TURISTIČNA TRIBUNA

Najnižja država na svetu

Objavljeno 16. februar 2017 12.45 | Posodobljeno 16. februar 2017 12.45 | Piše: Tilen Bakal

Zimski mraz marsikoga prežene v toplejše kraje. Prekrasno otočje Maldivov s sanjskimi plažami in večnim soncem je zaradi tropskega monsunskega podnebja vse leto idealno za obisk, saj temperature le redko padejo pod 26 stopinj Celzija, večinoma pa presegajo 30 stopinj.

Rajske plaže.

Maldivi so otočje v Indijskem oceanu, sestavljeno iz 26 atolov, ostankov vulkanskih kraterjev, ki v obliki otokov, otočkov in koralnih grebenov štrlijo iz morja. Prebivalstvo je islamske veroizpovedi in na nekaterih manj turističnih otokih, kjer živijo domačini, boste težko kupili alkoholno pijačo in tudi kopanje v kopalkah je marsikje prepovedano. Tam se pričakuje, da sta moški in ženska zakrita od ramen do kolen, zadostujejo kratka majica in bermuda hlače. A brez strahu: vsaj malo turistično razviti otočki imajo tako imenovane bikini beaches, kjer so kopalke dovoljene. Še ena zanimivost in hkrati prepreka je ta, da si Maldivijci ne želijo turistov z nahrbtniki, ki bi nenadzorovano in poceni postopali od otoka do otoka. Zaradi tega so dvignili cene v trgovinah, restavracijah in hotelih, ob pristanku na letališču pa morate oblastem navesti, kje imate rezervirane počitnice.

Dokaj neokrnjen je otok Dhigurah v atolu Ari. Cena za prevoz od glavnega mesta Mali, kjer pristane večina turistov, je odvisna predvsem od želje po hitrosti in načinu. Za običajno barko, s katero se prevažajo lokalci, plačate od pet do osem evrov, a se boste cijazili tudi do osem ur. Za dveurni prevoz z gliserjem je cena od 70 do 90 evrov, letalski transfer, ki traja manj kot pol ure, pa stane od 150 do 300 evrov.Dhigurah vabi predvsem željne miru na večkilometrski plaži ter potapljanja v morju, ki s pestrostjo preseneti tudi najbolj izkušene. Na otoku so samo trije manjši hoteli, v katerih se posamezniku popolnoma posvetijo in mu želijo ustreči na vsakem koraku. Hotel Boutique Beach je najbolje ocenjen in obiskan, lastnica je Angležinja, ki se je v otok zaljubila pred leti, ko se je tam prvič potapljala. Ker je bila vodja prodaje v uspešnem podjetju, je prihranjeni denar in znanje vložila v hotelček s šestimi dobro opremljenimi sobami, a se namerava razširiti, saj zaradi velikega povpraševanja najema sobe sosednjega hotela. Razen odličnih šrilanških kuharjev so vsi zaposleni domačini.

Otok je poseljen na severu, južneje od hotela pa se širi tropski gozd, kjer prevladujejo kokosove palme. Med prelepimi rožami se smukajo kuščarji, ki so popolnoma nenevarni in se jim lahko približate ter jih fotografirate. Leteče lisice, to so netopirji s pasji podobno glavo in razponom kril do metra in pol, lahko opazujemo ves dan, saj letijo z drevesa na drevo; prehranjujejo se s sadnimi plodovi in cvetovi.

Peščena plaža, kjer je dovoljeno kopanje v kopalkah, je na obeh straneh otoka dolga skoraj štiri kilometre. Družbo vam delajo samo rakovice, ki si v pesku kopljejo jame. Morje je na obeh straneh otoka prečudovito in mirno. Valovanje je odvisno predvsem od redkega vetra ter monsuna.

Pozimi severovzhodnik vpliva na bolj suho ter znosnejše vreme, zaradi česar se večina turistov za obisk odloči prav v obdobju od decembra do februarja.

In vredno je priti na Mladive, saj je morje toplo (od 26 do 30 stopinj), vidljivost pod vodo pa enkratna. Med kilometri mivke je ogromno koral, ki so svet v malem, saj že ob najmanjši skali srečamo ogromno morskih prebivalcev. Ob navadnem potopu z masko lahko vidimo koralnice (klovnske ribice), kljunate ribe, papagajke, napihovalke, murene, izjemen doživljaj pa so potopi na drugi strani čeri, ki je manj kot 100 metrov od otoka. Med koralami plavajo morske želve, skati in biči, manjši morski psi ter najbolj priljubljen prebivalec teh voda – kitovec. Redko kje najdemo takšno število morskih velikanov, največjih rib na svetu, ki spadajo med morske pse, a jedo samo plankton. V visoki sezoni tudi do 40 ladij s potapljači samo ob tem delu atola išče ta veličastna bitja, da bi lahko ob njih zaplavali in se z njimi fotografirali. Drugi priljubljeni potapljaški cilj je točka, kamor se hodijo čistit ogromne mante, ki se jih ob eni skali zbere tudi več deset. V sklopu hotela so organizirani vsakodnevni potapljaški izleti in se jih je mogoče udeležiti tudi brez predhodnega znanja, a so zaželene vsaj lastna maska in plavuti, ki vam najbolj ustrezajo. Cene potopov so odvisne od opreme ter števila potopov, lahko pa opravite tudi celotni potapljaški tečaj, a je veliko dražji kot v Sloveniji.

Vsej lepoti navkljub pa ni mogoče prezreti vpliva človeka na ta prečudoviti košček sveta. Morje vsak dan na obalo prinese ogromno smeti iz letovišč in z jaht, zato se ob jutranjem sprehodu mimogrede spotakneš ob vrečke, plastenke ali olupke. Druga in še bolj alarmantna nevarnost, ki grozi Maldivom, pa je globalno segrevanje. Maldivi so s samo 2,5 metra najvišje kopenske točke najnižja država na svetu, zato se jim ob dvigu gladine ne obeta nič dobrega; ogrožena bi bila velika večina otokov s prebivalci vred. Prav zaradi tega se njihovi državniki trudijo, da bi na problematiko opozorili čim več ljudi doma in po svetu. Samo s skrbnim ravnanjem se bo dalo raj ohraniti tudi za naslednje generacije.

 

Deli s prijatelji