VSESTRANSKO

Najboljši listki za različne tegobe

Objavljeno 12. marec 2012 08.00 | Posodobljeno 12. marec 2012 08.00 | Piše: M. F.

Žajbelj ali po latinsko Salvia officinalis se že od nekdaj uporablja za zdravljenje prenekatere bolezni.

Koristne učinkovine žajblja priznavata tako tradicionalno zdravilstvo kot sodobna medicina.

Tako starodavna medicina kot moderna znanost žajblju priznavata protibakterijsko in protiglivično delovanje. Znano je, da pomirja, blaži bolečine in niža visoko telesno temperaturo. Zniža lahko količino glukoze v krvi in je zato koristen tudi pri zdravljenju diabetesa. Najnovejše raziskave pa so dokazale, da žajbelj izboljšuje spomin in deluje proti alzheimerjevi bolezni. Pisana paleta zdravilnih učinkov zato ponuja veliko načinov uporabe te rastline, ki je doma na skoraj vsakem vrtu in je čez zimo na voljo v obliki posušenih listkov.

Uporaba v zdravilstvu

Žajbljevi listi vsebujejo eterično olje, čreslovino in druge učinkovine, ki delujejo proti vnetjem, bakterijam in glivicam. Grgranje pripravka iz te rastline blaži vse vrste vnetja žrela, primeren je tudi za spiranje ust pri težavah, povezanih z razjedami ali vnetju dlesni, za umivanje dlani, podplatov in drugih delov telesa, kjer se močno potimo. Uporaben je kot razkužilo, saj zaustavlja krvavenje in zdravi rane.

Pripravek za grgranje

Od 2 do 3 čajne žličke žajbljevih listov prelijte s 3 dcl vrele vode. Pokrito pustite stati 10 minut in nato precedite. Topel poparek grgrajte večkrat na dan. Tinkturo pripravite iz 20 g suhih listkov in 100 ml 70-odstotnega etanola. Pustite vsaj dva tedna, precedite in razredčeno uporabljajte za razkuževanje ran.

Žajbljev čaj blaži prebavne motnje, predvsem vetrove, vnetja črevesne ali želodčne sluznice in driske. Žajbelj znižuje raven sladkorja v krvi, sproži lahko zaostalo menstruacijo, pomaga pa tudi pri zdravljenju težav v menopavzi. Priporočljivo je, da kot preventivo zoper prehladna obolenja dihal in za krepitev ustne sluznice večkrat na teden prežvečimo svež ali suh žajbljev list.

Čaj

Od 1 do 2 čajni žlički žajbljevih listov prelijte 1,5 dcl vrele vode. Pokrito pustite stati 10 minut in nato precedite. Pri težavah z želodcem in črevesjem pijte po eno skodelico sveže pripravljenega čaja pol ure pred obrokom. Za preprečevanje čezmernega znojenja pijte ohlajen poparek.

Pripravek z mlekom

Pri kašlju v 2 dcl mleka vkuhamo 3 čajne žličke žajbljevih lističev. Napitek osladimo z medom. Pripravek je primeren tudi za otroke; dajemo jim ga po žličkah po eno skodelico na dan.

Opozorilo: zdravljenje z žajbljem ne sme trajati več kot tri tedne, prav tako se njegovo uživanje odsvetuje nosečnicam in doječim materam, izogibati se ga morajo tudi ljudje z epilepsijo, saj lahko sproži napade.

Uporaba v kozmetiki

Blag poparek deluje kot čistilni losjon za kožo. Za ublažitev rdečice na obrazu si pripravite žajbljevo vodo: žlico suhih žajbljevih listov šest tednov namakamo v četrt litra kolonjske vode. Tekočino odcedimo in jo hranimo v dobro zaprti steklenici. Z žajbljevo vodo si umijemo obraz nekajkrat na teden.

Poparek za mehke in bleščeče lase: pest žajbljevih listov kuhamo 15 minut v litru vode. Pustimo stati 48 ur, precedimo in dodamo 2,5 dcl ruma. Tekočino spravimo v steklenico in jo dobro zapremo. Uporabljamo za masažo lasišča po umivanju las.

Za bolj bleščeč nasmeh

Liste lahko uporabimo kot sestavino za izdelavo ustne vodice ali pa z njimi drgnemo zobe, da povrnemo belino.

Deli s prijatelji