OGROŽAJO

Navade, ki so prav tako škodljive kot kajenje

Objavljeno 28. september 2015 09.00 | Posodobljeno 28. september 2015 09.00 | Piše: M. F.

Tudi kuhanje na plinskem štedilniku, pretiravanje z mesom in premalo spanja veljajo za zdravju nevarna početja.

Če kuhate na plinskem štedilniku, poskrbite za dobro zračenje.

Da je kajenje za zdravje izjemno škodljiva razvada, je dejstvo, ki je najbrž že vsakomur povsem dobro znano. Manj znano pa je, da obstaja nemalo drugih navad, ki na naše zdravje vplivajo prav tako slabo kot vdihavanje dima iz palčk. Oglejte si nekaj takih in se jim poskušajte izogniti.

Dolgotrajno sedenje

Kljub redni vadbi vsakodnevno dolgotrajno sedenje na organizem vpliva izjemno škodljivo, saj prizadene vse dele telesa ter tudi um. Hkrati še poslabša vsako, morda že prisotno zdravstveno težavo. Če torej opravljate pretežno sedeče delo, si najmanj vsako uro privoščite desetminutno razgibavanja. Po osmih urah delavnika pa naj sledi obvezno polurno gibanje: po mestu, po stopnicah, na malico ali po nakupih se odpravite peš, in kadar je le mogoče, dodobra pretegnite noge. Tako boste koristili krvnemu pretoku, srcu, nogam, hrbtenici, vratu, skratka vsemu telesu.

Preveč mesa v prehrani

Če ste ljubitelj mesa, vam to najbrž ne bo všeč, a vendar velja, da z rdečem mesom ne gre pretiravati. Nihče ne trdi, da bi se mu morali odpovedati, omejite pa količino. Čeprav je rdeče meso bogat vir železa, lahko prekomerno uživanje vodi do bolezni srca in ožilja ter raka, opozarjajo britanski nutricionisti. Po njihovih priporočilih naj odrasli ne bi zaužili več kot 70 gramov rdečega mesa na dan in ne več kot 500 gramov na teden. In to je resnično zgornja meja.

Kuhanje na plinskem štedilniku

V nasprotju z električnim ima slab točko: med kuhanjem na plinskem gorilniku se v zrak sproščajo ogljikov monoksid, dušikov dioksid in formaldehid. Prav te pline pa se vdihava tudi med pasivnim ali aktivnim kajenjem, so dokazali škotski znanstveniki z univerz Aberdeen in Napier. Ni treba menjati kuhinjske opreme, poskrbite pa, da bo tedaj, ko boste kuhali na plinu, res dobro zračenje prostora in po možnosti vedno vključite kuhinjsko napo. Tako je mogoče škodljive pline zmanjšati tudi do 90 odstotkov.

Obisk solarija

Dosledno se zavarujemo pred soncem, še vedno pa neredko pozabljamo, da tudi umetno ni dobro za nas. V Avstraliji so, denimo, zaradi tega uporabo solarija celo prepovedali, pri nas tako daleč še nismo, kljub temu pa naj bo prisotna zavest, da zdravo sončenje ne obstaja, tisto v solariju je celo še bolj neprijazno kot ono na naravnem soncu.

Kronično pomanjkanje spanja

Vsak organizem potrebuje vsaj šest ur spanja, in to vsak dan. Sicer se poveča tveganje za visok krvni tlak, bolezni srca, slab spomin in slabo koncentracijo. Utrujenost ni naravni pojav, zato se nanj nikar ne poskušajte navaditi, ampak si raje privoščite dovolj spanja. Odrasla oseba ga potrebuje od sedem do osem ur na noč.

Deli s prijatelji