HOMEOPATIJA

Naravna pomoč proti glavobolu

Objavljeno 24. januar 2014 17.00 | Posodobljeno 24. januar 2014 17.00 | Piše: Tadeja Rajer

Bolečinam v glavi botrujejo različni vzroki, zato je glavobola več vrst.

Poznamo mnogo vrst glavobola z različnimi bolečinami.

Pod medicinsko diagnozo glavobol uvrščamo vse bolečine v glavi. Nastanejo zaradi različnih vzrokov, zato poznamo tudi več vrst glavobola. Najpogosteje se srečujemo z bolečino v predelu čela, ki spremlja povišano temperaturo pri virozah ali drugih vnetjih.

Če bi v času bolečine mikroskopsko pogledali v notranjost, bi opazili bodisi razširitev ali zoženje krvnih žil v glavi. Dejavniki, ki vplivajo na žile, so številni – od nahladitve, prehlada, preobremenjenosti mišic, motenj v hormonskem ravnovesju do vnetja živcev in drugih. Največkrat pa so globlji, imenujemo jih tudi psihični, kot npr. notranji konflikti, depresija, jeza, žalost ali strah.

Pri blažjem glavobolu si pomagamo sami tako, da se sproščamo in počivamo. Čas za dejavnosti, ki radostijo, in za počitek že vnaprej uvrstimo na seznam nujnih opravil. Dobrodošle so vse aktivnosti, ki umirjajo telo in duha – od tople kopeli, masaže do katerekoli dejavnosti, ki veseli, a hkrati sprošča – prijateljskega klepeta, vrtnarjenja, ogleda lahkotnega filma, plesa in podobno. Napetosti lahko še dodatno sprostimo s tehnikami dihanja, izogibamo pa se kajenju.

Pri blažjih glavobolih uživamo od zelišč njivsko meto in polaj. Sivkin čaj pomiri glavobol, ki nastane zaradi nemira ali čezmerne razdražljivosti, od nekdaj pa so za odpravljanje bolečin uporabljali vrbovo lubje, iz katerega so izolirali danes najbolj poznano protibolečinsko učinkovino – acetilsalicilno kisilno.


Pri glavobolu lahko pomagajo:

•• nux vomica,
•• pulsatilla,
•• bryonia,
•• arsenicum,
•• aconitum,
•• belladonna,
•• rhus toxicodendron,
•• kalium bichromicum idr.
 
 
  

Občasne, blažje ali tudi priložnostne glavobole, ki so posledica stresa, pomanjkanja spanja, čezmernega uživanja alkohola, tobaka ali kave, lahko v obliki prve pomoči lajšamo s homeopatskimi zdravili sami. V to skupino spadajo tudi glavoboli pri gripi, spremembi vremena ali težkem telesnem naporu. Poleg tega, da poiščemo ustrezno zdravilo, odpravimo tudi vzroke – zmanjšamo uživanje alkohola, se naspimo ali si vzamemo nekaj dni oddiha, če smo izčrpani. Možno ga je odpraviti že s svežim zrakom, zlasti če nastane zaradi zadrževanja v zaprtem prostoru s slabim, zadušljivim zrakom. Za vse druge vrste glavobola, ki so resnejši in se ponavljajo, pa poiščemo strokovno pomoč. Če se pojavlja redno, ga ne zanemarimo, protibolečinska zdravila pa uživamo samo občasno.

Tudi klasična medicina uči, da se pojavlja glavobol na raznih predelih, npr. v čelu, zatilju ali sencih, ter se izraža z različnimi bolečinami – zbadajočimi, kljuvajočimi, topimi itd. Zanj obstaja veliko različnih homeopatskih zdravil, pri predpisu pravega pa je pomembna vsaka podrobnost o vrsti bolečine. Pri glavobolu, ki nastopi kot posledica mačka, predpišemo nux vomico, pulsatillo ali bryonio, zaradi nahladitve z mrzlim vetrom ali kot posledico šoka in straha, s pojavom nenadne močne bolečine pa aconitum ali belladonno. Zadnjo lahko uporabimo tudi pri bolečini, ki nastopi po umivanju las, če je kljuvajoča, se pojavi med menstruacijo ali zaradi čezmernega izpostavljanja soncu. Z arsenicumom lajšamo bolečine v glavi zaradi prevelikega pričakovanja ali izčrpanja. Bryonia pomaga pri spremembi suhega v vlažno in megleno vreme, glavobol zaradi zmočenja pa odpravlja rhus toxicodendron. Kalium bichromicum lajša bolečne v glavi, ki se pojavljajo v majhnih točkah, in je pogosto posledica sinusitisa – vnetja obnosnih votlin, pri glavobolu zaradi prenaprezanja oči pa pomislimo na lycopodium, natrium muriaticum ali drugo zdravilo, ki ustreza težavi.

 image
 
Pomagajo tudi zelišča, na primer njivska meta, polaj, sivka ali vrbovo lubje.



Homeopatsko – celostno zdravljenje glavobola poteka drugače kot v klasični medicini, kjer zaužijemo protibolečinsko zdravilo in glavobola več ne čutimo. Pri homeopatskem zdravljenju se pogosto na začetku znaki še okrepijo. Kljub temu pa so homeopatska zdravila izjemno učinkovita pri zdravljenju glavobola, saj z njimi na dolgi rok odpravimo vzrok, glavobol pa postaja sčasoma redkejši, vse dokler ne izzveni.

Pri blažjih oblikah se lahko posvetujemo s homeopatom v lekarni, pri hujših, npr. emocionalnih ali kroničnih, pa poiščemo pomoč homeopata z licenco, ki predpiše težavam ustrezno zdravilo za vsakega posameznika in spremlja zdravljenje. Pomoč poiščemo tudi pri tako imenovanih cluster glavobolih ali glavobolih v rojih, za katere so značilni napadi bolečine, ki trajajo do dveh ur, nato pa spet izginejo. Ker so lahko bolečine v glavi samo spremljevalec drugih, nevarnejših bolezni, npr. meningitisa, visokega krvnega pritiska, kapi in tumorjev, moramo v primeru, ko trajajo dlje, poiskati zdravniško pomoč. Zdravnika obiščemo tudi pri močnem, pogostem glavobolu z motnjami vida, če traja neprekinjeno več kot 3 do 4 dni, se pojavi vrtoglavica ali izčrpanost in pomanjkanje koordinacije ali pa ga spremlja visoka vročina, saj lahko opozarja na resnejše obolenje.

Deli s prijatelji