ATOPIJSKI DERMATITIS

Nekoč bolezen otrok, zdaj spremlja tudi odrasle

Objavljeno 20. februar 2014 10.00 | Posodobljeno 20. februar 2014 10.00 | Piše: Da. M.

Vzrok stroki ostaja neznan, mame pa ga povezujejo s hrano.

Atopijski dermatitis sicer ni nevarna bolezen, je pa izjemno neprijetna, saj jo spremljajo rdečine, vnetja in ekcemi s hudo srbečico na pregibnih delih telesa in na obrazu.

»Še pred 20 leti je bil atopijski dermatitis bolezen otrok, danes pa ta bolezen spremlja tudi odrasle. Iz otroštva se potegne v odraslo obdobje, lahko pa jo dobijo tudi tisti, ki se z njo niso srečali v otroštvu. Gre za vnetje kože, ki je neprijetno zaradi srbenja, rdečice, poleg tega pa se pojavi tudi na predelih, ki so vidni – na licih in vratu,« o atopijskem dermatitisu pravi prim. dr. Boris Kralj, dr. med, specialist dermatovenerologije.

Zakaj se pojavi ta bolezen, ostaja nejasno, gre pa za imunsko dogajanje, podobno kot pri astmi ali senenem nahodu. »Če se dermatitis pojavi pri otrocih, je to že pri šestih ali sedmih mesecih starosti, takrat so otroci nemirni in slabo spijo, zato skušamo z mazili atopijski dermatitis narediti znosnejši,« pojasnjuje dr. Kralj

»Bolniki, ki imajo atopijski dermatitis, bi se morali stalno ukvarjati s svojo kožo. Ni zaključka, ko je akutna faza poslabšanja mimo. Tudi v času, ko atopijski dermatitis miruje, taka koža potrebuje nego, saj je vedno suha. Če se koža v mirni fazi vzdržuje relativno dobro, potem je poslabšanj bistveno manj.« pravi prim. Kralj.

Nadzor nad boleznijo je pri odraslih možen

Ljudje, ki se znajo opazovati, lahko natančno določijo, kdaj bo do izbruha prišlo, saj je ta povezana s stresom, pri otrocih pa vzroka poslabšanja ne moremo določiti. Kar je skupno vsem pacientom, je izjemno suha koža. »Zato je negovanje s kremami in oljnimi kopelmi pomembno. Tako dosežemo, da so presledki med enim in drugim izbruhom bistveno daljši,« pravi dermatolog in dodaja, da sredstev, ki bi bolezen dokončno pozdravili, ni.

image

Voda in olivno olje sta dovolj

Čeprav zdravniki vzroka za atopijski dermatitis ne povezujejo s hrano, pa izkušnje mame dobro leto starega fantka dokazujejo drugače. »Moj sin je pri štirih mesecih dobil gnojne izcedke na nogi, razdraženost na pregibih in rdeča lička. Diagnoza je bila atopijski dermatitis. Takrat je bil za testiranja za alergene še premajhen, zato sem se sama poglobila in ugotovila, da je vse povezano s hrano. Iz prehrane sem izločila mleko, jajca in stvari, za katere se mi je zdelo, da je alergičen. Prenehala sem ga umivati z milom, zdaj ga na dva dni kopam v kopeli z olivnim oljem. Težave se nikoli več niso ponovile,« pripoveduje mamica. »Ob prvem izbruhu pa je bilo hudo. Iz nogice mu je tekel gnoj, zdravniki so mi predpisali kortikosteroide, a jih nisem želela uporabljati. Zadevo smo rešili z antibiotično kremo in nato z nego z olivnim oljem.«

Agresivna čistilna sredstva kožo izsušijo

V zimskem času je negovanje suhe kože smiselno pri vseh, ne le pri bolnikih z atopijskim dermatitisom, saj tako ohranimo njeno varovalno funkcijo.

»Suha koža je posledica preveč agresivnih sredstev, s katerimi se ljudje umivajo,« opozarja prim. Kralj

Deli s prijatelji