PRAVI KRIVEC

Najslabši za srce je sladkor

Objavljeno 06. november 2013 10.00 | Posodobljeno 06. november 2013 10.00 | Piše: M. F.

Zdravniki trdijo, da je obsojanje maščob za glavnega krivca srčno-žilnih obolenj največja napaka sodobne medicine.

Srce najbolj ogroža sladkor.

Izogibanje maslu, smetani in mastnemu mesu lahko srcu povzroči več škode kot koristi, trdijo znanstveniki nove generacije. Ti pojasnjujejo, da prepričanje, da je hrana, bogata z maščobami, za srce in ožilje slaba, temelji na napačnih razlagah nekaterih znanstvenih raziskav. Prav zato trdijo, da je čas, da se razbije mit o škodljivosti maščob za srce in ožilje, piše Daily Mail.

Nedavne raziskave namreč ne nakazujejo povezanosti med nasičenimi maščobami in srčno-žilnimi obolenji, hkrati pa britanski kardiolog dr. Aseem Malhotra opozarja na epidemijo debelosti in z njo povezanih zdravstvenih težav (med njimi tudi boleznimi srca) v zahodnem svetu kljub izjemnemu padcu potrošnje maščob.

Težava je drugje

Prehrambna industrija namreč zadnje čase nasičene maščobe v živilih nadomešča s sladkorjem, na vprašanje, kaj je za srce slabše, maščobe ali sladkor, pa tudi ameriški kardiologi odgovarjajo, da je sladkor veliko bolj. Vendar so bili zdravniki dolga leta preobremenjeni s holesterolom in njegovim zmanjševanjem, da so mimogrede zanemarili škodljivost sladkorja.

Sladkor je strup za srce

Raziskava, opravljena na univerzi Teksas v Houstonu, je namreč pokazala, da lahko preveč zaužitega sladkorja poleg vseh škodljivih vplivov, ki jih ima na telo, veliko bolj kot maščobe poškoduje srce. Ena sama v njem prisotna molekula fosforilirane glukoze (G6P) v srcu izzove stres, ki spremeni beljakovine srčne mišice in zmoti delovanje srca, kar lahko vodi celo v njegovo odpoved. G6P se v telesu kopiči in škoda, ki jo povzroča, je z leti vse večja. Odpoved srca tako vsako leto ubije na milijone ljudi v razvitem svetu, kjer se večina prehranjuje s hrano, ki poleg drugih škodljivih snovi vsebuje tudi veliko sladkorja.

Nekateri že upoštevajo nove smernice

Nekatere zahodne države, kot je denimo Švedska, so tako že sprejele nove prehrambene smernice, ki spodbujajo uživanje hrane z več maščobami in manj ogljikovimi hidrati, kamor seveda sodi tudi sladkor.

 

 

Deli s prijatelji