NASILNO

Nedolžnega nasilja ni

Objavljeno 04. maj 2012 20.00 | Posodobljeno 04. maj 2012 20.00 | Piše: M. F.

Izpostavljenost nasilju izzove neprijetne občutke in napetost, ti pa so glavni vzrok za številne sodobne kronične bolezni.

Včasih smo do nasilja preveč tolerantni, saj se ne zavedamo njegovega posrednega vpliva na naše zdravje.

Poškodbe ali celo smrt so res najbolj zgovorni, a še zdaleč ne edini vplivi nasilja na zdravje. Pogosteje ti niso tako očitni, a to ne pomeni, da so bolj nedolžni. Izpostavljenost nasilju namreč spodbuja nastanek številnih kroničnih bolezni. To je izraženo predvsem pri posameznikih, ki niso neposredne žrtve nasilnih dejanj, so pa jim priča v medijih, svojem domu ali skupnosti. Nasilje na zdravje torej  vpliva tudi posredno. Kako?

Nasilje izzove stres, ta pa seveda vpliva na zdravje ter privede do kroničnih bolezni

Raziskave jasno kažejo, da kronična izpostavljenost stresu spodbuja razvoj številnih kroničnih bolezni. In nasilje izzove stres. Že celo samo grožnja z nasiljem ima neposreden škodljiv psihološki vpliv na posameznike, odraža pa se lahko tudi  v obliki trajnih sprememb na možganih, ki nadzorujejo spomin, učenje in samonadzor. Tudi nasilje s TV-zaslonov ni nedolžno, še posebej če upoštevamo, kako pogosto se prikazuje. »Do konca osnovne šole bo otrok na televiziji videl več kot osem tisoč ubojev in 100 tisoč scen nasilja,« opozarjajo pedagogi.

Različne oblike nasilja še kako vplivajo na duševni razvoj. Seveda najbolj otrok, ki so najbolj ranljivi, dovzetni in nezaščiteni. Težava v dojemanju nasilja v družbi je tudi visoka toleranca do nasilja. Za mnoge namreč scene nasilja niso moteče, pač pa v njih celo uživajo. To, da nasilje za žrtev ni zabavno, jih ne obremenjuje.

Nasilje in strah pred njim vplivata na slog življenja

Iz strahu pred nasiljem ljudje lahko opustijo določene dejavnosti, kot so tek, sprehajanje po »nevarnih« parkih, pešačenje v šolo … Poleg tega nekateri zaradi stresa, ki je posledica nasilja (videnega ali doživetega), še posebej, če je kronično, škodijo svojemu zdravju, saj stres slabo vpliva na obnašanje in ljudi napeljuje k škodljivim razvadam: kajenju, alkoholizmu in zlorabi drog.

Nasilje na zdravje vpliva tudi prek socialnih odnosov

Strah pred nasiljem ne ogroža zgolj posameznikov, pač pa tudi delovanje skupnosti. Zaradi strahu, nezaupanja in izolacije propadajo družabne vezi, ki nedvomno koristno vplivajo na zdravje ter blažijo posledice stresa. Ljudje so vse bolj osamljeni, solidarnost izginja, povečujejo pa se občutki tesnobe in oblikuje se začarani krog, iz katerega se je skoraj nemogoče izviti.

Vsakršnemu nasilju, četudi na videz še tako nedolžnemu, bi se torej morali upreti. Še posebej pa pred njim zaščititi najmlajše, ki so mu izpostavljeni pogosteje, kot se dejansko zavedamo.

Deli s prijatelji