ZDRAVA ONA

Ne lulajte v morje!

Objavljeno 01. julij 2016 15.00 | Posodobljeno 01. julij 2016 15.00 | Piše: Urška Splichal

Okužba sečil je pogost problem ljudi vseh starosti.

Največkrat zbolijo ženske, tipični znaki pa so pekoče uriniranje, pogosto siljenje na vodo, bolečina v spodnjem delu trebuha in smrdeč, moten urin. Med preventivo spada pitje več tekočin. In redno preoblačenje mokrih kopalk.

Imate pekoč občutek pri mokrenju? To je poleg pogostega siljenja na vodo (le malo se je izloči), močnega (smrdečega) vonja urina in tudi bolečin v spodnjem delu trebuha najpogostejši znak okužbe mehurja.
Okužbe sečil so eno najpogostejših vnetnih obolenj, za njihovo zdravljenje predpišejo zdravniki kar 15 odstotkov antibiotikov. Najpogostejši povzročitelji enostavne okužbe sečil so gram negativne bakterije črevesne flore, med temi je najpogostejša E. coli. Mikroorganizmi v sečila najpogosteje pridejo iz presredka prek sečnice. Zaradi relativno kratke sečnice zbolevajo ženske 30-krat pogosteje. Več kot polovica žensk, po nekaterih podatkih kar 90 odstotkov, ima najmanj enkrat v življenju cistitis, kot rečemo vnetemu mehurju. Ta praviloma ni resno obolenje, če ga zdravimo takoj. Pogosto se ponavlja, zlasti pri občutljivih ljudeh; okužba je neprijetna (v primeru zapletov tudi nevarna), a se na srečo pri večini hitro pozdravi.
Moški imajo srečo, saj zbolevajo redkeje. Ker imajo daljšo sečnico, je daljša tudi pot bakterij, ki jo morajo premagati od analne regije do sečnika. No, po 55. letu starosti se zaradi povečane prostate obolevnost poveča tudi pri njih.

Zdravilne brusnice

Zdravnik določi vnetje na podlagi urinskega testa, potem pa predpiše antibiotik in zaukaže pitje več tekočin, da se sečila sperejo. Vrsta antibiotika je odvisna od vrste bakterije, zdravljenje najpogosteje traja od tri do sedem dni, lahko pa tudi več, da se boste bakterije zanesljivo znebili. Še pred jemanjem zdravil si lahko pomagamo sami, in sicer že pri prvih zaznavah pekočega uriniranja: prvi in najboljši ukrep je pitje več tekočin. Tako se poveča produkcija seča, ki sproti izpira bakterije. Zdravniki sicer priporočajo pitje vode, pri vnetih sečilih pa svetujejo še uživanje čaja ali soka iz brusnic. Te namreč vsebujejo sestavine, ki bakterijam preprečuje lepljenje na stene mehurja.

Že stoletja so domačini v Ameriki uporabljali zdrobljene brusnice za zdravljenje okužb sečil, to starodavno zdravilo pa so potrdile tudi znanstvene študije: brusnice vsebujejo veliko hipurne kisline, ki zavira rast bakterij E. coli in jim preprečuje, da bi se prilepile na sluznico mehurja. Jejte brusnice ali pa spijte od 3,5 do 5 dcl brusničnega soka na dan, tako boste preprečevali nove okužbe.

Borovnice, črni ribez, peteršilj

Podobno učinkujejo borovnice, iz domače lekarne se priporoča še uživanje črnega ribeza ter čajev iz bezga, šipka, kopriv in kamilic, tudi peteršiljevega. Razmnoževanje bakterij zmanjša tudi čaj iz gornikovih listov (uvae ursi), ki pospešuje odvajanje seča in celjenje sluznice sečil. A pozor: izberite le eno vrsto čaja (soka) in ga ne mešajte z drugimi, sicer se delovanje izniči. In še to – če vas vnetje rado preseneti med dopustom, naj bo čaj del potovalne lekarne.

K zdravniku morate!

Če pekoča bolečina traja več kot 24 ur po tem, ko ste se poskusili zdraviti sami, je čas za obisk zdravnika; čeprav je vnetje sicer dokaj lahko (p)ozdraviti, lahko nezdravljena okužba vodi v hujša stanja, tudi okužbo in celo trajno okvaro ledvic. Prav tako pojdite k zdravniku, če opazite izcedek, mrzlico, bolečine v ledjih, kri v seču, če simptome spremlja povišana temperatura ali pa ste noseči. Pri nosečnicah je okužba sečil lahko nevarna tudi za plod, zato nosečnicam večkrat pregledajo urin med nosečnostjo.

Opustite peneče se kopeli

Ostanimo pri preventivi: na prvem mestu je pitje (najbolje vode), zlasti v poletnih mesecih je treba piti še več kot sicer, saj glede na zunanjo temperaturo zaužijemo premalo tekočine in se mehur premalo spira. Ne zanemarite skrbi za ustrezno higieno, po vsakem odvajanju blata si očistite predel okoli danke; ženske se moramo brisati od spredaj nazaj, da preprečimo vnos bakterij v sečnico.

Občutljive naj se ne namakajo v penečih se kopelih, izogibajte se uporabi dišečih mil, dišečih gelov za tuširanje, intimnih dezodorantov. Vnetje mehurja je lahko povezano tudi s spolnimi odnosi, po vsakem spraznite mehur, da sperete bakterije, ki so morda zašle v sečnico, prav tako spraznite mehur po vsakem kopanju. Nosite bombažno perilo, strokovnjaki odsvetujejo tangice, in ohlapna oblačila; spodnje perilo peremo pri čim višjih temperaturah brez uporabe mehčalca. Pazite, da se ne prehladite, noge naj bodo vedno tople, v hladnejšem delu leta nosite spodnjo majico in višje spodnjice, poleti pa nikar ne skačite po plaži z mokrimi kopalkami – prav vsakič, naj bo še tako vroče, se preoblecite! Poleg tega nikar ne lulajte v morje, saj morska voda lahko vdre v sečnico – in povzroči vnetje. 

Deli s prijatelji