NE VERJEMITE

(Ne)resnice o alkoholu

Objavljeno 17. maj 2014 20.00 | Posodobljeno 17. maj 2014 20.00 | Piše: M. F.

Ni res, da je mogoče pospešiti treznjenje, da vam bo slabo zaradi mešanja pijač in da nekatera hrana lahko prežene mačka.

Stopnja opitosti ni odvisna od vrste pijač, ampak od količine.

Alkohol je najpogosteje zlorabljena droga v svetu. Nedvomno zato, ker številni ne vedo, kako močno pretiravanje z njim ogroža zdravje. Kar 60 odstotkov alkoholikov se ne zaveda njegovih škodljivih učinkov, veliko ljudi pa verjame v mite o njem, ki so popolnoma neresnični. Tu je nekaj najpogostejših.

Mit številka ena: Če med vsako pijačo mine ena ura, lahko sedem za volan

Najbrž ste že slišali teorijo, po kateri naj bi telo v eni uri lahko izničilo učinek zaužite alkoholne pijače. A to nikakor ni res. Čeprav si boste med pijačami vzeli uro odmora, boste iz ure v uro bolj opiti in nesposobni za varno vožnjo. 

Mit številka dve: Če je treba, se je mogoče hitro strezniti

Nič ne more pospešiti treznjenja, ne kava ne hladna prha ne ura počitka. Če ste z alkoholom pretiravali, ni druge rešitve, kot da počakate, da se iz telesa izloči. Človeška jetra razgradijo približno deciliter vina v dveh urah. To pomeni, da je treba od štiri do osem ur, če ste popili dve steklenici piva ali štiri decilitre vina. Na hitrost razgradnje sicer vpliva več dejavnikov, najpomembnejši so spol, starost, vrsta alkoholne pijače in genetika.

Mit številka tri: Zaradi mešanja pijač nam postane slabo

Zagotovo je ni osebe, ki temu ne bi verjela. A strokovnjaki trdijo, da mešanje različnih pijač nima nikakršne povezave s tem. Stopnja opitosti ni odvisna od vrste pijač, ampak od količine alkohola.

Mit številka štiri: Pivo povzroča pivski trebuh

Seveda lahko pripomore h kopičenju trebušnega sala, a le, če ga boste pili preveč. Salo na trebuhu je posledica pretiravanja – tako s hrano kot s pijačo.

Mit številka pet: Alkohol pripomore k boljšemu spancu

Nekaj pijač pred počitkom vam bo sicer res pomagalo potoniti v spanec, a ta bo nemiren. Alkohol namreč moti REM-fazo spanja. Pijani boste torej najmanj časa preživeli v najpomembnejši fazi nočnega počitka.

Mit številka šest: Zdravila lahko premagajo mačka

Dandanes so povsod na voljo tablete, ki naj bi blažile posledice prepite noči in pozdravile mačka. A ne obstajajo nikakršni dokazi, ki bi lahko potrdili njihovo moč. Ne verjemite torej tem marketinškim prevaram.
 
Mit številka sedem: Umešana jajca s slanino in sirom so pravo zdravilo za mačka

Tudi glede tega, da bi kakšna hrana pregnala mačka, ni dokazov. In čeprav vam omenjeni obrok ne bo škodoval, strokovnjaki priporočajo večjo previdnost pri hrani, ki jo uživate pred in med pitjem. Hrana tedaj namreč zmanjša absorpcijo alkohola in manjša verjetnost bo, da bi končali pod mizo.

Mit številka osem: Izguba spomina zaradi alkohola je nedolžna

Se vam je že zgodilo, da se po divji zabavi niste ničesar spomnili? Ljudje sicer o tem govorijo, kot da gre za nekaj normalnega in neškodljivega, vendar to ne drži. V takšnem stanju največkrat prihaja do zastrupitev z alkoholom. Prav tako možgani tedaj prenehajo pošiljati nekatere impulze: za kašljanje, bruhanje, tudi dihanje. Najpogosteje zato prihaja do zadušitve z lastnim bruhanjem. Zato pijte zmerno, uživajte in ne pretiravajte. Pretiravanje je namreč lahko tudi usodno ...

Deli s prijatelji