ZAČETEK DNEVA

Najboljši čas za zajtrk

Objavljeno 30. avgust 2016 09.00 | Posodobljeno 30. avgust 2016 09.00 | Piše: M. F.

Z njim ne odlašajte več kot eno uro po bujenju.

Zajtrk naj bo kraljevski.

Nedavna britanska raziskava je pokazala, da 92 odstotkov posameznikov meni, da je najboljši čas za zajtrk znotraj ene ure po bujenju, le 46 odstotkov v njej sodelujočih pa redno zaužije jutranji obrok. Večina, 59 odstotkov teh, svojo napako opravičuje s pomanjkanjem teka, saj trdijo, da zjutraj niso lačni, nekaj manj (54 odstotkov) jih je povedalo, da za zajtrk nimajo časa.

Ni opravičilo

A vendar bi se morali vsi zavedati, da si je zanj treba vzeti čas, saj ima številne pozitivne učinke na zdravje. Velja upoštevati tudi staro reklo, da naj bo prvi dnevni obrok kraljevski, večerja pa siromašna. Z njim se strinjajo številni prehranski strokovnjaki in nizajo nekaj najpomembnejših učinkov zajtrka na telo.

Zajtrk pomaga pri hujšanju

Obstajajo znanstveni dokazi, da je redno uživanje zajtrka na dolgi rok povezano z manjšo telesno težo. Z vsakodnevnim jutranjim obrokom spodbujate presnovo, saj telesu sporočate, da lahko sproti uporablja »gorivo«. Kadar zajtrk izpustite, telo preide na varčevalni režim in tako več čez dan zaužite hrane shranjuje v obliki maščobnih zalog.

Brez zajtrka boste težko zadostili potrebam telesa

Po napotilih prehranskih strokovnjakov bi morale odrasle osebe na dan zaužiti pet zalogajev sadja ali zelenjave, tri obroke sestavljenih ogljikovih hidratov, denimo žit, in dva beljakovinska zalogaja. Če boste preskočili zajtrk, boste zgolj z dvema obrokoma težko zadovoljili vse potrebe telesa.

Imeli boste več energije

Če boste organizmu že zjutraj zagotovili zdrav odmerek energije, boste živahnejši še ves dan in zlahka kos vsem dnevnim opravilom.

Manjša verjetnost za prenajedanje

Ne boste se izstradali, zato ne boste občutili neznosne lakote, ki jo boste poskušali tešiti s prigrizki ter prenajedanjem pri naslednjih obrokih.

Pametnejši boste

Zajtrk z energijo oskrbuje tudi možgane, tako bodo ti delovali bolje, zato se boste lažje osredotočali na naloge, ki vas čakajo, ter jih učinkoviteje opravljali.

Kdaj ga pojesti

Z zajtrkom se je treba okrepčati najkasneje uro po bujenju. Tedaj namreč pripomore k hitrejši presnovi. Če boste čakali dlje, bo telo »preklopilo« na varčevalni režim, zaradi katerega bo vsak naslednji obrok redilnejši.

Četudi niste lačni

Drži, včasih zjutraj misel na hrano prav nič ne diši, a na srečo si lahko v obliki hranljivega smutija pripravite tekoči zajtrk, ki bo zlahka stekel po grlu.

Deli s prijatelji