Dan potem

Naspimo se

Objavljeno 10. januar 2012 11.27 | Posodobljeno 10. januar 2012 11.27 | Piše: Melita Meršol

Praznikov in z njimi neprespanih noči je nepreklicno konec.

Samo spočiti smo lahko neskončno lepi.

Ujeti in zagnati bo treba stari ritem, kar velja še zlasti za spanje, na katero vpliva veliko dejavnikov. Poleg postelje in ugodne temperature ter vlage v spalnici moramo poskrbeti za ustrezen vzglavnik, pravi položaj, posteljnino. Upoštevati je treba nekatera koristna navodila, ki vodijo do dobrega spanca, po katerem se zbudimo spočiti. Pri tem ne pozabimo: če smo naspani, se zagotovo zbudimo tudi lepši. Noč namreč kaže svojo moč tudi na koži. Spanje je zagotovo eden izmed najpomembnejših procesov organizma za normalno življenje vsakega človeka. Odrasli v povprečju spimo osem ur na noč. Tisti, ki si jih privoščijo manj kot šest, se čez dan večkrat počutijo utrujene. Zagotovo za večino med nami velja, da je popolnoma vseeno, kdaj moramo vstati – budilka vedno zvoni prezgodaj.

Koristni namigi za spodbujanje spanca

● Navaditi se je treba, da vsak dan hodimo spat ob isti uri, enako velja za vstajanje.

● Preden se odpravite spat, vedno prezračite sobo, poleti pa imejte okno čez noč odprto, saj se dokazano bolje spi v hladnejših prostorih. A ker se takrat zniža telesna temperatura, se oblecite topleje, ker tople noge in roke privabijo spanec.

● Tišina in mir sta zelo pomembna. Hrup, izmerjen zunaj spalnega prostora, ne sme presegati 40 dB.

● Če ne morete zaspati ali se prebudite sredi noči, spanca pa ni od nikoder, najpozneje po dvajsetih minutah budnosti zapustite posteljo. Vzemite v roke knjigo, poslušajte glasbo ali preglejte elektronsko pošto. Ostanite budni in počakajte, da vas zaspanost znova zvabi v posteljo.

● Stres je najhujši povzročitelj slabega spanja, saj spremeni hormonsko delovanje telesa. S pozitivnimi mislimi se poskusimo razvedriti in pozabiti na vsakodnevne skrbi ter obveznosti.

● Dober spanec je nujen za normalno delovanje možganov. Njegovo pomanjkanje lahko vpliva na spremembo razpoloženja, upad zaznavnih sposobnosti ali nepravilno izločanje hormonov.

● Pomembna je redna telesna aktivnost, vendar ne pozno zvečer. S sproščenimi in z malo utrujenimi mišicami bolje spimo, kar dosežemo že s polurnim sprehodom. Tri ure pred spanjem pa si nikar ne privoščimo hudega telesnega ali duševnega napora.

● Zadnji obrok morate zaužiti vsaj štiri ure pred odhodom v posteljo.

● Spalnica je namenjena spanju, zato je priporočljivo, da v postelji ne jemo, ne gledamo televizije in ne uporabljamo računalnika.

● Ponoči vas utegnejo razburiti televizijske kriminalke ali grozljivke pa tudi resni pogovori ali prepiri s partnerjem. Ko se boste ulegli, ne boste mogli takoj zaspati, saj živčni sistem potrebuje čas za umiritev. Premislite o tem.

VEČ V TISKANI IZDAJI PRILOGE ONA

Deli s prijatelji