HOMEOPATIJA

Naravna lekarna: prebavne motnje

Objavljeno 20. julij 2013 20.00 | Posodobljeno 20. julij 2013 20.00 | Piše: Tadeja Rajer

Nepazljivost pri izbiri hrane in vročina lahko hitro povzročita prebavne težave, te se še zlasti rade pojavijo, kadar počitnikujemo v eksotičnih deželah.

Julij je idealen čas za predajanje kulinaričnim užitkom in poletnim osvežitvam, a odsotnost domače kuhinje, nepazljivost pri izbiri hrane, vročina ali občutljivost za temperaturne razlike lahko hitro povzročijo prebavne težave. Najpogosteje, če počitnikujemo v vzhodnih ali eksotičnih deželah. Da bo težava minila skoraj neopazno in da po njej ne bo ostala izčrpanost, kar bi lahko pokvarilo dneve, namenjene uživanju, si že pred odhodom pripravimo homeopatski komplet, ki bo v pomoč ob akutnih težavah.

V komplet prve pomoči za prebavne težave, diarejo (ali drisko), spadajo arsenicum album, bryonia, phosphorus in veratrum album. Za boljši občutek dodamo še carbo vegetabilis in okubako, izberemo pa lahko tudi katero koli drugo zdravilo, ki se v celoti ujema s težavo, a le če poznamo homeopatska zdravila in njihovo delovanje, sicer izbiro prepustimo izkušenemu homeopatu.

Arsenicum izberemo pri akutni zastrupitvi s hrano. Najbolj pomaga pri driski, ki jo lahko spremljata bruhanje in slabost, nastopi pa zaradi zaužitja pokvarjene hrane, težko prebavljivega sadja ali preobčutljivosti za hladno pijačo. Pogosto se ob težavi pojavijo pekoče bolečine, občutki panike in skrb glede ozdravitve, zato oseba čuti delno olajšanje, če ima dobro domačo ali zdravniško oskrbo.

Phosphorus predpišemo pri obilni in vodeni driski ali kadar je v blatu opaziti sledi krvi. Značilno je, da ima oseba željo po velikih količinah hladne vode, ledenih pijačah ali sladoledu, ki jih lahko zaradi prebavnih težav hitro izbruha. Potrebuje sočutje, ljubkovanje in tolažbo, kar znatno izboljša zaskrbljenost.

Za prebavne motnje, drisko, naj bodo v kompletu prve pomoči:

•• arsenicum album,
•• phosphorus,
•• bryonia,
•• veratrum album,
•• okoubaka aubrevillei,
•• carbo vegetabilis. 
 

Bryonia lajša drisko, ki se pojavi zaradi vročine in uživanja mrzlih pijač, ko je telo pregreto, ali kislega sadja. Značilno za osebo, ki potrebuje bryonio, je, da je izjemno žejna, pomagata pa ji mirovanje in tišina.

Veratrum album se uporablja v primerih hude driske, ki jo lahko spremljajo bruhanje ali boleči krči, preprečuje pa tudi šibkost, ki nastopi po omenjenih težavah. Značilno je, da se oseba pri težavi poti predvsem po čelu, znoj je hladen.

Carbo vegetabilis, tako imenovano zdravilo ponovnega oživljenja, dobro deluje, kadar je zaradi posledice akutne bolezni, pri npr. zastrupitvi s hrano, oslabljeno delovanje prebavnih organov, oseba pa je zaradi tega povsem izmučena. Ker odpravlja tudi prebavne motnje s hudimi vetrovi, je to nepogrešljivo zdravilo v naši lekarni.

image
Prehladne osvežilne pijače so lahko povod za drisko, ki jo lajšamo z bryonijo.

Preden posežemo po zdravilih, si v primeru blažjih težav najprej pomagamo sami. Homeopatska zdravila, čeprav so varna in naravna, vzamemo samo takrat, ko telo potrebuje dodatno pomoč. Driska je sicer neprijetna prebavna težava, a vendarle samo naravna obramba, pri kateri se iz telesa izločijo snovi, ki bi sicer lahko škodile. Prvi ukrep samozdravljenja je, da ne uživamo trdne hrane, izogibamo se tudi mleku in mlečnim izdelkom, ki niso fermentirani, kar za odraslega ne bi smel biti problem. Previdneje ravnamo pri otrocih, še posebno smo pozorni na znake dehidracije (pomanjkanja vode v telesu) pri mlajših od 6 mesecev ali kadar driska traja dlje. Takrat je pomembno, da nadomeščamo izgubo tekočine s povečanim vnosom vode, sveže stisnjenih sadnih sokov brez dodanega sladkorja, čajev, zelenjavne ali riževe juhe. Izgubo tekočine ob hujši driski nadomeščamo z rehidracijskim praškom, ki je na voljo v vsaki lekarni. Če ga nimamo, ga lahko pripravimo sami, tako da v 0,56 l vode zmešamo četrtino žličke kuhinjske soli in pol žličke sladkorja ali medu. Tako pripravljeno tekočino pijemo po žlici na vsakih 15 minut. Trdno hrano po bolezni uvajamo postopoma, začnemo z brezmastno, dietno hrano – npr. razkuhanim belim rižem, banano, manj mastnim oziroma kozjim jogurtom, ovseno kašo, kuhano zelenjavo ali kuhanimi jabolki.

V primeru trdovratne driske, sploh če se pojavi izčrpanost ali uvel videz kože, poiščemo medicinsko pomoč. Ta bo potrebna tudi, če se pojavi huda bolečina v predelu trebuha, ki traja več ur in se povečuje. Če smo se samozdravili s homeopatskimi zdravili in po nekaj dnevih ni izboljšanja, se o nadaljnjem zdravljenju posvetujemo s homeopatom.

Deli s prijatelji