ZOBJE

Ne bojmo se zobozdravnika

Objavljeno 05. december 2014 11.35 | Posodobljeno 05. december 2014 11.36 | Piše: Marija Mica Kotnik

V času družabnih omrežij, nemalokrat izolirani od sveta s slušalkami v ušesih, spregledujemo, kako je hiter način življenja skoraj povsem prevzel nadzor nad našimi vsakodnevnimi aktivnostmi.

Že zgodaj je treba privzgojiti skrb za nego zob in ustne votline.

Da je ustna higiena zakon številka ena v skrbi za zdrave zobe, je bilo že ničkolikokrat zapisano. Vendar še vedno premalokrat. »Čiščenje zob zjutraj, po vsakem obroku in pred spanjem je rutina, ki jo je treba razviti že v zgodnjem otroštvu. Izbor zobnih ščetk, past in nitk je danes na tržišču ogromen. Ime proizvajalca in kakovost zobne ščetke v stomatologiji nista nujno povezana. Pri izboru ščetke je treba paziti, da je dovolj majhna, da omogoča dostop do vseh območij v ustni votlini, pri zobni pasti pa je zlasti pomembno, da vsebuje dovolj fluora, ki krepi zobno sklenino in pomaga pri pravilnem razvoju zob pri otrocih. Poleg zobne nitke se za čiščenje prostora med zobmi uporabljajo tudi ščetke. Tekočine za izpiranje ust pomagajo pri vzdrževanju higiene ustne votline s svojim mehaničnim delovanjem in kemično sestavo, večina jih namreč vsebuje snovi, ki zavirajo nastanek kariesa, bakterij in drugih mikrobov,« pravi Adrijana Balut, dr. stom., specializantka stomatološke protetike.

Pravilno prehranjevanje

Vsakodnevni stres skupaj z nepravilno prehrano in pomanjkanje časa, ki ga namenjamo svojemu zdravju, se odslikavata tudi pri zdravju zob, so si enotni stomatologi, ki opozarjajo, da je poleg ustne higiene pomembna tudi pravilna prehrana. Balutova o tem pravi: »Navado žvečenja trde hrane je treba razviti že pri otrocih, saj s tem prispevamo k pravilnemu razvoju zob. Hrana, bogata z vitamini, minerali in drugimi snovmi, ki so pomembne za zdravje celotnega organizma, v mnogočem vpliva na pravilen razvoj zob in njihovo mineralizacijo pri otrocih in odraslih. Raznovrstna in uravnotežena prehrana in tudi izogibanje nezasičenim maščobam in sladkorju, ki je glavni sovražnik naših zob, je pomemben predpogoj za ohranitev njihovega zdravja.«


Parodontoza

Stomatologinja Adrijana Balut pravi, da obstaja tesna povezava med pomanjkanjem vitamina C in parodontozo – boleznijo, za katero je značilno vnetje zobnega mesa in kosti, ki podpirajo zobe, in ki lahko v skrajnem primeru privede do izgube zob. Zaradi tega je treba zobem zagotoviti dovolj vitamin C, ki ga zaužijemo s sadjem in zelenjavo. 
 

Strah pred zobozdravnikom je že splošno znan. Vendar brez tega ne gre. In pika. »Prvi obisk pri zobozdravniku je treba načrtovati že okoli drugega leta starosti, ko naj bi bila pri otrocih končana rast mlečnih zob. Stomatolog takrat otroka seznani z osnovnimi pravili nege zob, kar poteka skozi igro. Bistveno je, da je prvi stik z zobozdravnikom prijeten za otroka, tako da ta ne razvije strahu pred njegovimi posegi. Odrasli bi morali svojega stomatologa obiskati približno dvakrat na leto v okviru rednih kontrol, po potrebi pogosteje. Na ta način je mogoče pravočasno zaznati karies in druge ustne bolezni ter pacientu pravočasno predpisati ustrezno terapijo,« pojasni sogovornica, ki o dokaj razširjenem prepričanju, da je mogoče vsako obliko nezadovoljstva z zobmi rešiti z različnimi metodami estetske stomatologije, beljenjem zob, stomatološko protetiko ali vgradnjo implantatov, pravi, da to še zdaleč ni res. »Treba je vedeti, da so predpogoj za uporabo katere koli od omenjenih metod zdravi zobje. To kaže na odsotnost zavedanja o tem, da so – ne glede na napredek dentalne medicine – pravilna preventiva, redne kontrole in pravočasni posegi zobozdravnika pogoj za ohranitev zdravja zob in s tem za zdravo življenje na sploh,« sklene Balutova.

Deli s prijatelji