ZDRAVJE

Novo upanje za hematološke bolnike

Objavljeno 25. januar 2013 17.40 | Posodobljeno 25. januar 2013 17.42 | Piše: Blaž Kondža

Na nedavnem kongresu Ameriškega hematološkega združenja so predstavili zadnje študije novih zdravil za krvne bolezni.

Na tisoče zdravnikov, raziskovalcev in znanstvenikov obišče kongres Ameriškega hematološkega združenja. Foto: Blaž Kondža

Ameriško hematološko združenje (ASH) vsako leto pripravi kongres, na katerem predstavijo tudi najnovejša spoznanja na področju zdravljenja bolnikov z različnimi krvnimi boleznimi, kamor spadajo tudi nekatere oblike raka. Zadnji kongres v Atlanti sicer ni postregel z revolucionarnimi odkritji, a je vseeno prinesel nekaj upanja.

Novosti, ki rešujejo življenja

Število udeležencev kongresa ASH – letošnji je bil že 54. po vrsti – se meri v tisočih, saj velja za enega najpomembnejših tovrstnih dogodkov na svetu, na katerem se srečajo številni specialisti s področja hematologije in hemato-onkologije, raziskovalci, nevladne organizacije bolnikov in predstavniki industrije z vsega sveta. Farmacevtska industrija skupaj z zdravniki predstavi izsledke kliničnih študij, tokrat je bilo največ govora o novih možnostih uporabe že znanih zdravil.

Spodbudni so izsledki klinične študije zdravila quizartinib, ki bo morda varna in učinkovita možnost za zdravljenje bolnikov z akutno mieloično levkemijo (AML), pri katerih se pojavi ena najbolj nevarnih genskih mutacij, tako da je levkemija agresivnejša in se kljub kemoterapiji kmalu ponovi. Omenjeno zdravilo izključi encim FLT3, zaradi česar rakave celice umrejo. Pri bolniku, ki ga zdravijo na tak način, je transplantacija krvotvornih matičnih celic uspešnejša. A do prihoda zdravila na trg bo minilo še nekaj let, saj je to v drugi fazi kliničnih študij.

Učinkovitejše terapije

Bolniki s kronično mieloično levkemijo in akutno limfoblastno levkemijo s pozitivnim filadelfijskim kromosomom bodo zagotovo veseli novega oralnega zaviralca tirozinske kinaze ponatinib, ki je trenutno v drugi fazi kliničnih študij. Raziskovalci ugotavljajo, da lahko vpliva na določeno mutacijo gena BCR-ABL pri omenjenih boleznih, zaradi katerih so obstoječa zdravila za njihovo zdravljenje neučinkovita. V zgodnji raziskovalni fazi je tudi novi oralni zaviralec proteazomov, imenovan MLN9708, ki bi ga lahko uporabljali pri bolnikih z diseminiranim plazmocitomom v kombinaciji z lenalidomidom in deksametazonom. Prvi rezultati kažejo na to, da bi uporaba omenjenega zaviralca povečala učinkovitost terapije in zmanjšala število neželenih stranskih učinkov. Za konkretnejše rezultate bo treba počakati še na izsledke študij druge in tretje faze.

Omenjeni novosti sta le drobec vsega, kar je bilo predstavljeno na kongresu. Raziskovalci nenehno iščejo nove načine, s katerimi bi lahko omejili, upočasnili ali celo ozdravili različne oblike raka.

Deli s prijatelji