ZDRAVA PREHRANA

Ne pet, ampak deset na dan

Objavljeno 22. marec 2017 19.45 | Posodobljeno 22. marec 2017 19.45 | Piše: A. S.

Koliko sadja in zelenjave je treba pojesti, da bi se kar najbolj zavarovali pred srčnimi boleznimi, kapjo, rakom in prezgodnjim umiranjem? Čeprav je že pet obrokov v redu, je deset optimum, sporočajo iz Londona. In naj bosta lokalna in naravno pridelana, dodajamo.

Preprečimo številne bolezni, jejmo sadje in zelenjavo. Foto: Shutterstock

Strokovnjaki že leta ponavljajo, kako pomembno je za ohranjanje zdravja zaužiti pet porcij sadja in zelenjave na dan, takšno je tudi priporočilo Svetovne zdravstvene organizacije, najnovejša spoznanja pa kažejo, naj bo tovrstne hrane še več, točneje dvakrat več. Deset obrokov, to je okoli 800 gramov, je namreč nov ideal, pravijo raziskovalci z Imperial Collegea v Londonu, s katerim lahko pomembno zmanjšamo možnost za razvoj srčnih bolezni in raka ter preprečimo prezgodnje umiranje.

Pod drobnogled so vzeli rezultate kar 95 raziskav, s katerimi so poučevali prehranske navade okoli dva milijona ljudi, izsledke pa objavili v mednarodni publikaciji epidemiologov.

Če po grlu nikakor ne morete spraviti toliko sadja in zelenjave, nič ne de, celo z dvema porcijama in pol si naredimo uslugo, imamo za 16 odstotkov manj možnosti za srčno bolezen in 15 odstotkov za prerano smrt, z zaužitimi 800 grami pa imamo za 24 odstotkov manj možnosti za srčna obolenja, za 33 odstotkov zmanjšamo možnost za kap in za 31 odstotkov za predčasno smrt. Morda je bolj zgovoren naslednji podatek: če bi se vsi na svetu prehranjevali tako, bi preprečili 7,8 milijona smrti na leto, so izračunali.

Manjše tveganje za raka so londonski znanstveniki povezali z uživanjem zelene zelenjave (špinače), rumene zelenjave (paprika, korenje) ter kapusnic (brokoli, zelje, cvetača), manjše tveganje za srčna obolenja, prezgodnjo smrt in kap pa imamo, če jemo jabolka, hruške, agrume, zeleno solato, zeleno listnato zelenjavo in kapusnice.

»Sadje in zelenjava zaradi kompleksne strukture hranil dokazano nižata nivo holesterola ter krvnega pritiska, s tem pa prispevata k boljšemu stanju krvožilnega in imunskega sistema. V takšni hrani je denimo veliko antioksidantov, ki zmanjšujejo poškodbe DNK in možnost pojava raka,« je dejala vodja projekta dr. Dagfinn Aune z oddelka za javno zdravje na Imperial Collegeu, ki se zaveda, da je takšna količina sadja in zelenjave za marsikoga nedosegljiva, a vsaj truditi se moramo, da bi jo dosegli. »Vedeti je treba, da je pet porcij na dan zelo dobra navada, z desetimi pa še več naredimo za zdravje, a zaradi nedoseganja te številke ni treba živeti v stresu. Ljudje smo si pač različni,« je dodala dr. Alison Tedstone z britanskega zavoda za javno zdravje.

Za boljšo orientacijo: ena porcija, 80 gramov, je denimo manjša banana, hruška ali tri žlice špinače ali graha. 

Deli s prijatelji