite s slano, ne s sladko vodo. Po sladki bo bolečina le še hujša.

Osipi

Vročinski osip nastane na telesnih pregibih, je v obliki drobnih rdečih in na moč srbečih pikic. Zaradi njega se zamašijo žleze znojnice, kar telesu onemogoča primerno hlajenje. Če ga opazite, se nemudoma umaknite v hlad, na osip položite hladne obkladke in ga namažite s kremo, ki vsebuje enoodstotni hidrokortizon. Tudi nekatera zdravila, denimo antibiotiki, lahko ob stiku kože z UV-žarki izzovejo neprijetno reakcijo. Zato bodite, če jih uživate, vedno dosledni pri uporabi kreme za sončenje.

Udarnine in praske

Rane takoj izperite s svežo tekočo vodo. Če je nimate pri roki, uporabite tisto iz plastenke. S čisto brisačo ustavite krvavenje, rano zaščitite s povojem ali obližem, ob večjih udarcih pa obiščite zdravnika. Posebna previdnost velja pri vbodih, saj je pri njih večja nevarnost okužbe s tetanusom. Če je rana globoka in po 10 minutah ne preneha krvaveti, obiščite zdravnika, morda boste potrebovali injekcijo proti tetanusu.

Deli s prijatelji