NEGA KOŽE

Naoljite se nežno

Objavljeno 29. oktober 2014 20.10 | Posodobljeno 29. oktober 2014 20.15 | Piše: Melita Meršol

Koža nas varuje pred zunanjimi vplivi, preprečuje prodiranje škodljivih snovi v organizem in tako omejuje izsušitev, zato je ne smemo preveč obremenjevati z agresivnimi sredstvi.

Vsak dan se negujmo po zmernem »programu«. Pri negi v hladnejših mesecih, ko zrak precej izsuši kožo, moramo izdatneje poskrbeti tako za obraz kot telo. Obrazu dobro dene vlaženje s pripravki, ki vsebujejo vodne liposome, avokado, olivno in sojino ter pšenično olje. Takšna kozmetika zadržuje vlago v koži, vitamin F pa jo naredi žametno in sijočo. Obrambo pred onesnaženim zrakom, zamašenimi porami in kopičenjem nečistoč zagotavlja kisik. Pri negi uporabimo izdelke, ki vsebujejo komplekse sintetično pridelanih celičnih energij, koruzno in jojobovo olje ter karitejevo maslo. Proti ohlapnosti kože pa posezimo po pripravkih, ki vsebujejo izvleček grenke pomaranče in mandljeve proteine.

Kožna telovadba

Masaža poveča učinek toplote in pospeši izločanje adrenalina in estrogena, ki skrbita za gladko kožo brez gub. Vodni curek je odlična telovadba. Krepčilni učinek dosežemo, če zamenjamo vročo in mrzlo vodo najmanj trikrat zapored. Takoj ko ožilje začuti temperaturno razliko, se žile skrčijo in razširijo, izboljša se prekrvitev, spodbudi se delovanje limfnega sistema, mišična napetost popusti, koža se očisti in postane sveže rožnata. Po kopanju ali prhanju je najboljše hranljivo mleko za telo, ki jo intenzivno navlaži, ji vrača čvrstost in prožnost. Priporočljivi so kozmetični izdelki, ki vsebujejo olje sladkega mandlja ter karitejevo maslo, ki podpira regenerativne sposobnosti kože in varuje pred izsušitvijo.

Skrb za roke

Poleg vsakodnevne nege telesa moramo izdatneje poskrbeti za bolj izpostavljene dele. Mednje sodijo tudi roke in za začetek imejmo vedno pri sebi kakovostno kremo, ki vlaži, neguje in varuje pred zunanjimi vplivi, kot sta mraz in veter, ki močno izsušujeta in posledično postarata kožo. Namažimo se vsakič, ko se spomnimo ali ko otipamo tubo v torbici, in mimogrede opravimo masažo rok. Enkrat na mesec si privoščimo strokovno manikiro v salonu, kjer bodo poskrbeli še za nohte in jih pravilno skrajšali, popilili ter modno nalakirali. Tudi doma večkrat uporabimo pilico za poliranje, saj to izboljša dotok krvi in kisika v koren nohta. Občasno privoščimo rokam blagodejno kopel: na krhlje narežemo limono in jo pustimo nekaj ur v hladni vodi. Nato jo iztisnemo, sok precedimo in ga dodamo v posodo, ki jo prej napolnimo s toplo vodo. V limonovi kopeli se lahko razvajamo največ dvajset minut.

Rdečica na obrazu

Doc. dr. Liljana Mervic, dr. med., specialistka dermatovenerologije s klinike Pacient, svetuje:

»V hladnih mesecih je koža obraza izpostavljena mrazu in vetru zunaj, v zaprtih prostorih pa toplemu in suhemu zraku zaradi centralnega ogrevanja. To vodi v izsušitev in razpokanje povrhnjice. Koža se začne luščiti in pordi. Velike temperaturne razlike med zadrževanjem na prostem in v notranjosti bivališč so obremenitev tudi za krvne žile obraza – te se namreč intenzivno krčijo na mrazu in širijo na toplem, kar lahko počasi privede do vidnega razširjenja drobnih žil, imenujemo jih teleangiektazije. Ne gre za popokane, ampak le trajno razširjene žilice, ki vsebujejo več krvi kot običajno, zato prosevajo skozi kožo in dajejo videz rdečice lic in nosu. Jeseni in pozimi moramo poskrbeti za intenzivnejšo nego s pripravki, ki vsebujejo več olj in trdih maščob kot vode. To pomaga pri ohranjanju normalno delujoče kožne bariere in preprečuje pretirano izgubo vode iz povrhnjice. Če je naša koža nagnjena k aknam, moramo paziti, da negovalni izdelki niso premastni oziroma da so nekomedogeni, to pomeni, da ne mašijo dlačnih mešičkov (por) na obrazu. Koristno je, da vsebujejo vlažilce ali humektante, kot so urea, glicerin ali laktat. Kožo obraza s teleangiektazijami, ki je nagnjena k rdečici, čim manj izpostavljajmo velikim temperaturnim razlikam in mrzlemu vetru, na prostem jo zaščitimo z mastno kremo in šalom ali ruto. Tudi pozimi ne smemo pozabiti na zaščito pred soncem; preden se odpravimo od doma, uporabimo kakovosten zaščitni pripravek.« 

Deli s prijatelji