MENOPAVZA

Najboljše spopadanje z navali vročine

Objavljeno 12. oktober 2015 11.00 | Posodobljeno 12. oktober 2015 11.00 | Piše: M. F.

Pri večini žensk se menopavza kaže tudi v obliki vročinskih valov.

Pri premagovanju tegob menopavze poslušajte svoje telo.

Med menopavzo žensko telo doživlja velike spremembe, na katere so odziva na različne načine, tudi z neprijetnimi in motečimi vročinskimi valovi. Ena od učinkovitih pomoči pri tej težavi je hormonska terapija, vendar pa jo uporablja le manjši delež pripadnic nežnejšega spola. Veliko več (50 do 80 odstotkov) je takšnih, ki prisegajo na naravno pomoč. Kateri postopki pa so pri tem učinkoviti in kateri ne, so se odločili razkriti strokovnjaki iz severnoameriškega menopavznega združenja (North American Menopause Society – NAMS). Takole so strnili svoje izsledke.

Kaj pomaga

Kognitivna behavioralna terapija: Ta ženske uči, kako obvladati ali vsaj ublažiti stres, ki se pojavi tedaj, ko jih obidejo vročinski valovi. »S pravilnim odzivom na vročinsko oblivanje to postane znosnejše,« je prepričana sodelavka pri raziskavi Pauline Maki. »Bolj so ženske ob tem vznemirjene, hujši in izrazitejši so simptomi.«

Klinična hipnoza: Čeprav se zdi ideja o hipnozi malce neobičajna in pretirana, se ženske, ki jih pogosto pestijo vročinski valovi, nanjo zelo dobro odzovejo. »Ti v nekaterih primerih lahko povsem izginejo,« meni Makijeva, sicer psihologinja in psihiatrinja z univerze Illinois.

Paroksetin: Sestavina zdravil, ki je od urada za zdravila odobrena za zdravljenje vročinskih valov. »Nizki odmerki paroksetina znižajo njihovo pogostost,« pravi psihologinja in dodaja, da še zdaleč ni tako učinkovit kot terapija z estrogenom, je pa primerna alternativa za vse, za katere hormonske terapije iz takšnih ali drugačnih razlogov niso primerne.

Gabapentin: Še ena učinkovina, ki blaži pojavnost in intenziteto vročinskih valov. Vendar ima stranske učinke in lahko izzove zaspanost. Dilema, ki jo zato mora rešiti vsaka posameznica: valovi ali stranski učinki.

Kaj ne deluje

Nekatere holistične pristope so v raziskavi označili kot neučinkovite, čeprav seveda splošnemu zdravju ne škodijo. Med drugim gre za tehnike ohlajanja, vadbo, jogo, dihalne tehnike, sprostitvene metode, kot neučinkovita pa se je menda izkazala tudi akupunktura.

Pripomore pa k blaženju simptomov izguba odvečnih kilogramov, obvladovanje stresa in nekateri izoflavonoidi iz soje. Čeprav se zdi seznam nemedicinskih tehnik za premagovanje vročinskih valov kratek, vendarle nudi nekaj učinkovitih alternativ hormonskim terapijam. Prav je, da ženske, ki na holistične tehnike premagovanja vročinskih valov prisegajo, teh ne opustijo.

»Kar tudi ni namen naše raziskave,« je povedala dr. Mary Peterson iz združenja, ki jo je izvedlo. »Naša raziskava ne izključuje delovanja nekaterih tehnik, ki so jih ženske prepoznale kot učinkovite, pa jih mi nismo vzeli pod drobnogled ali so se med našim delom izkazale kot neučinkovite.  Konec koncev je vsaka ženska drugačna, zato pri premagovanju težav v menopavzi ni treba zgolj slediti izsledkom raziskav, ampak zlasti poslušati svoje telo in najti tisto, kar je resnično učinkovito in najboljše.«

 

Deli s prijatelji