HOMEOPAT SVETUJE

Naravna poletna lekarna

Objavljeno 11. julij 2014 21.00 | Posodobljeno 11. julij 2014 21.00 | Piše: Tadeja Rajer

Na počitnice, naj bo ob morju ali v gorah, vzamemo tudi homeopatski komplet prve pomoči: homeopatska zdravila so učinkovita in delujejo hitro pri številnih akutnih težavah.

Za pomoč po pikih uporabimo homeopatska zdravila. Foto: Shutterstock

Pozdrav poletju je uspešno za nami, pred nami pa dolgo vroče poletje – potovanja, pikniki, izleti, kopanje, sončenje, poležavanje, športanje in druge poletne radosti. Za brezskrbno preživljanje počitnic, bodisi na morju, v gorah bodisi v termalnih parkih, poskrbimo tudi s kompletom za prvo pomoč. Homeopatska zdravila so učinkovita in delujejo hitro pri številnih akutnih, torej trenutnih zdravstvenih težavah, posebno če se vzamejo takoj po poškodbi ali pojavu simptomov. Pri pravilnem jemanju nimajo stranskih učinkov in ne motijo delovanja klasičnih, zato jih lahko jemljejo tudi osebe, ki se zdravijo kronično. Kljub izjemni koristnosti z uporabo homeopatskih zdravil ne pretiravamo – vzamemo jih le, če je težava resnejša. V nujnih primerih poleg homeopatskega zdravljenja vedno obiščemo zdravnika oziroma se z njim posvetujemo, če se stanje v nekaj dnevih ne izboljša. Za lajšanje blažjih težav lahko vprašamo za nasvet homeopata v lekarni.

V potovalni komplet prve pomoči dodamo za:

•• poškodbe: arnico, hypericum, rhus toxicodendron, bryonio,

•• opekline: arnico, apis, belladonno,

•• pike: ledum, staphysagrio, apis, lachesis, arnico, hypericum,

•• boleče grlo: aconitum, belladonno, bryonio, hepar sulfuris.

Kaj vzeti?

Če preživljamo počitnice aktivno, bodo prišla prav nekatera homeopatska zdravila, ki pomagajo pri poškodbah, da si telo hitreje in v celoti opomore. Najpomembnejša med njimi je arnika – t. i. univerzalno homeopatsko zdravilo za vsako vrsto poškodbe, zlasti kadar jo spremlja čustveni pretres ali šok. Gorska dama prve pomoči lahko postane naša stalna sopotnica na počitnicah pa tudi doma. Lajša težave pri zvinih, izpahih, udarninah, odrgninah in zmečkaninah. Če jo vzamemo takoj po poškodbi, preprečuje otekanje in nastanek modric. Pri poškodbah lahko koristijo tudi hypericum, rhus toxicodendron, bryonia, ruta, symphytum, ledum, calcarea carbonica oziroma katero koli drugo zdravilo, ki je podobno težavi.

Če se odpravljate na sonce, velja kot najboljše preventivno zdravilo izogibanje najmočnejšim sončnim žarkom, posebno če spadate med tiste z občutljivejšo kožo. Kadar preventiva ne zaleže, lahko posledice pordečelosti ali sončnih opeklin učinkovito lajšamo tudi homeopatsko z belladonno, apisom ali cantharisom. Ne bo škodilo, če je v kompletu tudi causticum, čeprav je navadno prva pomoč pri hujših opeklinah – jemlje se pri poškodbah globljih plasti kože, ko se tvorijo mehurji, zato se po oskrbi s prvo pomočjo posvetujemo o nadaljnji rabi s homeopatom.

Zdravilo številka ena, ki ne sme manjkati v kompletu za lajšanje pikov, je ledum. Uporablja se pri pikih oziroma ugrizih insektov ali živali, tako pri ljudeh kot živalih. Ublaži srbenje, razkuži rano in preprečuje morebitno vnetje. Pomagamo si lahko tudi s staphysagrio, pri resnejši reakciji z apisom, modrikasti barvi kože z lachesisom, če je predel gnojen in kot obtolčen, pa vzamemo arnico ali hypericum. Za odpravo posledic pika je možno izbrati tudi katero koli drugo zdravilo, ki se najbolj ujema s težavo, vendar se raje posvetujmo s homeopatom, posebno če zdravil in načina homeopatskega zdravljenja ne poznamo.

Zdravila je potrebno poznati

Za bolečine v grlu ali poletne viroze je treba za predpis poznati zdravila in njihove lastnosti, saj jih izberemo na podlagi znakov, ki se razvijejo pri osebi in ne samo na podlagi medicinske diagnoze – npr. bolečin v grlu. Zdravilo, ki lahko deluje čudežno, če ga vzamemo takoj, ko začutimo, da se nekaj dogaja, ni pa še drugih znakov, je aconitum. Pomembno je, da tudi počivamo. Ko se razvijejo drugi znaki, deluje aconitum najbolje pri suhem, rdečem grlu s pekočo in zbadajočo bolečino. Pri bolečem grlu pomaga še belladonna, kadar je oseba zaradi bolečin neješča, bryonia, hepar sulfuris pa predpišemo osebi, ki ima občutek, da se ji je v grlu zataknila kost ali trn. Pogosto izbiramo še med apisom, siliceo ali mercuriusom.

V lekarno spakiramo tudi košček dobre volje in vreme, poletno razpoloženje pa bo dodalo svoje, tako da virusi, bakterije ali poškodbe ne bodo imeli možnosti vstopa in delovanja. Ko se vrnemo, pa ponovno veselo na delo.



 

Deli s prijatelji