INTIMA

Najpogostejše nožnične težave

Objavljeno 01. julij 2015 12.45 | Posodobljeno 01. julij 2015 12.45 | Piše: Sabina Senčar in Urška Bizjak Ogrinc

Ko velikodušna narava 
popravlja napake.

V primeru vnetja, bolečin, srbenja, izcedka, neprijetnega vonja in barve je potreben pregled pri ginekologu.

Ženske imamo z belim izcedkom iz nožnice veliko težav, če že drugega ne, je neprijeten. Kadar pa se mu pridružijo še srbenje, bolečina, neprijeten vonj in nenavadna barva izcedka, je potreben pregled pri ginekologu. Nikar ne skušajte teh težav odpravljati sami. Nožnica zdrave ženske je kolonizirana z veliko različnimi mikroorganizmi, bakterijami, glivami in virusi. Je torej čista, čeprav ni sterilna. Nožnica je organ, ki je prav tako kot koža in prebavila v stalnem stiku z zunanjim svetom. Ocenjeno je, da koža gosti 1012 bakterij, v ustih jih prebiva 1010 in v prebavilih 1014. V nožnici zdrave ženske je najmanj 200 vrst različnih mikroorganizmov. Vsa ta ogromna množica mikrobov živi v simbiozi z našim organizmom od prvega dne življenja.

Dobronamerna vojska

V nožnici se naselijo bakterije normalne flore takoj po rojstvu. Prevladujejo bakterije, ki nikoli ne povzročajo vnetja in bolezni (Lactobacillus acidophilus), vendar je v normalni nožnični flori tudi veliko potencialno patogenih bakterij: stafilokoki, streptokoki, koliformne bakterije, korinobakterije in druge. Na prvi pogled neurejeno in prenaseljeno okolje nožnice v resnici z vsemi mikroobiskovalci deluje skladno, v ravnovesju in v prid ženskemu zdravju.

Velika množica bakterij in gliv v nožnici ne pomeni bolezni, kot bi pričakovali, ampak deluje dobronamerno, kot vojska, ki ne dovoli vstopa bolj nevarnim bakterijam, ali pa ne dovoli, da bi se ena skupina domačih bakterij čez mero razrasla in osvojila celotno okolje zdrave nožnice.

Mlečna kislina

Glavna bakterija v nožnici v reproduktivnem obdobju pa je laktobacil ali Doderleinov bacil. Pod vplivom estrogena so celice povrhnjega sloja nožnice polne hranljivega glikogena. Gosta sluz iz nožnice, polna hranljivega sladkorja glikogena, bi bila mamljiva vaba za tuje bakterije in domače glivice, zato v tem obdobju kraljuje v nožnici Doderleinov bacil, ki iz glikogena dela mlečno kislino. Mlečna kislina zakisa hranljivo sluzasto okolje, kar odvrne potencialne požrešne napadalce.

Vsakršna terapija na pamet lahko vnetje še poslabša in podaljšuje zdravljenje. 

Po menopavzi, ko ni več obilice sladke sluzi, tudi laktobacil preda prevlado drugim mikrobom vaginalne flore.

Množica dodatkov za preprečevanje vnetij v nožnici, po vzoru iz narave, temelji na dodajanju mlečne kisline ali zakisanju nožničnega izcedka.

Glivične okužbe

Nikjer ne drži bolj dejstvo, da le v sožitju z mikroorganizmi ohranjamo zdravje, in ne z njihovo popolno odstranitvijo. V odvzetih brisih iz nožnice pri popolnoma zdravi ženski brez simptomov ginekologi večkrat odkrijemo bakterijsko vaginozo (razrast bakterij v nožnici). Če začnemo zdraviti izvid, in ne ženske same, se podamo na nevarno pot neravnovesja v normalni nožnični flori. Z antibiotiki pobijemo eno skupino bakterij in dopustimo razrast druge vrste, najpogosteje povzročimo glivično okužbo. Prej zdravi ženski naredimo grdo srbeče vnetje in gost bel izcedek.

Reprodukcija

Velika raznovrstnost mikroorganizmov v ženskem spolovilu pa je pomembna tudi zaradi načina razmnoževanja človeka ali reprodukcije. Za uspešno oploditev mora skozi zunanje spolovilo, nožnico in v maternico priti neovirano celica spermija, ki je za telo popolnoma tuja beljakovina. Beljakovine so navadno označevalci tujega tkiva, ki bi ga obrambni sistem utegnil zavrniti. Zavrnitev tujih beljakovin je pomemben način obrambe pred okužbami. Obrambni sistem razpozna tujo beljakovino bakterije ali glive, jo označi in odstrani. Imunski sistem enako zavrača tudi tkiva drugega osebka iste vrste.

Pri razmnoževanju pa mora spermij, ki je tuje tkivo osebka iste vrste, neovirano prispeti iz nožnice v notranjost maternice.

Imunski sistem mu mora dovoliti neoviran prehod, kar je zelo pomembno za obstoj človeštva.

Naš imunski sistem se mora naučiti sožitja ali sobivanja s tujimi beljakovinami. Mora znati razpoznavati dobronamerne in škodljive. Boriti se mora proti okužbi in vendar sprejemati koristne beljakovine.

Tuje beljakovine v nožnici ne smejo preveč vznemiriti obrambe imunskega sistema, zato tudi vojska domačih obrambnih celic ne odreagira pretirano, ko se sreča s tujimi beljakovinami spermijev. Sožitje z množico tujih beljakovin mikroorganizmov nas uči sožitja s pripadniki tujcev iste vrste.

V iskanju ravnovesja

Na množico intimnih mil in celo razkužil gledamo ginekologi z velikim zadržkom. Navadno z mili in razkužili odstranjujemo prav nedolžne mikroorganizme naravne nožnične flore. Ujamemo se v začarani krog iskanja ravnovesja, ki pa nam ga je narava namenila že ob rojstvu. Da se po zdravljenju vnetij naravna flora lahko vzpostavi spet sama, brez kakršnih koli pripomočkov, gre zahvala velikodušnosti narave, da popravlja napake.

Spolni odnosi

Bolezni ali vnetja nožnice pa so kljub dobro zasnovani obrambi pogosti. Vnetja lahko povzročijo »domači« mikroorganizmi, ki se preveč razrastejo. Nemalokrat pa se s spolnimi odnosi v nožnico zanesejo tuje bolezenske klice, ki jih domači obrambi ne uspe premagati.

Pri vnetju, bolečinah, srbenju, izcedku, neprijetnem vonju in barvi je potreben pregled pri ginekologu. Vsakršna terapija na pamet lahko vnetje še poslabša in podaljšuje zdravljenje.

* Mag. Urška Bizjak Ogrinc, dr. med., in Sabina Senčar, dr. med., JUNA, d. o. o.

Deli s prijatelji