KONJUKTIVITIS

Naravna lekarna: vnetje oči

Objavljeno 29. julij 2014 19.05 | Posodobljeno 29. julij 2014 19.06 | Piše: Tadeja Rajer

Tudi poleti lahko trpimo zaradi konjuktivitisa.

Vzroki za nastanek konjunktivitisa, kakor strokovno imenujemo vnetje očesne veznice, tanke opne, ki pokriva notranjo stran veke in beločnice, so različni, najpogosteje pa se pojavi ob prehladu kot posledica okužbe, alergijske reakcije, npr. preobčutljivosti za cvetni prah ali zaradi draženja oči s kemikalijami, tujki ali pa zrnci peska. Oči lahko vzdražijo tudi izpostavljenost hladnemu ali ostremu vetru ali pa sončni žarki, posebno če se odbijajo od vodne gladine. Po navadi se začne vnetje z draženjem, srbenjem, pordečelostjo očesa oziroma beločnice, izdatnim solzenjem, motenim ali zamegljenim vidom in povečano občutljivostjo za svetlobo. Če gre za gnojno vnetje, ko se čezmerno razmnožijo bakterije, lahko izloček porumeni in postane gost ter se veke zlepijo.

Pri zelo hudih bolečinah v enem ali obeh očesih, pordečelostjo, občutljivostjo za svetlobo in opešanim vidom je treba k zdravniku, saj se lahko konjunktivitis včasih razvije v obliko, ki je vidu škodljiva oziroma kažejo težave na drugo notranjo očesno bolezen ali poškodbo roženice. Konjunktivitis, ki je posledica alergijske reakcije ali izpostavljenosti kemikalijam, npr. kloru v bazenu, po navadi izzveni in se ne pojavi, če se izogibamo kontaktu z dražečo snovjo. Ker je to skoraj nemogoče, si lahko uspešno pomagamo tudi s homeopatskimi zdravili, ki dolgoročno odpravljajo občutljivost, vendar se v tem primeru zdravimo po posvetu s homeopatom. Zdravniki ali okulisti predpišejo pri alergijskem konjuktivitusu pogosto klasične kapljice, ki zmanjšajo občutek draženja, pri infekcijskem pa antibiotične kapljice.

Da se konjunktivitis ne širi, se izogibamo dotikanju oči in si pogosteje umivamo roke, sploh preden nanašamo kapljice, med vnetjem pa ne nosimo kontaktnih leč. Oči ne mencamo ali uporabljamo kapljic s kortikosteroidi (npr. kortizonom), še posebno če jih ni predpisal zdravnik. Sami si pomagamo tako, da nežno spiramo oči in jemljemo ustrezno homeopatsko zdravilo, ki so dobra izbira za vse, ki prisegajo na naravno. Kljub temu da gre za vnetje oči, jih uporabljamo notranje – tako, da jih zaužijemo skozi usta ali peroralno, saj delujejo celostno – okrepijo organizem, da se pozdravi sam.

Na splošno deluje dobro pri vnetju oči euphrasia ali smetlika. Je zanesljivo zdravilo, kadar pečejo, se čezmerno solzijo, oseba pa ima občutek peska v očeh in je občutljiva za svetlobo. Značilno je, da so solze vroče, pekoče in dražeče, veznice pordečele ter otečene, izloček pa je lahko tudi gnojen. Pri nenadnem in hujšem vnetju z močno občutljivostjo za svetlobo lahko pomislimo tudi na belladonno, aconitum ali apis, pri gnojnem vnetju, ki se običajno razvije postopoma, pa se dobro obnesejo pulsatilla, rhus toxicodendron ali dulcamara. Belladonna odpravlja vnetje z živo rdečo in otečeno veznico, ki nastopi po vlažnem in hladnem vremenu ali prepihu, lahko pa tudi soncu. Pogosto opazimo vnetje po umivanju las. Zenice so po navadi razširjene, oči pa najprej suhe in pečejo, pozneje pa se začnejo solziti. Aconitum pomaga pri rdečih, suhih in vročih očeh, z občutkom peska v očeh in otečenimi vekami. Posebej je učinkovit, kadar se pojavi vnetje po vlažnem ali hladnem suhem vremenu, prav tako pa pri preutrujenosti ali tujkih v očeh. Apis deluje dobro pri pekočih, zbadajočih bolečinah, ki jih olajša hladen obkladek, pulsatilla pa pri zlepljenih bolečih in rdečih očeh, s suhim občutkom, a gostim, rumenkastim izločkom, ki ne draži. Oseba je običajno jokava in potrebuje tolažbo. Med često predpisanimi zdravili najdemo tudi hepar sulfuris, siliceo, argentum nitricum ali katerokoli drugo homeopatsko zdravilo, ki ustreza znakom. Pri infekciji oči dojenčkov poiščemo profesionalno pomoč, če se ne pozdravi hitro in popolnoma v par dneh. Medicinsko in homeopatsko pomoč poiščemo tudi kadar težave kljub samopomoči vztrajajo.

V poletno lekarno za konjunktivitis dodamo:

•• euphrasio,

•• belladonno,

•• aconitum,

•• apis,

•• pulsatillo,

•• dulcamaro in druga, ki jih jemljemo po posvetu s homeopatom.

Deli s prijatelji