HOMEOPATIJA

Naravna lekarna: potovalna utrujenost

Objavljeno 20. julij 2014 13.40 | Posodobljeno 20. julij 2014 13.42 | Piše: Tadeja Rajer

Potovalna bolezen je v resnici prehodna motnja običajnega biološkega ritma.

Pri daljšem potovanju z menjavo časovnih pasov lahko nastopi utrujenost ali jet lag. Foto: Shutterstock

Potovalna utrujenost, imenovana s tujko jet lag, je težava, ki nastopi zaradi menjave časovnih pasov pri daljšem potovanju. Pravzaprav je ne moremo prištevati med pravo zdravstveno tegobo ali bolezen, je samo prehodna motnja običajnega biološkega ritma. Znaki so podobni kot pri zamenjavi cirkadianega ritma dneva ali noči, ki se lahko zgodi pri dojenčkih ali delu v različnih izmenah – enkrat podnevi in drugič ponoči: utrujenost in nespečnost. Zaradi težav s spanjem se pogosto pojavijo motnje s koncentracijo, glavobol, razdražljivost ter prebavne nevšečnosti. Pri potovanju v druge časovne pasove je moten ustaljen ritem, ker se dan in noč izmenjujeta drugače, kot je oseba navajena. Ker se spremenijo ritmi, ki narekujejo čas hranjenja, spanja, telesno temperaturo, delovanje hormonov, prilagajanje organizma pa je zakasnjeno, se pojavijo simptomi nespečnosti in utrujenosti.

Potovalna utrujenost ni bolezen, a si lahko osebe, ki pogosto potujejo, pomagajo tudi s homeopatskimi zdravili.

Hitrost prilagajanja je odvisna od posameznika oziroma je individualna – nekateri skoraj nimajo težav oziroma se spremembi prilagodijo zelo hitro, pri drugih pa lahko traja nekaj dni. Pri menjavi enega ali dveh časovnih pasov se običajno znaki še ne pojavijo. Ker uvrščamo sposobnost prilagajanja med posameznikove značilnosti, je možno težave uspešno odpravljati s homeopatijo celostno ali konstitucijsko. To pomeni, da se jemlje homeopatsko zdravilo, ki ustreza osebi individualno in ga predpiše homeopat po daljšem svetovanju. Če ne potujemo pogosto in se pojavijo omenjene težave samo občasno, si lahko pomagamo s homeopatskimi zdravili tudi sami. Pri samozdravljenju je dobrodošlo, če poznamo način delovanja zdravil in filozofijo homeopatskega zdravljenja, saj bomo lažje določili zdravilo in hitreje odpravili simptome.

V poletno lekarno za potovalno utrujenost dodamo:

•• anamirto cocculus,
•• arnico,
•• gelsemium.

Kot akutno zdravilo pri jet lagu predpišemo od homeopatskih zdravil najpogosteje anamirto cocculus. Ta odpravlja težave pri spanju in utrujenost zaradi neprespanih noči. V akutnih primerih se priporoča jemanje enkrat na dan že dva dni pred potovanjem oziroma poletom pa vse do tri dni po njem, vendar ga ne jemljemo prepogosto ali predlogo, da ne povzroči ravno nasprotnega učinka – pretirane zaspanosti. Ker je cocculus tudi eno izmed zdravil, ki odpravlja potovalno slabost ali morsko bolezen, je dobrodošel v poletni lekarni popotnikov s težavami na poti – bodisi s čolnom, ladjo ali pa avtobusom. Pri premagovanju potovalne utrujenosti pomaga tudi arnica, gelsemium pa uporabimo, kadar spremlja utrujenost občutek paralize.

Napotki, kako ublažiti jet lag oziroma se čim prej navaditi na spremenjen dnevno-nočni ritem, so različni. Najpogosteje se svetuje, da daljši let prespimo in se takoj po prispetju na kraj destinacije začnemo prilagajati novemu času. To pomeni, da če prispemo v novo cono zvečer, gremo spat ob običajni uri po novem času, čeprav morda še nismo zaspani, ob jutranjem pristanku pa ostanemo aktivni, čeprav nas morda vleče k počitku. K hitrejšemu navajanju na nov časovni pas naj bi pripomoglo tudi postenje. Če vsaj 12 ur ne uživamo hrane, bo prvi obrok telo avtomatsko sprejelo za zajtrk in bo tako uspešno vkorakalo v začasne počitniške navade.

Znaki so motnje v ritmu spanja in utrujenost.

Jet lag je večja nadloga pilotov, osebja letalskih posadk, profesionalnih športnikov ali posameznikov, ki potujejo skozi več časovnih pasov s poslovnimi nameni in morajo ostati zbrani, spočiti in energični, zato so lahko homeopatska zdravila najbolj v pomoč prav njim. Pri potovanju z namenom počitnic je jet lag sicer neprijetna nadloga, a po navadi že samo dejstvo, da smo na počitnicah, izboljša težavo. Ob hujši, ki traja dlje in je tudi počitnikovanje ne prepreči, pa si lahko uspešno pomagamo tudi s homepatskimi zdravili.

Deli s prijatelji