ZASTARELO

Napotki za zdravje, ki jih lahko prekršite

Objavljeno 14. marec 2012 17.40 | Posodobljeno 14. marec 2012 17.42 | Piše: M. F.

Sadje in zelenjava naj bosta del obrokov, rdeče meso je zdravju potrebno, tekočino pa telesu zagotovite tudi s primerno hrano.

Sadje uvrstite v obroke in s tem telesu zagotovite tekočino, vitamine, minerale in antioksidante.

Dnevno popijte osem kozarcev vode, pojejte devet zalogajev sadja in zelenjave, izogibajte se rdečemu mesu … to je le nekaj pravil, za katera večina verjame, da lahko izboljšajo zdravje. A strokovnjaki z univerze Harvard poudarjajo, da zadeve niso tako črno-bele in da nekatera od teh pravil v korist zdravja mirne duše lahko prekršimo. Tukaj so štiri, ki jim ne gre slepo slediti.

Staro pravilo: Popijte vsaj osem kozarcev vode na dan

Priporočilo o osmih kozarcih vode je nekoliko zastarelo, saj je povsem jasno, da veliko tekočine zaužijemo tudi z živili, ki si jih privoščimo vsak dan. Sadje, zelenjava in kuhana žita telesu zagotavljajo tako tekočino kot številne hranljive snovi. »Lubenica ali kumarice so sestavljene iz 90 odstotkov vode, poleg tega pa vsebujejo še vitamine in antioksidante. Ob kozarcu vode pa telo dobi zgolj tekočino brez hranljivih snovi,« je povedal nutricionist Howard Murada  in dodal, da je dehidriranost organizma najbolje preverjati z urinom. Če je ta svetlo rumen, je organizem dovolj hidriran, če je temnejši, telo potrebuje več tekočine.

Novo pravilo: Tekočino telesu zagotavljajte s hrano.

Staro pravilo: Na dan zaužijte vsaj devet obrokov sadežev

»Ljudje pogosto ne vedo natančno, koliko sadja naj bi bil en obrok: je to eno jabolko, nekaj krhljev pomaranče ali ves grozd grozdja,« opozarja dietetičarka Rebecca Scritchfield. Njen nasvet je povsem preprost: ne tehtajte in ne merite, ampak polovico običajnega obroka nadomestite s sadjem ali zelenjavo. Zajtrku torej dodajte banano ali skodelico borovnic, pri kosilu si privoščite veliko skledo solate, po večerji si pripravite sadno solato. Temu primerno zmanjšajte obrok. Sadje in zelenjava vsebujeta močne antioksidante, ščitita krvne žile in zmanjšujeta verjetnost srčne kapi in drugih bolezni.

Novo pravilo: Sadje in zelenjava naj bosta sestavni del obrokov.

Staro pravilo: Izogibajte se rdečemu mesu

Dolgo je bilo rdeče meso na zatožni klopi, češ da je uživanje govedine krivec za številne bolezni, saj da je bogato z nasičenimi maščobami. Raziskava strokovnjakov s Harvarda je pokazala, da možnost srčne kapi res povečajo mesnine, a zgolj predelane, na primer različne salame, paštete in polsuhe mesnine, ne pa goveji zrezek, ki se občasno znajde na krožniku. Rdeče meso je namreč bogat izvor železa in cinka, ki krepi imunski sistem. Poleg tega govedina vsebuje nenasičeno linolino kislino, ki zmanjšuje verjetnost raka. Seveda pa pri uživanju mesa velja zmernost.

Novo pravilo: Zmerne količine govedine telo potrebuje, enkrat na teden si jo torej brez skrbi privoščite.

Staro pravilo: Indeks telesne mase naj se giblje med 18 in 25

Zdravniki indeks telesne mase (razmerje med maso in višino) pogosto uporabljajo kot merilo za debelost. Kritiki takšnega načina pa poudarjajo, da s tem zanemarjajo mišično maso. »Ljudje smo si po konstituciji na moč različni,« pravi Joan Ikeda, nutricionistka z Berkeleyja. Tudi po njenem mnenju indeks telesne mase ne bi smel biti glavno merilo debelosti. Raziskava ameriškega medicinskega združenja je pokazala, da zdravje posameznikov ni odvisno zgolj od njega. Ženske, ki so v dobri kondiciji, so mnogo manj podvržene srčnim boleznim kot tiste, ki so sicer vitke, a le redko telovadijo.

Novo pravilo: Prehranjujte se zdravo, veliko se gibajte in se ne obremenjujte s telesno maso.

Deli s prijatelji