ŠE SLABŠE BO

Neumnosti, ki jih počnete, ko ste bolni

Objavljeno 22. september 2015 09.00 | Posodobljeno 22. september 2015 09.00 | Piše: M. F.

Ne bodite neučakani, ne pretiravajte z zdravili, niti s kavo in razpršili za nos ne.

Najboljše zdravilo proti gripi je počitek.

Z jesenjo znova prihaja čas kihanja, kašljanja, povišanih telesnih temperatur in drugih nevšečnosti, ki nas lahko prikujejo v posteljo. Če se jim letos ne boste mogli izogniti, pa vsaj poskrbite, da jih boste čim prej premagali. Tudi tako, da se boste izognili neumnostim, ki ste jih, ko ste bili bolni, počeli lani, predlani ali še kdaj prej. Tu je zagotovo pet takšnih.

Pretiravanje z zdravili

Vzamete nekaj proti vročini in glavobolu. Po 15. minutah ni učinka, zato vzamete še eno zdravilo. Morda celo drugačno. In prav to je prva napaka. »Treba je razumeti, da večina zdravil potrebuje vsaj pol ure, da začne delovati,« opozarjajo farmacevti in z njimi se strinja pravi tudi profesorica na teksaški univerzi Veronica Nieto. Nepotrpežljivost ni primerna, pretiravanje z zdravili pa lahko povzroči dodatne težave, od preobremenjenosti jeter do alergij in slabšega učinka zaužitih zdravil.

Preveč zavzeto si brišete nos

Seveda je treba iz njega odstranjevati nakopičeno sluz, a pri tem nikar preveč ne stiskajte nosnic in ne pihajte preveč zavzeto. Sicer si boste poškodovali nosno sluznico in izzvali celo krvavitev, tega pa tedaj, ko vas pestita vročina in glavobol, resnično ne potrebujete.

Pomoč iščete v kavi

Namesto da bi izmučeni zaradi bolezni ostali v postelji, si skuhate velik lonec kave in odhitite v službo. To ni neodgovorno le do sodelavcev, na katere boste prenesli viruse, slabo je tudi za vas. Najboljše zdravilo za premagovanje gripe je počitek, telo namreč potrebuje čas, da viruse premaga in si po njih opomore. »Zato ostanite doma, počivajte in pijte veliko tekočine, vendar ne kave,« svetuje Nietova. Pretiravanje s kofeinom bo še dodatno izsušilo vaše telo in tako podaljšalo trajanje bolezni. 

Jemljete antibiotike iz domače lekarne

Ob zadnji bolezni ste obiskali zdravnika, ta vam je predpisal antibiotike, ki pa jih niste pojedli do konca. In zdi se vam, da bi vam lahko pomagali tudi zdaj. »To ni le napačno, ampak je tudi nevarno,« opozarja Nietova. Antibiotike jemljite le po navodilih zdravnika in nikoli na lastno pest. Poleg tega so antibiotiki namenjeni zdravljenju bakterijskih, ne pa virusnih okužb, kamor sodita prehlad in gripa.

Ne upoštevate navodil na razpršilih za nos

Razpršila za nos so dobrodošla pomoč, saj je ob zatečeni nosni sluznici dihanje ovirano. Učinkovine iz razpršil nudijo takojšnje olajšanje, saj ublažijo zatekanje in omogočajo lažji pretok zraka. Vendar zdravila ne gre uporabljati več kot teden dni. Če se v tolikšnem času simptomi ne izboljšajo, obiščete zdravnika. Prav tako naj bo razpršilo samo vaše. Ne posojate ga, sicer boste še bolj širili okužbo ali pa vi celo prejeli druge viruse.

 

Deli s prijatelji