MRAZ

Nova bolezen: alergija na zimo

Objavljeno 01. februar 2012 08.00 | Posodobljeno 01. februar 2012 08.00 | Piše: M. F.

Če vas v zadnjih dneh na svežem zraku srbi koža ali se na njej pojavljajo celo izpuščaji, ste morda alergični na mraz.

Kot da mraz ne bi bil že sam po sebi dovolj neprijeten, smo nanj lahko celo alergični.

Verjeli ali ne, najbolj razširjena bolezen, ki se pojavlja pozimi, je alergija na hlad in ne gripa ali okužbe dihal, kot bi večina pričakovala. Dognanje sicer prihaja iz Rusije, kjer je mraz nedvomno hujši kot pri nas, čeprav bi se  v zadnjih dneh tudi naša zima skoraj lahko postavila ob bok ruski. Tamkajšnji znanstveniki pravijo, da kar 75 odstotkov ljudi, starejših od 30 let, trpi zaradi tega neprijetnega obolenja, ki ga spremljajo značilni simptomi alergij, povzroči pa jih mrzlo vreme.

Dovolj je že kozarec vode

Težje oblike alergije na mraz privedejo do padca krvnega tlaka, slabosti, oteženega dihanja in pospešenega bitja srca. Kar je pri tem najhujše, je, da lahko trajajo do 48 ur od stika z alergenom. Bolnik, ki trpi za izrazitejšo preobčutljivostjo za mraz, lahko blažje oblike alergije občuti že samo, če popije kozarec vode iz hladilnika ali se oprha s hladno vodo. Pri občutljivejših se lahko pojavi tudi poleti, kadar se ti zadržujejo v klimatsko hlajenih prostorih.

»Simptomi alergije se prvič pojavijo v starosti od 25 do 30 let, največkrat po preboleli infekciji ali dolgotrajni uporabi antibiotikov,« pojasnjuje ruska biologinja dr. Olga Kolomijec. Zdravniške preiskave pogosto pokažejo, da pacient, ki je alergičen na zimo, trpi za katero od kroničnih okužb, za boleznijo prebavil, ima v telesu parazite, težave s ščitnico, žolčnimi potmi, jetri ali trebušno slinavko. Ko so temperature izrazito nizke, se simptomi alergije na mraz lahko pojavijo tudi pri popolnoma zdravih posameznikih, a pri njih so opazni le 15–20 minut.

Mine tudi brez zdravljenja

»Da bi lahko odkrili, ali kdo trpi zaradi alergije te oblike, je potrebna natančna analiza imunoglobina E, ki je odgovoren za alergije,« pravi ruski pulmolog Jurij Novikov. Zdravljenje vključuje krepitev sposobnosti organizma na prilagajanje na različne vremenske pojave. Gre za podoben način kot pri zdravljenju drugih alergij, ko se posameznik počasi izpostavlja alergenu in se tako njegovemu organizmu omogoči, da se nanj privadi. Postopno izpostavljanje mrazu se je pokazalo za učinkovito terapevtsko sredstvo. Da pa čas resnično celi vse rane, dokazuje dejstvo, da bolezen brez zdravljenja po približno sedmih letih izzveni sama.

Vse oblike alergije

Alergija na mraz se sicer najpogosteje pokaže z znaki, ki so značilni tudi za druge oblike preobčutljivosti. Med njimi so najpogostejši:
– zimska koprivnica: na koži se pojavijo izbočene lise, podobne tisti, ki nastanejo ob stiku s koprivo;
– zimski dermatitis: koža se lušči in srbi;
– zimski rinitis: kihanje in kapljanje iz nosa, kar se neha takoj ob prehodu v topel prostor;
– konjunktivitis: pekoče in solzne oči ob mrazu, težava pa prav tako kot kihanje ob prihodu na toplo izgine.

Deli s prijatelji