S CVETJEM

O tistem cvetju, ki privablja ljubezen

Objavljeno 06. oktober 2013 21.00 | Posodobljeno 06. oktober 2013 21.00 | Piše: Zlatko Zajc

Srčna moč (Potentilla erecta) ima navkljub precej neopaznemu videzu vsaj 25 ljudskih imen, nekaj se jih navezuje na devico Marijo, eno pa jo imenuje tudi mati vseh trav.

Zlatko Zajc.

Rastlina je trajnica in ima stebelce, ki doseže, odvisno od količine vlage v zemlji, tudi do 40 cm višine, čeprav je največkrat poleglo in se bolj plazi po tleh, kot poganja v višino.

Listi, cvet in korenina

Listi na steblu imajo največkrat tri vršičke, tisti, ki so bolj pri tleh, pa jih imajo pet in največkrat uvenijo že med rastjo. Cvetovi so zlato rumeni in imajo štiri lističe, so pa zelo majhni. Listi so porasli z dlačicami, ki so v hribovitem svetu gostejše in daljše. Njene glavne moči se skrivajo v koreniki, ki je skrita v zemlji in je lahko včasih bolj, drugič pa manj gomoljaste oblike.

Korenina je zunaj temno rjava, ko pa jo prelomimo, se hitro obarva rdeče, včasih modro rdeče. Izkopavamo jih zgodaj spomladi ali pa jeseni. Rastlina nima nobenega posebnega vonja in okusa, najbrž zato, ker je tako neopazna, prav nasprotno pa zelo diši in ima precej trpek okus. Raste skoraj po vsej Evropi in je ne moti niti izrazito revna niti preveč vlažna zemlja.

Na revni zemlji

Na svoj način pokaže, kje so travniki zelo revni, saj tam veselo odganja, prav tako se dobro počuti v močvirnatih travnikih, najdemo jo pa tudi v svetlih gozdovih. Izkopane korenine dobro skrtačimo, da odstranimo odvečno zemljo, in jih potem na nitki obesimo v suh in zračen prostor. Ko so že napol suhe, jih lahko posušimo tudi v pečici, in to na zmerni temperaturi, tja do 50 °C.

Posušeno rastlino lahko zdrobimo, narežemo na drobne koščke ali jo v možnarju stolčemo v prah. S sušenjem pa že začnejo izgubljati dragocene čreslovine in tako moramo drogo uporabljati čim bolj svežo, vsekakor rastlina ni primerna, da bi si jo pripravljali v večjih količinah za zalogo. V koreninah je predvsem mnogo čreslovin, seveda pa vsebujejo tudi druge snovi, med njimi je rdeče barvilo tormetil.

Eno žličko srčne moči

V srednjem veku, ko sta razsajali kuga in kolera, je bila srčna moč ena od tistih rastlin, s katerimi so zdravili in preprečevali ti hudi bolezni. V tistih časih so z njo zdravili naslednje nadloge: zlatenico, protin, rane, za ustavljanje krvavitev, kot zdravilo za pljuča in jetiko itd.

Potem je začela izgubljati ugled. Iz pozabe jo je rešil Sebastian Kneipp in vse ugotovitve do takrat in pozneje je lahko potrdila tudi medicina. Zaradi bogastva čreslovin je idealna za zdravljenje kroničnih črevesnih katarjev, griže, paratifusa, zlatenice in zateklih jeter.

Bila naj bi ena od najboljših rastlin, ki zdravijo črevesno jetiko. Zdravilo uničuje tiste črevesne bakterije, ki izmenično povzročajo zaprtje in hudo drisko. Ženske naj jo uživajo, ko je njihovo mesečno perilo premočno.

Z natanko odmerjenimi količinami lahko z njo zdravimo tudi prebavne težave dojenčkov. Srčna moč je dragocena kot sredstvo, ki čisti kri, zato je nepogrešljiva za zdravljenje sladkorne bolezni, revme in protina.

Z njo lahko zdravimo različne kožne tvorbe, kot so lišaji, čiri, razjede, in to tako, da jo pijemo ali si z njo oblagamo bolne predele na koži.

Čaj pripravimo tako, da eno čajno žličko narezane ali zdrobljene srčne moči damo v vrelo vodo in pustimo vreti minuto do dve, potem odcedimo in pijemo po požirkih. Odvisno od stanja bolezni popijemo do dve skodeli na dan.

Voda, čaj in 15 kapljic

Čaj lahko pripravimo tudi tako, da rastlino čez noč namočimo v hladno vodo in potem samo na kratko zavremo. Tretja oblika je uživanje korenin v obliki praška, in to naredimo tako, da nekajkrat na dan použijemo za noževo konico zdrobljene korenine, ki jo poplaknemo z vodo. Lahko si pripravimo tudi tinkturo, kar pomeni, da v dobrem žganju namakamo korenine kakšen mesec in pol, posoda naj stoji na toplem, vsak dan jo pretresemo in na koncu odcedimo.

Kapljice pred zaužitjem razredčimo z vodo in jih vzamemo dvakrat na dan, približno 15 za en obrok. Za zdravljenje ran, zmečkanin, lišajev in drugih tvorb na koži si lahko izdelamo mazilo. Krvavitve iz nosu ustavimo tako, da v nos potegnemo mlačen čaj. Prašek, potresen na rane, bo zaustavil krvavenje in pospešil celjenje. Poleg sposobnosti, da privablja ljubezen itd., pa jo pijejo mediji, da ne bi postali obsedeni z duhovi, ki jih želijo pregnati.

Deli s prijatelji