ZDRAVSTVO

Nimajo ne prostega časa ne denarja

Objavljeno 30. junij 2013 14.50 | Posodobljeno 30. junij 2013 14.51 | Piše: E. B.

Slovenski specialisti družinske medicine kar 80 odstotkov primerov sklenejo v svoji ambulanti, pri tem pa spretno krmarijo med omejenimi finančnimi sredstvi in kakovostno obravnavo.

Tudi srbskim zdravnikom površnost ni tuja (fotografija je simbolična)

Dobro organizirano in kakovostno primarno zdravstveno varstvo je temelj boljšega in kakovostnejšega zdravja ljudi in pripomore k obvladljivosti stroškov za zdravstvo, so ob svojem svetovnem dnevu, 19. maja, znova poudarili družinski zdravniki. Nad zdravstvenim stanjem Slovencev so specialisti družinske medicine sicer zaskrbljeni, saj se vse pogosteje srečujejo z ljudmi, ki jih je ekonomska stiska privedla na rob preživetja, obenem pa so ponosni, saj več kot 80 odstotkov vseh primerov rešijo v svoji ambulanti, brez napotitev k drugim specialistom. Izboljšanje in vlaganje v primarno zdravstveno varstvo pomeni boljše zdravje za vse: raziskava iz 2008. je pokazala, da specialisti družinske medicine v Sloveniji med bolniki uživajo izjemno visoko zaupanje – to pa je najpomembnejša sestavina odnosa med bolnikom in zdravnikom.

Slovenski zdravniki v tujini izjemno uveljavljeni

»Družinska medicina je humana alternativa vse bolj razosebljeni in tehnični medicini, kjer se bolniki obravnavajo kot objekti, na katerih se izvajajo medicinske storitve. Zaradi tega včasih predstavlja anahronizem v modernem svetu, ne glede na to, da množica dokazov govori o njeni potrebnosti in kakovosti. Če izgubimo družinsko medicino, v veliki meri postanemo industrija medicinskih storitev in supermarket uslug,« je pojasnil prof. dr. Igor Švab, dr. med., predstojnik Katedre za družinsko medicino z Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani in prejšnji predsednik WONCA Europe, evropskega združenja zdravnikov družinske medicine, kjer je imel dva zaporedna mandata. Slovenski družinski zdravniki so, mimogrede, izjemno uveljavljeni v mednarodnem prostoru, kjer veliko pripomorejo s svojo raziskovalno in svetovalno dejavnostjo. Kot rečeno, mora vse več ljudi zaradi finančnih razlogov odložiti obisk pri specialistu družinske medicine – ker niso imeli zdravstvenega zavarovanja ali pa ker si niso mogli organizirati prevoza do zdravnika.

Kljub prekoračitvi obsega dela skrbijo za paciente

»Ker smo specialisti družinske medicine tesno povezani z bolnikom in njegovo družino in ker nam je mar za njihovo zdravstveno stanje, poskušamo spretno krmariti med omejenimi finančnimi sredstvi, kakovostno obravnavo in svojim prostim časom. Zavedamo se namreč, da je močna primarna zdravstvena raven dokazano najcenejša, dokazano nudi najvišje zadovoljstvo bolnikov in njihovo kakovostno obravnavo ter omogoča, da je večina bolnikov obravnavanih v bližini kraja njihovega bivanja in celostno,« je ob svetovnem dnevu povedala doc. dr. Zalika Klemenc Ketiš, dr. med., z mariborske katedre za družinsko medicino. Zaskrbljenost zaradi socialnih razmer, ki pacientom ovirajo dostop do zdravil, ambulant in zdravstvenega zavarovanja, je poudarila tudi doc. dr. sci. Danica Rotar Pavlič, dr. med., spec. druž. med; čeprav družinski zdravniki prekoračijo predviden obseg storitev, svoje bolnike kljub temu redno oskrbujejo: »Le kako bi bilo, če bi septembra zaprli svoje ambulante, rekoč da smo za letos že opravili vse predvidene storitve!«

Družinski zdravniki imajo v zdravstvenem sistemu ključno vlogo

Družinska medicina je v Sloveniji zelo mlada stroka, saj je bila Katedra za družinsko medicino Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani ustanovljena šele 1994., v Mariboru deset let pozneje; naslednji cilj je ustanovitev Inštituta za družinsko medicino. Obenem je to pri nas tudi najbolj deficitarna stroka, saj za 100.000 prebivalcev skrbi 46 zdravnikov, evropsko povprečje pa znaša 90 zdravnikov na 100.000 prebivalcev. »V celoti se zavedamo problematike na tem polju in zastavili bomo vse sile za reševanje teh vprašanj,« je ob pomembni priložnosti poudaril predsednik Zdravniške zbornice Slovenije, prim. Andrej Možina. »Družinski zdravniki imajo v zdravstvenem sistemu ključno vlogo, saj se večina zdravstvenih problemov začne in konča na njihovem nivoju.« 

Usmerjenost v bolnika, empatija, humanost in sočutje so ključne lastnosti družinskih zdravnikov, ki – kot se sami radi pošalijo – nimajo ne prostega časa ne denarja, a jih pri zahtevnem in odgovornem delu pritegujejo vsakodnevni izzivi in hvaležnost ljudi, ob katerih so vsakokrat ganjeni. In hvaležni tudi sami.

Deli s prijatelji