NUJNO

Nikoli na pot brez priročne lekarne


Objavljeno 16. junij 2012 09.00 | Posodobljeno 16. junij 2012 09.00 | Piše: Natalija Mljač

Ne glede na to, kdaj, kam in za koliko časa se odpravljamo na počitnice, mora z nami na pot tudi priročna ali potovalna lekarna.

Na pot vedno vzemite nekaj osnovnih zdravil, npr. proti povišani telesni temperaturi, in set za prvo pomoč.

Da se bomo s počitnic vrnili zdravi in zadovoljni, se moramo med pripravo na potovanje najprej posvetiti vprašanjem, katere bolezni se pojavljajo na območju, kamor se odpravljamo, kakšne so klimatske razmere, kako je s splošnim higienskim standardom, dostopnostjo zdravstvene oskrbe in urejenostjo prometa pa tudi, ali je dežela politično stabilna, svetujejo na Zavodu za zdravstveno varstvo Ljubljana.
»Bivanje v ruralnih predelih poveča tveganje za okužbe s hrano, vodo pa tudi za nekatere bolezni, ki jih prenašajo insekti. Bivanje v prvovrstnih hotelih nas ogroža manj kot bivanje v kočah z domačini ali celo spanje na prostem. Plavanje v površinskih vodah, treking ali potapljanja prinašajo specifična tveganja.« Prav tako moramo vedeti, da je daljše potovanje »pogosto združeno s kulturnim šokom pa tudi izpostavljanje škodljivim agensom je daljše. Pri daljšem potovanju se tudi zmanjša upoštevanje splošnih dietno-higienskih priporočil.«

Počitnice bodo zagotovo bolj prijetne, če se začnemo dovolj zgodaj pripravljati nanje. To velja še zlasti za tiste, ki se odpravljajo v eksotične dežele, saj morajo pravočasno poskrbeti za vsa obvezna in priporočljiva cepljenja in zaščito z zdravili. Strokovnjaki svetujejo obisk ambulante za potnike vsaj en mesec pred odhodom. Kronični bolniki, starejši ljudje, nosečnice in ženske, ki načrtujejo zanositev, ter starši majhnih otrok naj se pri zdravniku pozanimajo, ali je načrtovano potovanje za njih sploh primerno.

Na potovanju je treba imeti ustrezna zdravila, set za prvo pomoč, potni list, vizum, dodatne fotografije, potrdila o zdravstvenem stanju, zdravstveno zavarovanje za tujino, spremno zdravnikovo pismo v primeru kroničnih bolezni ali alergij, mednarodno potrdilo o cepljenju, če potujemo v države z endemičnim pojavljanjem rumene mrzlice, ponekod zahtevajo potrdilo o testiranju HIV1/HIV2, mednarodno vozniško dovoljenje, kopije prve strani dokumentov, naslov in telefonsko številko zdravstvene ustanove v državi, kamor potujemo, telefonsko številko izbranega zdravnika doma ter naslov in telefonsko številko domače ambasade v tuji državi, poudarjajo strokovnjaki z zavoda.

Od obližev do tablet za vodo 

Kaj bomo vzeli na pot, je torej odvisno zlasti od potovalnega načrta (trajanje potovanja, klimatske razmere, pojavljanje bolezni v deželi, ki jo bomo obiskali) in potnikovega zdravstvenega stanja, pravijo na zavodu. Če se odpravljamo na malarična območja, je treba poskrbeti za ustrezno zaščito z zdravili in zaščitna sredstva pred mrčesom.

Zdravila v priročni lekarni morajo biti označena in v originalni embalaži, da se izognemo težavam na meji. O tem, katera bomo vzeli s seboj, se posvetujemo z zdravnikom. »V primeru kroničnih bolezni (dihal, obtočil, sladkorne bolezni, ledvične bolezni …) ali nosečnosti je treba imeti s seboj potrebna zdravila in se razen v ambulanti za potnike oglasiti tudi pri splošnem zdravniku ali specialistu. V primeru prenašanja uspaval, narkotikov ipd. naj ima potnik spremno zdravnikovo pismo, po možnosti v angleškem jeziku. Prav tako naj ima zdravnikovo spremno pismo diabetik, ki si vbrizgava inzulin in s seboj nosi ampule in set za injiciranje.«

image

Ob navdušenju, ker se končno približuje dan odhoda, in številnih opravkih, ki jih še moramo postoriti, ne smemo pozabiti na osnovno potovalno lekarno, ki nam kljub skromni vsebini lahko še kako koristi. V njej naj bodo zdravila proti povišani telesni temperaturi in bolečinam, proti driski, za zdravljenje zaprtja, proti potovalni slabosti, proti alergijam, prašek za nadomeščanje izgubljenih mineralov in preprečitev izsušenosti ob driski in bruhanju, tablete za čiščenje vode, sterilna obveza za rane, obliži, povoji, gaze, razkužilo, škarjice, elastični povoj, pinceta in termometer. Seveda doma nikar ne pustite zdravstvene izkaznice oziroma kartice.

Zdravila, ki jih vzamemo na potovanje, shranjujemo na enem mestu, najbolje v priročni torbi, in na varnem pred najmlajšimi, svetujejo na Zavodu za zdravstveno varstvo Ljubljana. »Preden si pripravite torbico z zdravili, preverite datum njihove uporabe. Zdravila naj ostanejo v originalni embalaži skupaj z navodilom za uporabo. Pazite, da ne bodo shranjena pri temperaturi, višji od sobne (25 °C). Zaščitena naj bodo pred svetlobo in vlago.« Zdravila, ki zahtevajo posebne pogoje shranjevanja, je najbolje imeti v hladilni torbi. Nadvse koristno je vzeti še repelent za zaščito pred komarji in klopi ter pripravke za lajšanje opeklin, prav tako pa tudi zaščito pred nezaželeno nosečnostjo in spolno prenosljivimi okužbami. Pri sebi, ne na dnu potovalke, vedno imejte še sredstvo za sončenje, saj sonce sije tudi med čakanjem na trajekt in ogledovanjem zgodovinskih znamenitosti, pokrivalo in sončna očala.

Deli s prijatelji