ZDRAVJE

Ni življenja brez Q10

Objavljeno 27. junij 2016 16.30 | Posodobljeno 27. junij 2016 16.30 | Piše: Urša Splichal

Koencim Q10 varuje naše telo pred radikali, ki so eden glavnih vzrokov številnih bolezni; zlasti ugodne učinke ima pri srčno-žilnih in nevrodegenerativnih boleznih, poleg tega pa blaži gube in izboljša tonus kože.

Koencim je smiselno uživati oralno. Foto: Shutterstock

Za koencim Q10 (CoQ10) smo prvič slišali leta 1957, ko je skupina ameriških znanstvenikov v mitohondrijih goveda izolirala posebno spojino, ki so jo poimenovali ubikinon. Dvajset let pozneje, leta 1978, je Peter Mitchell opredelil teoretične osnove za razumevanje biokemičnih procesov pri nastajanju oziroma pridobivanju energije v celicah živih bitij in za svoje delo dobil Nobelovo nagrado za kemijo. Znanstveniki so nato hitro ugotovili, da koencim Q10 sodeluje pri okoli 95 odstotkih vseh celičnih procesov pri pridobivanju energije za delo organizma.

Največje količine Q10 so prav v delih telesa, kjer nastaja največ radikalov, zaradi česar je Q10 lahko še posebno učinkovit. 

Koencim Q10 je zelo pomembna naravna snov, prisotna v vseh naših celicah. Je nujna v procesu nastajanja celične energije in pri varovanju organizma pred radikali, ki so eden izmed glavnih povzročiteljev staranja in številnih bolezni. Življenja brez koencima Q10 ne bi bilo, pravi prof. dr. Janko Žmitek, dekan Visoke šole za storitve (Vist): »Hrana predstavlja vir energije za delovanje organizma, vendar jo mora telo, da jo lahko uporabi, pretvoriti v ustrezno obliko – celično energijo. Ta proces v grobem lahko primerjamo z izgorevanjem, le da v našem telesu to poteka zelo počasi in nadzorovano. Ključno vlogo v tej pretvorbi igra prav koencim Q10, ki tako omogoča primerno energetsko raven v telesu in njegovo normalno delovanje.« Drugo pomembno vlogo Q10 predstavljajo njegove antioksidativne lastnosti, s katerimi varuje naše telo pred radikali, nevarnimi reaktivnimi snovmi, ki neprestano napadajo in poškodujejo genetski material, beljakovine, maščobe in druge pomembne molekule v naših celicah in so eden izmed glavnih vzrokov staranja ter številnih bolezni. »V telesu jih nastaja največ prav v opisanem procesu pretvarjanja celične energije, vse pomembnejši dodatni vir pa sta tudi onesnaženo življenjsko okolje in izpostavljenost soncu oziroma ultravijoličnim (UV) žarkom. Koencim Q10 je edini telesu lastni maščobotopni antioksidant in je zato eden izmed temeljnih obrambnih mehanizmov pred temi nevarnimi snovmi. Pri tem je še posebno pomembno, da so največje količine Q10 prav v delih telesa, kjer nastaja največ radikalov, zaradi česar je Q10 lahko še posebno učinkovit,« pojasnjuje Žmitek.

Za srce

Znanstveniki so ugotovili ugodne učinke koencima Q10 na organizem, predvsem pri srčno-žilnih in nevrodegenerativnih boleznih. »Še posebno aktualni so rezultati obsežnih raziskav v zadnjih letih, kjer so dokazali zmanjšano skupno umrljivost in umrljivost zaradi srčno-žilnih zapletov pri srčnih bolnikih, ki so dolgoročno uživali koencim Q10. Večji del Q10 se sicer biosintetizira v telesu, vendar učinkovitost tega procesa v tridesetih letih začne padati. Raziskave kažejo, da ima poleg staranja negativni učinek na sintezo Q10 v telesu tudi uživanje zdravil za zniževanje holesterola v krvi, statinov, pa tudi kajenje. Del Q10 zaužijemo tudi s hrano, predvsem v mesnih izdelkih, vendar le okrog 3–6 miligramov na dan, ugodni učinki pa so opaženi pri večjih odmerkih. Zanimive raziskave o vplivu koencima Q10 na telo potekajo tudi v Sloveniji – tako smo na primer pred kratkim na Inštitutu za kozmetiko na Visoki šoli za storitve ugotovili, da je imelo uživanje koencima Q10 ugoden vpliv na funkcije in videz kože, ni pa kože zaščitilo pred UV-žarki,« pravi naš sogovornik.

Kje ga je največ?

Največ koencima Q10 je v srčni mišici, jetrih in ledvicah živali, dober vir so oreški in olja ter maslo, sledijo meso in ribe, sir, nekaj ga je v cvetači in brokoliju, v jajcih in mleku, jabolkih in pomarančah, zelo malo pa ga je v žitih in zelenjavi, a ga je nekaj v vsaki celici živih organizmov. 

Ker je Q10 topen le v maščobah, ga telo težko vsrka in uporabi – velik del zaužitega Q10 se takoj izloči iz telesa, ne da bi prešel v kri in deloval. Da bi izboljšali biodostopnost Q10, so strokovnjaki najprej razvili oljne kapsule s Q10, ki jih telo lahko uporabi približno enkrat lažje, pravi Žmitek. Še večji napredek za povečevanje biodostopnosti je bil dosežen z razvojem vodotopnih oblik. Tu velja poudariti, da je bila ena najpomembnejših takšnih vodotopnih oblik, za katero je bila v primerjavi s samim Q10 ugotovljena približno štirikratna biodostopnost in učinkovitost, razvita prav v Sloveniji, na Kemijskem inštitutu v Ljubljani. Za izum te oblike koencima Q10 je raziskovalna skupina, v kateri je sodeloval tudi prof. dr. Janko Žmitek, prejela leta 2013 najvišje državno priznanje – Puhovo priznanje za izume in tehnične izboljšave.

Učinkovitost uživanja Q10 pa lahko dodatno povečamo tudi sami. Znanstvene raziskave so namreč pokazale, da telo ta koencim Q10 uporabi lažje, če se en večji dnevni odmerek razdeli na več manjših čez dan, vsrkanje pa je boljše, če se ga uživa s hrano.

Gladi kožo

Koencim Q10 je sicer dobro znan tudi zaradi uporabe v kozmetiki. Telo ga samo proizvaja, a po 25. letu začne proizvodnja upadati, zato se ga dodaja tako v kozmetične izdelke kot v prehrano za ohranjanje mladostnega videza in blaženje znakov staranja. Koencimu Q10 se pripisuje številne pozitivne učinke na kožo, denimo zmanjševanje izraženosti gub, izboljšanje tonusa kože, laboratorijski testi so potrdili, da zavira razgradnjo glavnega strukturnega proteina v koži – kolagena in tudi tako upočasnjuje staranje kože.

Lani so na Inštitutu za kozmetiko Vist izvedli študijo učinkov vodotopnega koencima Q10 kot prehranskega dopolnila v obliki sirupa. »Izkazalo se je, da močno zmanjša gube, gladi kožo in ohranja njeno svežino. Gre za prvo tovrstno študijo, v kateri je sodelovalo 33 žensk, njihovo testiranje pa je potrdilo, da uživanje koencima Q10 pomembno vpliva na strukturo kože,« pravi Žmitek. Raziskava je trajala 12 tednov, rezultati pa so pokazali, da lahko daljše uživanje koencima Q10 pripomore k boljši gladkosti in čvrstosti kože, zmanjšani prostornini gub ter posledično mladostnejšemu videzu kože. »Z uporabo koencima Q10 v kremah lahko do neke mere učinkujemo na kožo, nima pa to nikakršnih sistemskih učinkov, kot jih imajo prehranska dopolnila in funkcionalna živila. Dejansko so znaki staranja, ki jih vidimo na koži, le zelo majhen del tega, kar se v telesu dogaja pri staranju. Z uživanjem koencima Q10 povečujemo količino tega v celotnem telesu in ne le v koži, se pa njegovi učinki odražajo tudi na koži in pripomorejo k mladostnejšemu videzu, poleg tega pa ima tako potencial tudi za številne druge pozitivne učinke na telo. Koencim je torej smiselno uživati oralno,« zaključi Žmitek. 

Zavajajoče trditve

Na ZPS so pregledali izbrane spletne trgovine, v katerih prodajajo prehranska dopolnila s Q10. Na nekaterih so opazili precej zavajajočih zdravstvenih trditev, kot so: poveča telesno zmogljivost, pomaga v obdobjih okrevanja, povečuje odpornost pri naporu, prispeva k vzdrževanju normalnega krvnega tlaka, ohranja zdravo srce in zdravo raven holesterola, lahko pomaga ohranjati zdravo delovanje možganov, podpira organizem v obdobju stresa, uporabite Q10, ko gre za povečane energetske potrebe telesa ali za večje mentalne in fizične napore. »Vse te trditve so neutemeljene in z zakonom prepovedane, torej prodajalci zavajajo potrošnike in kršijo zakon oziroma evropske uredbe o zdravstvenih trditvah. Veliko proizvajalcev prehranskih dopolnil s koencimom Q10 je Evropski agenciji za varno hrano posredovalo zahtevo za registracijo in dovoljenje za uporabo zdravstvenih trditev o učinkih Q10 na zdravega človeka. Do danes še nobena od trditev, ki so podobne prej navedenim, ni bila odobrena, saj ni dovolj znanstvenih dokazov, da Q10 kakor koli učinkuje na ohranjanje zdravja,« opozarja na zavajajočo prakso 
Marjana Peterman

 

 

Deli s prijatelji