NEGA LAS

Nujna zaščita na soncu

Objavljeno 26. junij 2012 17.00 | Posodobljeno 26. junij 2012 17.00 | Piše: Melita Meršol

Lasje. Eden izmed najpomembnejših delov naše zunanjosti. Simbol moči po Samsonu. Po njih se imenuje tudi najuspešnejši muzikal vseh časov.

Poskrbimo, da bodo lasje sijoči in zdravi tudi poleti.

Nedvomno nam lasje ogromno pomenijo. To je razvidno tudi po obilici izdelkov zanje, ki nam jih ponujajo na tržišču. Ženske in moški si v lasišče vneto vtirajo preparate za bujnejšo grivo. Zaščitimo jih na soncu in poskrbimo zanje tudi s koristnimi domačimi namigi.

Rodimo se s povprečno 100.000 lasnimi mešički, iz katerih nato zrastejo pigmentirani lasje določene debeline. Kakšni so, je gensko določeno oziroma prirojeno. Normalno jih vsak dan izpade do 100, zato ni čudno, da je za njihovo nego na voljo že toliko izdelkov kot za nego obraza. Poleg estetske vloge imajo tudi varovalno, zato nam res ne sme biti vseeno, kako ravnamo z njimi.

Redna nega

Le zdravi in čisti lasje so lepi. Umivati jih moramo enkrat na teden oziroma po potrebi. Za večkratno uporabo izberemo bolj blag šampon s pH-faktorjem, ki je prijazen do kože in ne razdraži lasišča. Razčesane lase najprej zmočimo in nanje nanesemo šampon ter ga z dlanmi razporedimo od lasišča proti konicam. Umivamo nežno in ne z drgnjenjem. Po šamponiranju jih dobro izperemo in na konice nanesemo balzam. Za tanjše lase je priporočljiv lažji, ki ne obteži. Za daljše in pobarvane lase uporabimo domače negovalne metode z oljnimi oblogami. Olivno, avokadovo ali mandljevo olje porazdelimo po njih in se pokrijemo s plastično čepico (vrečko) in čez njo ovijemo še brisačo. Obloga naj učinkuje čim dlje. Nato lase dobro umijemo. Razčešemo jih s primerno krtačo, ki jo izberemo glede na občutljivost lasišča in čvrstost las. Pravilno krtačenje (po nasvetih naših babic naj bo to sto potegov na dan pri odprtem oknu) je poglavitni del nege, imagesaj spodbuja prekrvitev lasišča in pomaga razporediti maščobo od korenin do konic, kjer je najbolj potrebna. K negi las pa štejemo seveda tudi redno striženje konic. Vsaka vrsta las ima svojo končno dolžino, pri kateri je še videti zdrava. Konice je priporočljivo ostriči enkrat na mesec, pravijo, da najbolje ob polni luni, ker potem zrastejo hitreje in močneje. Če jih ne strižemo, se cepljenje nadaljuje proti vrhu, ko ne preostane drugega kot striženje čisto na kratko.

Odpravimo stres

Poškodbe las so vsekakor zgodba zase, prav tako težave z izpadanjem ali bolezenska stanja lasišča. Za dober začetek se znebimo stresa. Močno se je treba zamisliti že ob vsakem potegu z glavnikom in se začeti česati pravilno, brez grobega vlečenja ali trganja. Neživahni lasje so najpogosteje rezultat nepravilne in nezdrave prehrane, s katero ne dobimo dovolj vitaminov in mineralov. Vsak dan zaužijmo dovolj sadja in zelenjave ter pijmo čim več navadne vode.

Tako kot za lepo kožo je torej za sijoče lase zelo pomembna prehrana. Vsebovati mora veliko vitaminov in mineralov, zlasti kalcija. Uživajmo tudi hrano, ki vsebuje cink in maščobne kisline, denimo oreške in bučna semena. Vsako jutro pojejmo košček kvasa na tešče, na štirinajst dni pa si za večerjo privoščimo ovseno kašo. Lasje bodo veliko močnejši.

Izpadanje las je zelo pogosta težava. Pravilna je prehrana, v kateri ne sme manjkati proteinov, ki jih med drugim vsebujejo meso, soja, fižol, jajca in morski sadeži. Za lepe lase in proti izpadanju skuhamo jabolka kot kompot, samo v manj vode, dodamo čaj ali še bolje svež sok iz brezovih listov ter z dobljeno zmesjo natiramo in masiramo lasišče ter pustimo delovati vsaj eno uro. Lasišče bo prekrvljeno in lasje bodo veliko manj izpadali.

Zaščita na soncu

Poleti moramo svojemu naglavnemu okrasju nameniti še izdatnejšo skrb. Tako kot pri nakupu negovalnih sredstev za telo moramo namreč tudi zanje priskrbeti primerne, tako imenovane sončne izdelke za nego in zaščito. Ko se odpravljamo na plažo, jih zaščitimo s primernim

Z nepazljivim česanjem lahko posamezne luske odstranimo, lasje postanejo krhki in se začnejo cepiti, izgubijo lesk in prožnost.

vodoodpornim faktorjem v razpršilu ali s slamnikom in se izognimo močnemu zavezovanju z elastikami in lasnicami.

Sonce in morje odvzameta vlago iz las, zato postanejo suhi, manj prožni in izgubijo sijaj. Za zaščito uporabimo bolj voljne šampone in bogatejše balzame ali domače maske in jih pustimo delovati malo dlje.

Mokre lase tako po plavanju kot po umivanju vselej previdno in nežno razčesujemo. Vlakna suhih las so celo trša od nohta, ko se zmočijo, pa se stanje v hipu spremeni. Zunanji, luskasti sloj se v vodi napne in postane občutljiv. Z nepazljivim česanjem lahko posamezne luske odstranimo, lasje postanejo krhki in se začnejo cepiti, izgubijo lesk in prožnost. Za daljše lase je primernejša krtača z večjo površino, za gostejše pa morajo biti tudi ščetine bolj goste. Sicer pa nam bo frizer zagotovo najbolje svetoval, katera česala so najprimernejša za določeno vrsto las.

Zvečer lasem privoščimo domačo masko za krepitev: skrbno zmešajmo rumenjaka in med in pustimo, da učinkuje deset minut. Nato dobro splaknemo. Poskusimo lahko tudi z masko iz olivnega olja in medu. Dve jedilni žlici medu zmešamo s tremi jedilnimi žlicami olivnega olja. Masko porazdelimo po laseh in jo pustimo delovati 15 minut. Lasje se bodo še bolj lesketali v poletnem soncu.

Deli s prijatelji