DIABETES

Napredek v razvoju inzulinskih črpalk

Objavljeno 09. junij 2015 19.00 | Posodobljeno 09. junij 2015 19.00 | Piše: Da. M.

Inzulinska črpalka je majhna elektronska naprava, ki posnema delovanje zdrave trebušne slinavke in v telo dovaja inzulin, hormon, ki poskrbi, da raven sladkorja pri bolnikih s sladkorno boleznijo v krvi ostane v normalnih mejah.

Vse bolj dodelane naprave omogočajo ljudem s sladkorno boleznijo, da uživajo aktivno in polno življenje. Črpalka MiniMed 640G predstavlja zadnjo inovacijo na tem področju, ker neprestano meri glukozo in zagotavlja stalni odmerek inzulina, lahko tudi prepreči življenje ogrožajočo hipoglikemijo.

Delovanje inzulinske črpalke

Celice v človeškem telesu za svoje delovanje potrebujejo energijo, ki jo dobijo iz ogljikovih hidratov oziroma sladkorja. Količina sladkorja se v krvi poveča takrat, kadar zaužijemo hrano, sestavljeno iz ogljikovih hidratov. Pri zdravih ljudeh količino sladkorja v krvi z izločanjem inzulina uravnava trebušna slinavka, pri bolnikih s sladkorno boleznijo pa je delovanje tega organa okvarjeno, zato lahko sladkor v krvi hitro nevarno naraste (hiperglikemija) ali upade (hipoglikemija), kar je lahko smrtno nevarno.

Da se to ne bi zgodilo, bolnikom pomaga poskrbeti inzulinska črpalka, ki posnema delovanje zdrave trebušne slinavke. Pred pojavom črpalke je bilo inzulin v telo mogoče dovajati le prek injekcij.

Črpalka v telo nenehno, vsakih nekaj minut, sprošča majhne količine hitrodelujočega inzulina in s tem telesu zagotovi osnovno oziroma bazalno raven inzulina, ki se od človeka do človeka razlikuje in se zato ob začetku uporabe črpalke določi za vsakega posameznika posebej. Bolnikom zato ni treba skrbeti, kakšna bo raven sladkorja med obroki hrane ali spanjem.

Če količina sladkorja v krvi naraste, na primer zaradi zaužitega obroka, uporabnik z nekaj pritiski na gumbe črpalke poskrbi za dodaten odmerek inzulina. Ta odmerek se imenuje bolus. Sistem MiniMed 640G je prva inzulinska črpalka na svetu z možnostjo stalnega spremljanja glukoze (CGM), ki samodejno ustavi dovajanje inzulina, ko obstaja verjetnost, da se bo s senzorjem izmerjena raven glukoze približala spodnji meji, in nadaljuje dovajanje inzulina, ko se s senzorjem izmerjena raven glukoze normalizira.

Črpalko lahko uporabljajo tudi otroci.

Inzulinska črpalka tako vzdržuje glukozo v krvi ves čas v želenem območju. Posameznik lahko zato živi aktivno in bistveno svobodneje, kot bi sicer, sladkorna bolezen je pod boljšim nadzorom, spremljanje glukoze pa je klinično dokazano boljše.

Prav zaradi teh lastnosti nova inzulinska črpalka predstavlja tudi naslednji korak v razvoju zaprte zanke – zdravljenje sladkorne bolezni namreč stremi k razvoju črpalke, ki bo znala v vseh situacijah samodejno poskrbeti za uravnavanje krvnega sladkorja in bo tako popolnoma nadomestila delovanje zdrave trebušne slinavke.

Podrobneje o mehanizmu inzulinske črpalke

Inzulinska črpalka je majhna elektronska naprava (v velikosti manjšega mobilnega telefona), v kateri sta računalniška enota in rezervoar inzulina. Rezervoar je povezan z infuzijskim setom, skozi katerega inzulin pride v telo.

Elektronsko napravo ob začetku uporabe programiramo, tako da dovaja točno toliko inzulina, kot ga potrebuje posameznik. Inzulin iz rezervoarja naprava skozi tanko infuzijsko cevko potiska v telo v enakomernih intervalih in ob ukazu posameznika (predvsem ob obrokih, ko ogljikovi hidrati povzročijo porast sladkorja v krvi).

Rezervoar in infuzijski set je treba menjati le na 2–3 dni. V podkožje telesa sega tanka upogljiva cevčica, imenovana kanila. Najpogosteje se namesti v podkožje trebuha ali zgornjega dela zadnjice. Kanilo novega infuzijskega seta ob menjavi vstavimo nekaj centimetrov stran od prejšnjega mesta vstavitve.

image

Čeprav se mogoče sliši zapleteno, je postopek menjave precej preprost. Infuzijski seti Medtronic imajo mehanizem za hiter odklop, ki uporabniku omogoča začasno prekinitev povezave s črpalko pri umivanju, kopanju, športu ali pri intimnih trenutkih.

Sistem za neprekinjeno merjenje glukoze ponuja bistveno več informacij kot rezultati posameznih meritev, opravljenih z merilnikom glukoze v krvi.

Na zaslonu so ves čas prikazani trenutna vrednost glukoze, graf gibanja glikemije in napoved trenda (prikaz smeri in hitrosti gibanja glukoze). Pred hipo- in hiperglikemijo uporabnika varujejo kar tri vrste opozoril: napoved prekoračitve nastavljene spodnje in zgornje meje, opomnik za hitrost spreminjanja vrednosti glukoze ter opozorilo pri prekoračitvi spodnje in zgornje nastavljene meje. Rezultate meritev je mogoče prenesti tudi na osebni računalnik, kar je v pomoč uporabniku in diabetologu, ko se odloča za morebitne prilagoditve zdravljenja.

Rezultate meritev je mogoče prenesti tudi na osebni računalnik, kar je v pomoč uporabniku in diabetologu, ko se odloča za morebitne prilagoditve zdravljenja.

Vrednosti glukoze lahko črpalka MiniMed 640G izmeri z glukoznim senzorjem Enlite, s tanko elektrodo, ki je vstavljena v podkožje in ki ves čas meri vrednost glukoze v medceličnini.
Glukozni senzor podnevi in ponoči opravlja in zapisuje meritve glukoze ter opravi neprimerno več meritev, kot bi jih bolnik na klasičen način (z analizo kapljice krvi) izmeril sam, in zazna 98 odstotkov pojavov hipoglikemije.

Izkušnje dveh uporabnikov

Jem, ko sem lačna, ponoči mirno spim ... Vse je veliko preprostejše

»Sladkorno bolezen imam že 22 let, in odkar imam inzulinsko črpalko, je življenje veliko lažje. Ni treba več jesti točno ob vnaprej določeni uri, zaradi odmerjanja inzulina iz črpalke je zdaj mirno tudi ponoči, nič me ne skrbi in lahko normalno spim. Še na plaži je največja težava s črpalko ta, da ti včasih vleče kopalke navzdol. Res je vse veliko preprostejše kot pred leti, ko si je bilo treba še dajati injekcije in nisi mogel imeti tako natančnega nadzora nad krvnim sladkorjem. Velik problem je na primer tudi prepoznavanje znakov hipoglikemije, saj se ti lahko z leti spreminjajo in se razlikujejo od človeka do človeka. Zdaj te na možnost hipoglikemije opozori črpalka. Sladkorno bolezen tipa 1 imata tudi moj partner in mlajša hči Mia, ki je najnovejšo inzulinsko črpalko dobila pred kratkim in se nanjo še navaja. Zaradi lažjega učenja življenja z inzulinsko črpalko ima Mia za zdaj vklopljene le nekatere funkcije; privajanje poteka počasi in postopno. Tudi v šoli ima fantastično učiteljico, ki dobro pozna sladkorno bolezen in z nami odlično sodeluje.« Sanja Vukčević, 43 let, uporabnica inzulinske črpalke


Ta zadeva je super ... Še kako je priročna pri odbojki ...

»Tako kot pri novi različici pametnega telefona prinaša tudi nova črpalka nekaj novosti. Zadovoljen sem z njenim dizajnom, ki je modernejši, barvni prikazovalnik je všečen, rokovanje je preprosto, vsa obvestila in navodila so zapisana na zaslonu. Ker uporabljam senzor za kontinuirano merjenje sladkorja, bi poudaril to, da nov oddajnik v povezavi z inzulinsko črpalko deluje bistveno bolje kot pri prejšnji različici, manj je prekinitev, domet je boljši in poleg tega si pri prekinitvi povezave (na primer pri športu ali kopanju) oddajnik sam zapisuje vrednosti sladkorja za kar nekaj ur in jih, ko se spet vzpostavi povezava, prenese na črpalko. Glavna prednost nove črpalke je v tem, da sama prepozna trend upadanja vrednosti sladkorja, še preden sladkor upade pod nevarno raven in ustavi dovajanje inzulina za toliko časa, dokler se trend ne obrne in stabilizira, pri tem pa te o dogajanju lepo opozarja. Ta zadeva je super, ker s tem preprečimo nizke in visoke sladkorje. To je še posebej priročno tudi pri športu in drugih fizičnih aktivnostih, pri katerih se glede na intenziteto aktivnosti zmanjšuje potreba po inzulinu. V praksi to zares deluje zelo pohvalno in kaže na to, da bomo kmalu dobili avtonomno inzulinsko črpalko, ki bo namesto nas nadzorovala vodenje sladkorne bolezni, tako imenovano inzulinsko črpalko z zaključeno zanko.« Dragan Šumanski, 37 let, uporabnik nove inzulinske črpalke MiniMed 640G

Deli s prijatelji