URNIK PREHRANE

Navajanje na nove okoliščine v prehrani

Objavljeno 11. marec 2015 19.00 | Posodobljeno 11. marec 2015 19.00 | Piše: Melita Meršol

Čas je, da na jedilnikih prečrtamo močne jedi, ki so nas krepile v zimskih mesecih, in začnemo pravilno razporejati sveža živila, ki nam bodo olajšala prehod celotnega »sistema« v pomlad.

Uživanje obrokov za mizo skupaj z domačimi dodatno pripomore k zdravju.

Po zdravem zajtrku si privoščimo sadno malico in lahko kosilo. Zvečer pa – obrok po pameti! Vsaka sprememba letnega časa je vedno znova tudi preizkus našega imunskega sistema. Pomlad in z njo nov začetek v naravi naznanja tudi drugačen proces v nas samih, zato je priporočljivo, da najprej prečistimo organizem in smo pripravljeni na nove okoliščine njegovega delovanja. V sveže pripravljenih obrokih naj prevladuje zelenjava, pripravimo si nemastne juhe, vključimo v jedi začimbe, kot sta ingver in črni poper, a v majhnih količinah. Izogibajmo pa se težko prebavljivim živilom.

Obrok na tri ure

Tako kot vsako pomlad očistimo in prezračimo dom, prečistimo tudi telo. Očiščevalne kure se lotimo celostno, vključuje naj prehrano in telesno aktivnost, o katerih pišemo na drugih straneh. Najbolje je, da začnemo z lažjo obliko »detoksikacije« in z jedilnika odstranimo vso predelano hrano in živila z dodatkom sladkorja, mleka in mlečnih izdelkov, alkohol, kofein, gluten, sojo in živalske beljakovine. Našteto nadomestimo z veliko temnolistnatne zelenjave, sadja, kalčki, stročnicami in fižolom. Najbolje je, da sta sadje in zelenjava iz ekološke pridelave. Obroke načrtujmo vsake tri ure, tako se ne bomo počutili prikrajšanih ali lačnih. Če pa se vseeno pojavi občutek lakote, pijmo veliko vode.

Jutranji zagon

Vsi tisti, ki še vedno ne zajtrkujejo, se lahko počasi privadijo, da bodo svojemu telesu zagotovili ustrezen »zagon« za dober začetek dneva. Pri tem so dobrodošle drobne zvijače: kavi lahko dodamo manjši zdrav prigrizek, zaužijemo narezano sadje ali pa si pripravimo zelenjavni napitek – smuti. Telo se bo počasi navadilo na jutranji vnos hranilnih snovi in čez čas bomo zmožni zaužiti vedno več.

Zajtrk je vendarle najpomembnejši obrok (dolgega) dneva, saj vpliva na celodnevni ritem prehranjevanja, oskrbi telo s hranilnimi snovmi in potrebno energijo. Okusen in zdrav obrok naj vsebuje vsaj eno žito v obliki kosmičev ali mislijev. Lahko pa si omislimo jajce na oko ali zeliščni namaz na tanki rezini polnozrnatega ali črnega kruha. Med napitki je najboljši blag zeleni čaj ali nesladkan sadni kompot iz jabolk ali sliv. Za pravšnji odmerek vitaminov poskrbi kozarec sveže iztisnjene rožnate grenivke, ki vsebuje obilo dragocenih sestavin. Bogata je z vitaminom C, folno kislino in vitamini skupine B, ima veliko kalija, železo, kalcij in druge minerale. Sadež vsebuje manj kot sto kalorij, zaradi veliko vlaknin pa potešimo lakoto. Če želimo shujšati, pojejmo za predjed grenivko, ker bo preprečila prenajedanje. Idealna pa je tudi za malico.

Zelenjavno kosilo

Kot rečeno, je treba v spomladanske obroke vključevati čim več zelenjave. Ste že kdaj poskusili bučo špagetarico z zelenjavno omako, po receptu avtorja knjige Superimunost dr. Joela Fuhrmana? Okusno, zdravo in na pogled mikavno kosilo ne zahteva veliko znanja.

Za 4 osebe potrebujemo:

srednje veliko bučo špagetarico, 2 narezana korenčka, 50 g narezane zelene, 3 nasekljane stroke česna, 150 g zelja, narezanega na drobno, majhno bučko, narezano na majhne kose, 250 g kuhanega navadnega fižola, 250 g nasekljanega paradižnika, 100 ml jabolčnega soka, žličko timijana, žličko suhega peteršilja, 125 g omake za testenine z malo ali brez dodane soli, glavo solate vezivke (po želji), liste narežemo.

Priprava:

bučo špagetarico prepolovimo po dolžini in odstranimo semena. Obe polovici položimo s prerezano stranjo na pekač in dotočimo štiri žlice vode. Pečemo 45 minut na 180 stopinjah, da se zmehča.

Medtem 10 minut dušimo korenje in zeleno v dveh žlicah vode v pokriti ponvi in občasno premešamo. Dodamo česen, zelje in bučko ter pokrito kuhamo še 10 minut. Vmešamo preostale sestavine razen omake za testenine. Pokrijemo in kuhamo 10 minut, da se korenje zmehča.

Ko je buča pečena, jo vzamemo iz pečice in z vilicami postrgamo špagetasto meso v skledo. Dodamo omako za testenine in dobro premešamo. Vmešamo zelenjavo, fižol in zelišča ter postrežemo na solatni posteljici (po želji) ali pa mešanico vrnemo v izdolbeno bučo. Dober tek!

Dobro je vedeti

Pomlad je čas, ko se velja izogibati mlečnim izdelkom. Nadomestimo jih s sojinim ali riževim mlekom. Z jedilnika prečrtajmo tudi vse težko sadje, ki smo ga uživali v zimskih tednih (pomaranče, mandarine, kaki, mango, banane, dateljni, avokado). Namesto tega si privoščimo jabolka, hruške, borovnice, jagode in drugo jagodičevje, češnje, suhe slive. Zmanjšati moramo količino soli, saj prispeva k spomladanski utrujenosti. Sprostimo se z zeliščnimi čaji iz kardamoma, cimeta, regrata, ingverja ali hibiskusa. Izogibajmo se metinemu čaju, z zelenim pa bomo telesu pomagali pri razstrupljanju in ga opremili z antioksidanti.  

Deli s prijatelji