NE MOKRIM KOPALKAM

Ne zanemarite vnetega mehurja

Objavljeno 12. julij 2017 17.00 | Posodobljeno 12. julij 2017 17.00 | Piše: Ema Bubanj

Glede na visoke temperature popijemo premalo tekočine, nevarni so tudi mokre kopalke ter uriniranje v vodi.

Bikinke niso za vse, menijo Britanci.

Vnetje mehurja in okužbe sečil se uvršča med najpogostejša vnetna obolenja, takoj za okužbami dihal. Statistike kažejo, da se je že vsaka peta ženska vsaj enkrat v življenju soočila s tovrstnim vnetjem, pri kar četrtini se je to večkrat ponovilo ali prešlo v kronično obliko.

»Največje tveganje za okužbo je pri spolno aktivnih ženskah, bolj ogrožene so tudi tiste v menopavzi, saj lahko pomanjkanje estrogena vodi v tanjšanje sluznice sečnice in mehurja,« pojasnjuje Aljoša Danieli, dr. med., zdravnik splošne medicine iz Medicinskega centra Barsos.

Najpogostejša povzročiteljica vnetja mehurja je bakterija E. coli. Mikroorganizmi v sečila najpogosteje pridejo iz predela presredka prek sečnice in takoj zatem še v mehur, zaradi česar pride do vnetja, nadaljuje Danieli: »Zaradi relativno kratke sečnice ženske zbolevajo 30-krat pogosteje kot moški. Vnetje mehurja lahko povzročijo tudi drugi mikroorganizmi, kot so virusi, glivice, ter kemični ali fizikalni dejavniki.«

Pijmo več
Vnetje mehurja se v začetnih znakih kaže s pogostim in pekočim uriniranjem. Takrat si še lahko pomagamo sami: »Na sluznico mehurja ugodno vpliva brusnični čaj, saj preprečuje lepljenje bakterij na sluznico urinarnega trakta. Vnetje lahko blaži tudi ekstrakt ameriške borovnice. Priporočljivo je, da popijemo več tekočine kot običajno. Če se simptomi ne umirijo ali se celo poslabšajo, je obisk zdravnika nujen.« 

Kdaj k zdravniku?
Po pomoč k zdravniku se je treba obrniti, če se pojavljajo naslednji simptomi: pogosto, boleče ali pekoče uriniranje, močan in neprijeten vonj urina, moten ali močno obarvan urin, prisotnost krvi v urinu, bolečine v spodnjem delu trebuha, zvišana telesna temperatura, pojasnjuje Aljoša Danieli. »Najhitrejša metoda za ugotavljanje urinske infekcije je običajna preiskava svežega urina v laboratoriju. Če zdravnik ugotovi bakterijsko okužbo sečil, vam bo predpisal antibiotike. Po končanem zdravljenju je treba opraviti navaden pregled seča, s čimer preverimo, ali je bilo zdravljenje uspešno.«

Če težave vztrajno zanemarjamo, se lahko razvije kronično boleče stanje mehurja, opozarja Danieli: »Kronično boleče stanje mehurja nastane kot posledica ponavljajočih se infekcij, ki niso ustrezno in pravilno zdravljene. Prepoznamo ga po nenadni in nenehni potrebi po uriniranju, ki ga spremljajo pekoče bolečine. Če vnetja mehurja ne zdravimo, se lahko razširi na ledvice, to pa lahko posledično vodi do kroničnega vnetja ali celo trajne okvare ledvic. Zaradi nezdravljenega vnetja sečnega mehurja se lahko pojavijo tudi težave z zanositvijo. Pri nosečnicah okužbe potekajo bolj komplicirano in so lahko nevarne tudi za plod, zato morajo redno hoditi na preglede urina in po potrebi začeti zdravljenje.«

Ne nosite mokrih kopalk

Poletje je že v polnem zamahu, z visokimi temperaturami in veselim čofotanjem pa se pogosteje pojavljajo tudi vnetja mehurja. »Poleti lahko pogosteje pride do vnetij mehurja, saj v vročih dneh glede na zunanje visoke temperature spijemo premalo tekočine. Zaradi tega se mehur manj spira. Negativno lahko na vnetje mehurja pri ženskah vpliva uriniranje v morjih, jezerih. Čeprav se v poletni vročini kopalke hitro sušijo, je priporočljivo, da na sebi nimamo mokre kopalne opreme,« pojasnjuje Danieli in podeli še nekaj nasvetov za zdrav mehur: »Na splošno ženskam priporočamo, da veliko pijejo, od 1,5 do 2 litra tekočine na dan. Tako seč sproti izpira bakterije, ki morebiti pridejo v mehur. Pri preprečevanju okužb je pomembna tudi ustrezna higiena. Svetujemo, da se ženske po končanem uriniranju obrišejo nazaj proti zadnjični odprtini. Priporočamo tudi uporabo mil za intimno nego z nevtralnim faktorjem – pH 5,5. Občutljivim tudi sicer odsvetujemo pogosto kopanje oziroma namakanje, še zlasti v penečih se kopelih, svetujemo pa tuširanje pred spolnim odnosom in obvezno uriniranje po njem. Priporočljivo je uživanje brusnic, črnega ribeza in borovnic ter pitje čajev iz bezga, šipka, kopriv in kamilic.«

 
Deli s prijatelji