HOMEOPATIJA

Natrium sulfuricum: odpravlja težave z glavo

Objavljeno 24. marec 2013 17.00 | Posodobljeno 24. marec 2013 17.00 | Piše: Tadeja Rajer

Čudovita sol: tako je natrijev sulfat poimenoval Johann Glauber, ki je v laboratoriju prvič pripravil njene kristale.

Natrijev sulfat se uporablja pri težavah zaradi poškodbe glave.

Natrium sulfuricum je homeopatsko zdravilo mineralnega izvora, ki je že eno leto na voljo tudi v slovenskih lekarnah. Pripravi se iz natrijevega sulfata, ki se v naravi nahaja v mineralu glauberit. Spada med najpomembnejšo sestavino morij, slanih jezer ter naravnih mineralnih vod iz termalnih izvirov (npr. donat in podobne). V laboratoriju je njene brezbarvne kristale v sedemnajstem stoletju prvič pripravil nemški kemik Johann Glauber, zato jo imenujemo tudi glauberjeva sol. Sam jo je poimenoval sal mirabilis – čudovita sol. Pri pionirskem raziskovanju je predvidel njeno uporabnost v industriji in medicini in to objavil v svojih delih. Uporablja se pri izdelavi papirja, lepenk, stekla, proizvodnji barvil, čistil in kot surovina za pripravo kemikalij in zdravil. V medicinske namene je znana raba soli kot odvajalo ali zunanje za zdravljenje okuženih ran, v homeopatiji pa se po principu podobnosti jemlje pri težavah s prebavo in jetri, pri težavah, ki nastopijo zaradi poškodbe glave, in tudi pri astmi. Čeprav je zdravilo na voljo v lekarnah, se pri resnejšem obolenju ali poškodbi ne zdravimo sami, temveč poiščemo pomoč homeopata.

Natrijev sulfat predpišemo po poškodbi glave, zlasti kadar arnika, običajno zdravilo za prvo pomoč, ne odpravi simptomov v celoti in bolečina ne preneha niti ob njenem jemanju. Blažje poškodbe ali praske lahko mirno oskrbimo sami, pri vsaki resnejši poškodbi, kamor uvrščamo poškodbe glave, pa poiščemo medicinsko prvo pomoč. Sočasno jemanje homeopatskih zdravil pomaga, da se telo hitreje opomore. Pogoj je le, da se značilnosti zdravila ujemajo s težavo. Ker se lahko stanje ob jemanju homeopatskih zdravil drastično izboljša, saj odpravi šok in bolečino, pa resnosti stanja ne podcenjujemo. Če dajemo prvo pomoč osebi s poškodbo glave, jo ohranjamo čim dlje pri zavesti, spanec namreč lahko zabriše znake zmedenosti ali pa oseba pade v komo. Zdravnika obiščemo tudi ob navidezno blažji poškodbi, če se pojavi dremavost in zmedenost, nezavest, potenje, nenavadna žeja ali kadar zenice ne reagirajo na svetlobo.

Čeprav je zdravilo na voljo v lekarnah, se pri resnejšem obolenju ali poškodbi ne zdravimo sami, temveč poiščemo pomoč homeopata.

Zdravilo pomaga tudi pri glavobolu, še posebno tistem, ki nastane zaradi poškodbe glave in ga spremljata izrazita občutljivost za svetlobo ali čezmerno slinjenje. Natrijev sulfat se predpiše osebi, ki je depresivna ali naveličana življenja. Pogosto so takšne globoke čustvene spremembe, ob katerih se lahko pojavijo depresivne misli o končanju življenja, posledica poškodbe glave. Po poškodbi se oseba, ki je bila prej vesela, popolnoma spremeni, značilno pa je tudi, da postane izjemno občutljiva za hrup.

Natrium sulfuricum je primeren za osebo, ki je izrazito občutljiva za vlažno, hladno in mokro ali tudi toplo in mokro. Bolje se počuti na svežem zraku, nima pa rada toplih in zatohlih prostorov. Težave se običajno pojavijo po določenem času pri bivanju v vlažnih krajih ali vlažnem stanovanju. Včasih lahko takšne razmere sprožijo astmo – obolenje, pri katerem je oteženo dihanje; natrium sulfuricum je v tem primeru učinkovito zdravilo, a le če se simptomi ujemajo. Na splošno velja, da je oseba, za katero je primeren natrijev sulfat, resna, zadržana, odgovorna, osredotočena na delo, a hkrati tudi zelo občutljiva, predvsem za situacije, ki ogrožajo njeno varnost. Značilno je, da jih lahko spravi do solz že glasba, ki jih spomni na žalosten dogodek, npr. izgubo ljubljene osebe, saj vzbuja občutek, da so prikrajšani za bližino, zaupnost in predanost.

Kdaj pomislimo na jemanje natrium sulfuricuma?

•• po poškodbi glave, npr. glavobolu, depresiji ali čustvenih problemih,
•• pri težavah s prebavo, driski, napenjanju, bolezni jeter, ki nastopijo zaradi vlage (astma).
Izboljšanje: svež zrak, vetrovi.
Poslabšanje: zjutraj, vlaga, uživanje škrobnate hrane. 

Uporablja se še pri težavah s prebavo, na primer napihnjenem trebuhu s spahovanjem in vetrovi, ki se povečajo po zajtrku. Lahko se pojavi tudi blažja driska ali kolike oziroma krči, ki se izboljšajo po iztrebljanju. Pri driski je zdravilo izbora natrijev sulfat, če jo spremljajo glasovi – klokotanje in kruljenje v trebuhu, blato je vodeno in neprijetnega vonja tako kot glasni in eksplozivni vetrovi. Odvajanje plinov izboljša počutje, poslabša ali povzroči pa jo uživanje škrobnate hrane ali sadja. Učinkovit je pri težavah z jetri, žolčnikom, trebušno slinavko in vranico. Med težave z jetri spada vnetje jeter ali hepatitis, žolčni kamni, za katere je značilno trpko spahovanje in zlatenica, rumenkasta obarvanost kože zaradi povečanja žolčnih barvil v krvi.

Seveda se lahko predpiše še pri marsikateri drugi težavi, kadar se simptomi in stanje osebe ujemajo s simptomi in splošnimi značilnostmi natrijevega sulfata. Da ne bo zmede, pomote ali razočaranja, če zdravilo ne bi delovalo, je najbolje, da svetovanje prepustite homeopatu.

Deli s prijatelji