KAPILARE

Ne sedimo križem nog

Objavljeno 09. julij 2015 13.20 | Posodobljeno 09. julij 2015 13.21 | Piše: Klavdija Miko

Kapilare so izredno tanke žile, povezujejo arterijski in venski sistem.

Izogibajmo se dolgotrajnemu stanju ali sedenju, zlasti s prekrižanimi nogami, kajenju in izpostavljenosti visokim temperaturam in soncu.

Njihova poglavitna naloga je, da skoznje iz krvi v tkiva prehajajo hranilne snovi in kisik, nazaj v kri pa odpadne snovi in ogljikov dioksid. So v vseh organih, tudi v koži. O tem, zakaj se razširijo in ali lahko moteči pojav preprečimo, z doc. dr. Liljano Mervic, dr. med., specialistko dermatovenerologije.

Kapilare so tako tanke žile, da jih običajno s prostim očesom ne vidimo. Opazne postanejo, kadar se razširijo.

Na nogah jih imenujemo tudi teleangiektazije ali venektazije. Mnogokrat se uporablja napačen izraz razpokane ali popokane kapilare, vendar gre pri njih za trajno razširitev, in ne za razpočenje žilne stene. Ima jih več kot 80 odstotkov žensk in 30 odstotkov moških. Lahko so modrikaste ali vijoličaste, redkeje so ognjeno rdeče barve. Poleg kapilare se razširi tudi tanka vena (venula) za njo. Največkrat se pojavijo v sklopu kronične venske bolezni, zaradi povečanega tlaka v venskem sistemu, ki posledično trajno razširi tanke krvne žile, ki nimajo močne mišične stene. Na njihov nastanek lahko vpliva nosečnost zaradi hormonskih sprememb in večjega tlaka v venskem sistemu zaradi pritiska ploda na velike vene v trebuhu, ki odvajajo kri iz nog. Tudi staranje je pomemben dejavnik za njihov nastanek, saj počasi oslabi žilna stena.

Kateri so razlogi, da poleti tarnamo nad občutkom težkih, utrujenih in oteklih nog?

Poleti je ozračje toplo, zato se vene bolj razširijo in njihove zaklopke lahko postanejo neučinkovite. To še poveča tlak v venah. Iz njih začne uhajati tekočina in se nakopiči v tkivu nog kot oteklina. To je vzrok za bolečine, občutek težkih in utrujenih nog. Oteklina se značilno počasi povečuje vse do večera, ko je najbolj izrazita, po nočnem počitku v ležečem položaju (takrat je obremenitev ven minimalna) pa izgine. Zjutraj so noge brez otekline in neboleče, čez dan pa se težave počasi spet stopnjujejo. Izpostavljanje sončnim žarkom pomeni dodatno gretje nog, kar vene širi. Poleg tega lahko ultravijolični A-žarki prehajajo globoko v kožo, tudi v usnjico, kjer so krvne žile, in sčasoma poškodujejo kolagen, glavni gradnik venske stene. Vena z oslabljeno žilno steno se zlahka razširi.

Ali so razširjene kapilare estetski ali tudi zdravstveni problem?

Če venektazije povzročajo kakršne koli simptome, kot so pekoč občutek ali bolečino na delu, kjer so, jih moramo obravnavati kot zdravstveno težavo. Mnogokrat so izraz venske bolezni in so poleg njih razširjene tudi večje vene – v tem primeru gre za klasično kronično vensko bolezen, ki zahteva zdravljenje. Če venektazije ne povzročajo nobenih subjektivnih težav, jih obravnavamo zgolj kot estetsko težavo.

Je zdravljenje odvisno predvsem od stadija kronične venske bolezni?

Da. Če so prisotne le venektazije in cirkulacija v večjih venah poteka normalno, pomeni, da v njih ni okvarjenih venskih zaklopk in povratnega toka krvi, in odstraniti jih je mogoče z laserskim posegom prek kožne površine. Učinkoviti so žilni laserji, ki delujejo na krvno barvilo hemoglobin in trajno uničijo razširjene žilice ob ohranitvi ostalih kožnih struktur. V poštev pride tudi sklerozantno zdravljenje z vbrizganjem posebne tekočine v žilice z injekcijo, to zlepi žilno steno in žilico trajno zapre. Če so venektazije del bolj napredovale kronične venske bolezni, je zdravljenje treba začeti pri največjih, najbolj razširjenih venah, venektazije pridejo na vrsto zadnje. Na voljo je več načinov zdravljenja, kot so operacija, endovenski laserski ali radiofrekvenčni poseg, sklerozacija s tekočino ali peno. Težave zmanjšujemo s kompresijskim zdravljenjem; nošenjem kompresijskih medicinskih nogavic ali povijanjem nog z elastičnim povojem.

Lahko sami kaj storimo?

Žal čudežne kreme za odpravo venektazij ne obstajajo. Če nas motijo, je treba poseči po eni od metod za njihovo trajno uničenje. Nagnjenost h kronični venski bolezni se podeduje, na nastanek pomembno vplivajo tudi način življenja in ženski spolni hormoni, predvsem med nosečnostjo. Izogibajmo se dolgotrajnemu stanju ali sedenju, zlasti s prekrižanimi nogami, kajenju in izpostavljenosti visokim temperaturam in soncu. Skrbimo za primerno telesno težo in redno vadbo. Zelo koristni so hitra hoja, tudi tek, tek na smučeh, kolesarjenje, plavanje, golf in ples, ker z zmerno in enakomerno mišično aktivnostjo venska kri pravilno odteka proti srcu. Izogibajmo se eksplozivnim športom, kot so tenis, rokomet in košarka, zaradi nenadnih velikih pritiskov na vensko steno. Pri počitku noge privzdignimo, ker s tem razbremenimo venski sistem. Težave, kot so otekanje in bolečine v nogah, nekoliko ublažijo venoaktivna zdravila, ki so v obliki tablet. Pri počitku noge privzdignimo, ker s tem razbremenimo venski sistem. 

Deli s prijatelji