NEGA

Nova trideseta so tu

Objavljeno 29. april 2015 17.10 | Posodobljeno 29. april 2015 17.12 | Piše: Melita Meršol

Pravijo, da so štirideseta nova trideseta. In če pogledamo obraze in postave nekaterih štiridesetletnic, to še kako drži.

Pa vendarle jim ni bilo nič podarjeno. Za lep, negovan in zdrav videz se je vsekakor treba (po)truditi. Začnimo tudi same. Zdaj! Za začetek si omislimo tako imenovano očiščevalno dieto, ki naj zajema primerno količino hrane ter dovolj sadja in zelenjave. Kavo nadomestimo s čajem – zlasti zelenim – in se odpovejmo alkoholu. Zaužiti je treba veliko vode, od litra do dveh na dan, kar dobro vpliva tudi na kožo in presnovo. Poskrbimo za ustrezno nego, nato pa se – sveži in lahkotni – predajmo najlepšim tednom v letu.

Vaje mimogrede

Za lepo postavo pri štiridesetih je zelo, če ne najbolj, pomembna telovadba. Razgibamo se že med opravili po vrtu, s kolesarjenjem, hojo, tekom, vajami za trebušne mišice ter pravilnim dihanjem. Vaje za dihanje, ki so zelo koristne, lahko opravljamo mimogrede. Nekajkrat na dan preprosto povlecimo trebuh navznoter in izdihnimo. Potrpežljivo stopnjujmo tudi vse druge vaje in pri tem upoštevajmo kondicijo. Nikakor se namreč ni priporočljivo pretirano naprezati.

Tako kot trebuh je tudi lepo zaokrožena zadnjica pomemben del postave. Čeprav je ustvarjena, da na njej sedimo, to ne pomeni, da bi morali večino časa na njej res presedeti. Z leti postaja koža na njej bolj groba, barva se prav tako kot oblika spreminja. Zaradi sedenja in premalo gibanja se kopičijo maščobe, kar vodi do celulita, duši mišice in krvni obtok.

Zadnjico lahko popravimo že s pravilno držo in telovadbo. Med enostavnejše vaje spada tako imenovano stiskanje in spuščanje ritnic. Opravljamo jih stoje ali sede. Vse vaje, ob katerih čutimo napenjanje zadnjice, so zelo priporočljive. Ne pozabimo na počepe. Občasno si privoščimo ročno masažo ali limfno drenažo, ki jo izvajajo v salonih.

Nega kože

Pri štiridesetih imamo počasi že občutek, da je koža upadla, suha in spremenjene barve. Pomagati ji moramo, da se znebi poroženelih celic. To opravimo s pilingom, s katerim jo očistimo odmrlih celic na dekolteju, po komolcih, nogah in rokah. Kupimo ga v drogeriji – priročen je v embalaži za enkratno uporabo in si ga izberemo glede na tip kože – in se ravnamo po navodilih. Še bolj priporočljivo pa je, da nam ga opravi strokovnjakinja v kozmetičnem salonu. Ko ga izmijemo, je dobro, če na obraz nanesemo še masko, prilagojeno tipu kože. Na koncu moramo vtreti ustrezno vlažilno kremo, ki vsebuje tudi učinkovine proti gubicam.

Intimna nega

Tudi intimna nega je pomemben del osebne higiene vsake ženske. Občutljivejši predeli potrebujejo pravilno ter nežno oskrbo. Z vsakim umivanjem se namreč koža in sluznica izsušujeta. Priporočljiva je dnevna intimna nega z uporabo naravnih izdelkov z antibakterijskim delovanjem, ki zagotavljajo primerno vlažnost in preprečujejo nastanek vnetij.

Manikira & pedikura

Roke, ki prve kažejo staranje, zahtevajo posebno pripravo. Negujemo jih s posebnimi kremami, ki mehčajo in vlažijo kožo. Tako kot pri drugih delih telesa je za kožo na rokah in tudi nogah pomembno, da pijemo veliko tekočine. Izogibajmo se agresivnim milom. Dobro je, če negujemo roke vsaj približno toliko kot obraz. Ko si za obraz pripravimo hranilno masko, jo lahko mirno nanesemo tudi na hrbtno stran rok. Če so že hrapave in izsušene, pa je priporočljivo napraviti piling – izvrsten je vitaminski morski – ki odstrani odmrle celice. Potem vtremo še ustrezno kremo, ki naj vsebuje jojobo. Masirajmo toliko časa, dokler koža ne vsrka vse maščobe mazila. Pri tem pomislimo še na uboge komolce in podplate, na katere radi pozabimo, in ponovimo vajo. Stopalom pa privoščimo strokovno pedikuro pri kozmetičarki. Pri urejenih rokah in stopalih, a zares pri urejenih, si lahko privoščimo še lakiranje nohtov. Nega nog bo v poletnih mesecih malone del vsakodnevne nege. Po prhanju in še zlasti po depilaciji noge negujmo z naravnimi in vlažilnimi olji (olivno, mandljevo, olje iz grenivkinih pečk).

Pigmentni madeži

Kmalu po štiridesetem letu se začnejo pojavljati pigmentni madeži ali starostne pege (enakomerno obarvane manjše rjavkaste lise) na obrazu, po dekolteju ter na hrbtiščih dlani. Njihov nastanek je odvisen od tipa kože in izpostavljenosti UV-sevanju. Nastanek preprečimo s primernimi oblačili in pokrivali, predel okoli oči pa zaščitimo s sončnimi očali. Kožo moramo negovati tudi s kremami z zaščitnim faktorjem. Za odstranjevanje pigmentnih madežev obstaja več metod. Vsaka ima prednosti in pomanjkljivosti, ki jih je treba pred posegom pretehtati z dermatologom. Ena od najstarejših je zamrzovanje s tekočim dušikom, obstajajo pa tudi kreme z učinkovinami, ki deluje kot belilo. Na voljo sta še kemični piling in odstranjevanje z laserjem, pri katerem žarki delujejo na temni pigment v kožnih celicah.

Skrb za lase in ličenje

Potem ko smo dodobra poskrbeli za telo, se posvetimo lasem in ličenju. Čistoča je tudi pri laseh na prvem mestu. Umivamo jih z naravnim zeliščnim šamponom in jim privoščimo še hranilno oblogo iz avokada ali olivnega olja. Frizer pa nam bo glede na poteze obraza in kakovost las ter upoštevajoč pomladne smernice zanesljivo najbolje izbral obliko. Med barvami za lase si omislimo živahnejše, svetlejše odtenke, ki pomladijo in bolje prikrivajo tudi sive »vsiljivce«, ki jih je pri štiridesetih kar naenkrat že veliko. Posvetlimo jih lahko že s kamilično kopeljo. Najnovejše smernice ličenja pa se letos najbolj vrtijo okoli oči. Poudarimo jih s pastelnimi odtenki, maskara niti ni nujna. Ne pozabimo na obrvi: naj bodo širše in gostejše, vendar še vedno urejene. Za ustnice je zelo priljubljen naraven sijoč videz, obliko in zapeljivost pričaramo z nežnimi rdečili ali bleščili. Poudarek je torej na naravni živahnosti! 

Deli s prijatelji