TEŽAVE

Neplodnosti je vse več

Objavljeno 12. september 2015 12.40 | Posodobljeno 12. september 2015 12.42 | Piše: Ema Bubanj

Petnajst odstotkov slovenskih parov se spopada z neplodnostjo, kar gre pripisati tudi poznejšemu načrtovanju nosečnosti.

Če pri paru ocenimo, da je indikacija za zdravljenje neplodnosti ugodna, je stres manjši.

O neplodnosti govorimo, kadar zanositev kljub rednim in nezaščitenim spolnim odnosom ni uspešna leto dni. Naši specialisti parom omogočajo vrhunsko obravnavo, slovenski rezultati uspešnosti pa so primerljivi z evropskimi.

Načrtovanje nosečnosti za poznejšo življenjsko dobo prinaša naraščajoči trend neplodnosti: tako v Sloveniji kot v Evropi ta doleti približno petnajst odstotkov parov.

»Že sama starost pomeni slabšo plodnost, na drugi strani pa čas omogoči napredovanje nekaterih ginekoloških bolezni, kot sta endometrioza in miomi maternice,« pojasnjujeta doc. dr. Helena Ban Frangež, dr. med., spec. ginekologije in porodništva, ter as. dr. Leon Meglič, dr. med., spec. ginekologije in porodništva. Opredelitve neplodnosti so se v medicini v zadnjih letih poenotile, o težavah tako zdaj govorimo, ko ženska po letu dni rednih in nezaščitenih spolnih odnosov ne zanosi: »Neplodnost odkrijemo šele takrat, ko je za parom vsaj eno leto poskušanja zanositve, tako da je odvisno od tega, kdaj pari začno načrtovati zanositev. Ta starost se z leti dviguje. V letu 2014 je bila povprečna starost prvorodnice približno 30 let, prvorodnice, ki je bila zdravljena zaradi neplodnosti, pa 34 let.« Vzroka za neplodnost običajno ne iščemo samo pri ženski ali samo pri moškem, temveč pri paru. Specialisti običajno najprej pregledajo semenčice, saj je to ena od najenostavnejših preiskav, težave pa lahko pri moškem povzročijo hormonske motnje, anatomske tegobe, imunološke ovire, denimo, imunski sistem pri moškem izdeluje protitelesa, ki napadajo lastne semenčice in tako zmanjšajo njihovo sposobnost oploditve, in zmanjšano število semenčic v izlivu. Kakovost semenčic lahko poslabšajo kajenje, alkohol, droga in stres ter kava. Vzrokov za neplodnost pri ženski je lahko veliko, od izostanka ovulacije, endometrioze (bolezen, pri kateri raste tkivo, ki normalno tvori notranjo plast maternice, tudi zunaj maternične votline), neprehodnih jajcevodov, cist jajčnika do različnih nepravilnosti maternice oziroma okvare rodil, možne pa so tudi neugodne reakcije med sluzjo materničnega vratu in semenom. »Neplodnost je postala z novimi spoznanji v medicini enakomerno porazdeljena. Pri neplodnih parih tako ugotovimo v eni tretjini bolezni pri ženski, v eni tretjini slabo seme pri moškem in pri eni tretjini dejavnike pri obeh partnerjih,« nadaljujeta as. dr. Meglič in doc. dr. Ban Frangeževa. »Popolnoma nemočni smo, kadar pri ženski ne moremo več pridobiti jajčnih celic oziroma kadar pri moškem v semenskem izlivu ni semenčic. Takšne težave lahko rešujemo z doniranimi jajčnimi celicami ali semenom, v tujini pa ponekod tudi z nadomestno maternico. Slednja metoda je pri nas zakonsko prepovedana.«

Slovenski pari, ki se spopadajo s težavami pri zanositvi, lahko pričakujejo vrhunsko specialistično obravnavo. Uspešnost zdravljenja neplodnosti pri nas je primerljiva z rezultati drugih evropskih držav: podatke o zanositvah v postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo so vse države Evropske unije dolžne posredovati enkrat na leto Evropskemu združenju za humano reprodukcijo in embriologijo, iz katerih je razvidno, da je Slovenija po uspešnosti postopkov v zgornji tretjini, ponosno skleneta sogovornika: »Ginekološka klinika v Ljubljani je največja od treh centrov, ki se ukvarjajo z neplodnostjo. Tukaj se trudimo v prvi vrsti z operativno terapijo odpraviti vzroke neplodnosti, če je to le mogoče. Na ta način omogočimo naravno zanositev več kot polovici žensk. Oploditev z biomedicinsko pomočjo je na voljo parom, kjer zaradi slabšega semena pri moškem in/ali prizadetosti jajcevodov pri ženski ne moremo pričakovati naravne zanositve. Seveda biomedicinsko pomoč ponudimo tudi parom, pri katerih kljub operativnemu zdravljenju ni zanositve. Pri oploditvi z biomedicinsko pomočjo v Sloveniji nudimo vse rutinske postopke, ki se izvajajo v tujini.«
 

Deli s prijatelji