REKREACIJA

Nordijska hoja je
 primerna za vse

Objavljeno 06. januar 2013 12.00 | Posodobljeno 06. januar 2013 12.00 | Piše: Natalija Mljač

V Sloveniji se vsako leto več ljudi ukvarja z nordijsko hojo, ki je ena od najbolj učinkovitih, celovitih in varnih oblik telesne dejavnosti, primerna za vse starostne skupine in različne ravni telesne kondicije.

S pravimi palicami in tehniko običajno hojo za zdravje spremenimo v aktivno športno vadbo, pravi Tamara Kofol (foto: osebni arhiv).

Nordijska hoja je genialen šport, se brez pomislekov strinjata navdušeni inštruktorici Tamara Kofol in Alenka Naglost z Zveze za nordijsko hojo Slovenije, sicer diplomirani medicinski sestri v Zdravstvenem domu Ajdovščina. »Strokovnjaki s tujih in domačih univerz in inštitutov, kjer jo proučujejo, ugotavljajo, da je nordijska hoja, naučena po metodi 10 korakov, ki jo je uvedlo mednarodno združenje za nordijsko hojo (INWA – International Nordic Walking Federation), vrsta rekreacije, ki je nadgradnja običajne hoje – ohranja vse njene značilnosti, hkrati pa z uporabo palic tako poveča učinke, da so ti primerljivi s tekom,« je povedala Tamara Kofol, članica omenjenega mednarodnega združenja.

Pri tej vrsti rekreacije so najpomembnejši ritmično ponavljajoči se gibi okončin in rotacijski gibi trupa, je razložila sekretarka ZNHS Alenka Naglost, ki vodi tečaje v Postojni. »S pravilno hojo sčasoma izboljšamo ravnotežje, koordinacijo in simetrijo gibanja ter vzpostavimo zaporedje aktiviranja mišic po vzorcih normalnega gibanja človeka. Med splošne ugodne posledice rednega izvajanja nordijske hoje spadajo preprečevanje srčnih bolezni, oslabitve srca in osteoporoze oziroma odprava zdravstvenih tveganj, kot so visok krvni tlak, sladkorna bolezen, čezmerna telesna teža, povišane krvne vrednosti in povečanje sečne kisline.« Neka študija salzburške univerze ugotavlja, da je nordijska hoja INWA šport za prosti čas z relativno visoko porabo energije brez velike obremenitve sklepov, primerna za vse starosti in kot preventivni ali rehabilitacijski trening, ukvarjanje z njo priporočajo debelim ljudem.

Idealna za telo in duha

Vplive nordijske hoje INWA na zdravje je med drugim raziskala tudi Nemška zveza za nordijsko hojo (GNFA). Ugotovili so, da v prvi vrsti izjemno dobro deluje na srce in ožilje, saj redno ukvarjanje z njo dokazano zniža srčni utrip v mirovanju in poskrbi za njegovo počasnejše naraščanje ob obremenitvi. Po večletnem obsežnem treningu se povečata srčna mišica in preddvor, izboljšano je kroženje krvi. Povečata se maksimalna zmožnost prejemanja kisika in ekonomičnost dela srca, s tem pa se zmanjšuje njegova obremenitev, pripoveduje Kofolova. »Dokazali so zmanjšano tveganje za nastanek arterioskleroze, zmanjšanje vrednosti maščob v krvi in povečanje dobrega holesterola, zmanjšanje distribucije stresnega hormona, izboljšano oskrbo organov in mišičja s kisikom in hranili, boljšo pretočnost, zmanjšano trombotično težnjo in povečanje količine krvi ter večkratno povečanje količine hemoglobina.«

Nemška raziskava je ugotovila še, da ta vrsta rekreacije zelo koristi pljučem (poskrbi za povečanje maksimalnega dihalnega volumna) in mišicam (izboljša krvni pretok v mišičju ter distribucijo, hranjenje in obdelavo kisika) ter izboljša telesno zmogljivost in poskrbi za hitrejše okrevanje. Zlasti za ženski spol ni zanemarljiva ugotovitev, da z redno nordijsko hojo polepšamo postavo – dodatna poraba energije zmanjša količino telesne maščobe, sploh če se ob rekreaciji odločimo še za spremenjeno, torej zdravo prehranjevanje, pravi Alenka Naglost. »Ne nazadnje pa ta izjemen šport dobro dene tudi psihi – izboljša počutje in samozavest, zmanjša stres in strahove. Tega ni dokazala le omenjena študija, pozitivne učinke na telo in duha lahko inštruktorji vsak dan vidimo tako pri sebi kot pri tečajnikih.«

Deli s prijatelji