TAKOJ PRENEHAJTE

Ne pijte kave na prazen želodec

Objavljeno 11. april 2015 09.00 | Posodobljeno 11. april 2015 09.00 | Piše: M. F.

Kava na prazen želodec lahko povzroči številne zdravstvene težave, kot so napihnjenost, vnetje črevesja ter celo raka.

Najprej zajtrk, nato šele kavica.

Čeprav vsi vemo, da ima uživanje kave številne prednosti za zdravje, obstajajo tudi njeni negativni učinki. Ameriški strokovnjaki so nedavno dokazali, da je z njenim uživanjem res mogoče zmanjšati tveganje za raka ter za številne druge težave, a hkrati opozarjajo, da ni vseeno, kdaj si črni napitek privoščite. Večina namreč začne dan s skodelico kave, in to kar na prazen želodec. Ker za trenutek napolni želodec, preskočijo še zajtrk. Ta navada pa še kako škoduje zdravju.

Zakaj ne?

S pitjem črne kave na prazen želodec v prebavilih spodbudimo nastajanje klorovodikove kisline (HCL). To zlasti slabo vpliva na vse, ki so nagnjeni k vnetju želodčne sluznice (gastritisu). Prevelika količina te kisline pa je škodljiva tudi sicer zdravim posameznikom. Zavira namreč razgradnjo beljakovin, ki se zato neprebavljene zadržujejo v prebavilih in povzročajo napihnjenost, pekočo zgago, vnetje črevesja, povečujejo pa tudi tveganje za razvoj želodčnega raka.

Kdaj si jo privoščiti?

Priporočljivo zato je, da je kavo spijete najmanj uro po prebujanju in nikoli na prazen želodec. Preden si jo privoščite, pojejte vsaj rezino polnozrnatega kruha. Še boljši pa bo seveda dober zajtrk.
 

 

Deli s prijatelji